VS hebben schimmig leger van particulieren in Irak Alleen met seks een goed cijfer in Nigeria Italië leeft mee met ontvoerde journalist Raad beschermt regime Soedan PZC Zaterdag 17 maart 2007 9 cenève - De VN-Raad voor de Mensenrechten heeft een kritisch rapport van een onderzoekscom missie inzake misstanden in de Soedanese provincie Darfoer, afge wezen. Dit omdat de commissie geen onderzoek in Darfoer zelf had gedaan. „Ik voel me als Alice in Wonder land", reageerde J. Williams, de Amerikaanse leidster van het on derzoeksteam. „In deze raad geldt de leugen als waarheid en pro beert men recht te praten wat krom is. De meerderheid van de raad neemt de Soedanese regering in bescherming, en niet de hon derdduizenden slachtoffers van 's werelds grootste humanitaire ramp." Zo'n honderdduizend 'huurlingen' leveren bedrijven veel geld op. Washington - Amerikaanse bedrij ven maken vrijwel zonder enige controle enorme winsten dankzij de regering-Bush die veel particu lieren inzet in 'de oorlog tegen het terrorisme'. In Irak alleen al wer ken afgezien van de reguliere strijd krachten (140.000 militairen) naar schatting honderdduizend particu lieren in opdracht van vooral het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken en in mindere mate van het Pentagon (Defensie). Dit schreef het Amerikaanse week blad The Nation gisteren. Het blad sprak onder meer met parlementariërs die zicht proberen te krijgen op de activiteiten van de bedrijven en de enorme bedragen die de belastingbetaler er voor be taalt. Het gaat tot dusverre alleen al in Irak om 4 miljard dollar enkel voor veiligheidsbeambten, schatte het parlementslid Henry Wax- man. Andere schattingen gaan er vanuit dat van elke dollar die Ame rika in Irak besteedt, 40 cent naar particuliere strijdkrachten gaat. De betrokken ondernemingen hul len met onderaannemers en schimmige contractverhoudingen de bedrijfstak in nevelen. Tot de Republikeinen eind vorig jaar de meerderheid in het parlement ver loren, hadden zij een carte blanche volgens veel Democraten. De 'pri vate contracters' bewegen zich in een juridisch vacuüm en hebben bij misstappen niets te vrezen van justitie. Senator Barack Obama meent dat 'zij niet onder een dui delijke autoriteit vallen, exorbitant veel geld kosten en niet onder con trole van het Congres staan'. Oud-minister Donald Rumsfeld van Defensie heeft bij zijn 'bedrijfs matige hervorming' van het Penta gon de 'private contractors' tot on derdeel verklaard van het geheel van de strijdkrachten van de vere nigde Staten. Een meisjesslaapzaal bij de Obafemi Awolowo Universiteit. Veel studentes hebben last van seksuele intimidatie. foto George Osodi/AP Seksuele intimidatie is grootste probleem tijdens studie. ile ife - Hij is een docent aan een prominente universiteit in Nigeria, een predikant en oud genoeg om haar opa te zijn. Zij is een rustige, 22-jarige studente, die dolgraag haar studie wil afronden om met een goede baan haar hele familie te kunnen onderhouden. Maar Chioma slaagt er al twee jaar niet in af te studeren. De reden: zij weigert seks te heb- 'Sommige docenten zien jonge meisjes als een sappige bonus' ben met haar veel oudere docent. En Chioma is niet de enige stu dent in Nigeria die dit overkomt. Volgens studentenorganisaties en regeringsinstanties dreigt het pro bleem van seksueel misbruik en seksuele intimidatie van studen ten - maar ook leerlingen van mid delbare en zelfs lagere scholen - door docenten compleet uit de hand te lopen. De populaire Nigeriaanse zanger, Eedris Abdulkareem, heeft er zelfs een liedje over geschreven. „Me neer de docent, kom op, neem me", kreunt een jonge vrouw. „Ik masseer je rug en je dikke buik, zo dat je mij laat slagen." Met een zware stem zingt de zanger vervol gens „Kom maar binnen in mijn werkkamer." Op een recente bijeenkomst met Nigeria's minister van Onderwijs, Obiageli Ezekwesili, smeekten dui zend jongeren - sommigen slechts 11 jaar oud - haar een eind te ma ken aan de praktijk dat leraren seks eisen voor een goed cijfer. „Ik was geschokt", zegt de minister, zelf moeder van vier kinderen. Minder verrast was Oluyemisi Obi- lade, die lesgeeft aan de prestigieu ze Obafemi Awolowo Universiteit in Ile Ife, Centraal-Nigeria. Nadat een studente negen jaar geleden door een hele bende werd ver kracht, riep zij de organisatie Wars- he (Women Against Rape, Sexual Harassment and Exploitation) in het leven. Sindsdien heeft ze honderden stu denten geholpen, die zijn aange rand of geïntimideerd door docen ten. Vrouwen die zijn verkracht in de schoolbibliotheek, leslokalen en hun slaapzalen. „Sommige docenten zien jonge meisjes als een sappige bonus", stelt Obilade. „Er zijn gevallen ge weest van studentes die gingen kla gen bij het hoofd van hun studie richting en te horen kregen 'geef de docent wat hij vraagt'." Uit een onderzoek van Warshe blijkt dat tachtig procent van de vrouwelijke studenten seksuele intimidatie als het grootste probleem ziet tijdens hun studie. Het onderwerp blijkt echter een groot taboe in een land als Nige ria, waar de Afrikaanse traditie van het respecteren van ouderen, familieleden en onderwijzers be langrijker is dan het luisteren naar gegronde klachten van mishandel de vrouwen. Situatie voor in Afghanistan ontvoerde Italiaan is nijpend. door onze correspondent Eelco van der Linden rome - Italië huivert collectief om de ontvoering van de journalist Daniele Mastrogiacomo in Afgha nistan. De verslaggever van La Re- pubblica, 's lands grootste dagblad, is sinds dertien dagen in de han den van de Taliban. De kans dat hij het overleeft, is kleiner gewor den nadat de chauffeur met wie hij reisde is onthoofd. Als drie - sommige bronnen spre ken van vijftien - Talibanstrijders die in Pakistan vast zitten niet wor den vrijgelaten, dan zullen ook Mastrogiacomo en zijn Afghaanse tolk worden omgebracht. Het nieuws van de moord veroorzaak te gisteren grote commotie in Ita lië. Minister D'Alema van Buiten landse Zaken riep op tot rust en vroeg om meer tijd. „We hebben contacten met diverse regeringen en hulporganisaties, helaas is de si tuatie complex." Mastrogiacomo werd aangehouden in de provincie Helmand. Hij reisde in een auto met de twee Afghanen. De meeste media in dit gevaarlijke gebied zijn 'embedded', reizen mee met leger eenheden. De 53-jarige Italiaan geldt wel als een ervaren oorlogs journalist. De vijf Afghaanse agenten die afge lopen week omkwamen in Hel mand zijn niet omgekomen door vuur van de NAVO, maar vermoe delijk gedood door de Taliban. Duitse verpleegster doodt zes patiënten berlijn - Een verpleegster van een ziekenhuis in Berlijn wordt ver dacht van de moord op zes patiën ten. Verder zou zij twee patiënten hebben geprobeerd om het leven te brengen. De 54-jarige verpleeg ster zit sinds oktober vast. Zij doodde in het grootste Europese medisch centrum Charité vooral oudere zieken. Werknemers Airbus leggen het werk neer Toulouse - Duizenden werkne mers Airbus hebben gisteren het werk neergelegd uit protest tegen Power 8, het ingrijpende reorgani satieplan dat de Europese vliegtuig bouwer uit de geldzorgen moet helpen. Tienduizenden medewer kers van Airbus in Frankrijk, Duits land, Spanje en Groot-Brittannië liepen mee in protestmarsen. Buikdanseres houdt half achterwerk over berlijn - Een Duitse buikdanseres heeft 17.500 euro schadevergoe ding gekregen, nadat een plastisch chirurg per ongeluk vet uit haar rechterbil in plaats van haar dijen had weggezogen. Zij kan daardoor haar beroep niet meer uitoefenen. De rechter vond de misser zo ern stig dat de chirurg het dubbele moet betalen van het geëiste. Agenten aangeklaagd voor neermaaien man new york - Drie agenten die be trokken zouden zijn bij een ge ruchtmakend schietincident in New York, waarbij een ongewa pende zwarte man omkwam in een kogelregen, zijn gisteren aange klaagd door een onderzoeksjury. De 23-jarige Sean Bell werd in no vember doodgeschoten nadat hij een nachtclub had verlaten. Doden door meningitis in Burkina Faso ouagadougou - In Burkina Faso hebben zich sinds januari vijfdui zend gevallen van meningitis (her senvliesontsteking) voorgedaan en zeker 432 mensen zijn aan de ziek te overleden. Burkina Faso be vindt zich in de 'meningitisgor- del', een gebied dat zich uitstrekt van het West-Afrikaanse land Se negal tot Ethiopië, in het oosten. Elf kandidaten Franse presidentsverkiezingen parijs - Aan de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen op 23 april doen zeker elf kandida ten mee. De gedoodverfde favoriet Ségolène Royal is gisteren in de peilingen voorbijgestreefd door centrum-kandidaat Francois Bay- rou. De rechtse kandidaat Nicolas Sarkozy gaat aan kop in de peilin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 125