Stichting blaast feest af voor koninklijke bedrijven Winning Friesland gaat door \ha msk PW Introductiedag MBO - opleiding Loonwerk Van aanranding verdachte jeugd-tbs'er langer vast Vervanger van gevechtsjager F16 kost weer meer en komt later Kunstwerk voor Theo van Gogh 6 Zaterdag 17 maart 2007 pzc Mijnen van gas en zout wordt niet stopgezet ondanks bodemdaling. franeker - De gas- en zoutwin ning in het noordwesten van Fries land kan voorlopig gewoon door gaan ondanks de bodemdaling die dat tot gevolg heeft. Dat heeft het ministerie van Economische Za ken gisteren gemeld. De bodem daalt door de mijnwerk- zaamheden sneller dan gedacht. De provincie Friesland en de ge meente Franekeradeel willen daar om acuut stopzetting van de win ning. Het ministerie vindt echter dat nog te veel vragen rond de ef fecten van de winning niet zijn be antwoord. Aangezien de daling geen acute problemen veroor zaakt, kan het daarom voorlopig doorgaan, aldus het ministerie. „Het heeft alle aandacht van de mi nister, maar stillegging van de win ning is de uiterste consequentie", aldus een woordvoerder van Eco nomische Zaken. Het grootste pro bleem bij de bodemdaling is dat sluisjes, dijkjes en gemalen moe ten worden aangepast. Als dat niet gebeurt, dan kan regenwater niet snel genoeg worden weggepompt. Volgens het Friese waterschap is dat technisch prima mogelijk. Op 29 maart bespreken de overhe den met zoutbedrijf Frisia en gas- winbedrijfVermillion de kwestie. Ontdek de Werelden van groen onderwijs nninGROEN COLLEGE GOES Groen College Goes organiseert op 29 maart de Belangstelling? Neem contact op met L. Vink (0113 272250) of surf naar www.groencollegegoes.nl Je bent welkom als je in het bezit bent van je vmbo- of havo-diploma of als je daar dit schooljaar voor gaat slagen. Zedendelinquent zit in opspraak geraakte inrichting Harreveld. harreveld - Een jeugd-tbs'er (16) uit het justitieel jeugdinternaat Harreveld die wordt verdacht van gewelddadige aanranding van een jonge vrouw, blijft veertien dagen langer vastzitten. Dat heeft de rech- ter-commissaris in Zutphen giste ren bepaald. De aanranding gebeurde donderda gochtend in het Gelderse dorpje Vragender. De politie opende daar op een zoektocht, waarbij twintig agenten en een helikopter van de Duitse politie werden ingezet. Rond het middaguur werd de jon gen, die met onbegeleid verlof was, aangehouden. Harreveld is een particuliere justi tiële inrichting waar jeugdige ze dendelinquenten en jongeren met ernstige psychiatrische problemen worden behandeld. In het inter naat verblijven 260 jongeren, veel al op gesloten afdelingen. Een woordvoerder van het inter naat wilde gisteren niet toelichten waarom de zestienjarige jongen in de inrichting zat. Wel is duidelijk dat de rechter hem heeft veroor deeld tot zes jaar jeugd-tbs. Vol gens de woordvoerder verbleef hij al een tijd in de inrichting. De jon gen doorliep eerder begeleid verlof en ging sinds 'enige tijd' één dag in de week met onbegeleid verlof longeren mogen dan zelfstandig naar school, een stageplaats of op bezoek bij hun familie. De jeugdinrichting Harreveld raak te in mei vorig jaar in opspraak na dat bekend werd dat kinderen er werden mishandeld, bedreigd en verkracht door groepsgenoten. Manifestatie Arena voor De Schelde en andere bedrijven afgelast. door Hans Jacobs DEN HAAG - Het verjaardagsfeest voor alle 'koninklijke' bedrijven (waaronder scheepswerf De Schel de in Vlissingen), instellingen en verenigingen op 28 april in de Am sterdam Arena, gaat niet door. De stichting Koninklijke Verbonden is er niet in geslaagd het feest te or ganiseren. De Amsterdam Arena bevestigde gisteren dat er geen evenement is geboekt op die datum. Het Konink lijk Concertgebouw Orkest (KCO) Het gisteren weten te hebben afge zegd voor de manifestatie. De ko ninklijke familie die erbij aanwe zig zou zijn, heeft het ook niet meer op de agenda staan. Het was de bedoeling vlak voor Ko ninginnedag het tweehonderdjarig bestaan te vieren van het predi kaat 'koninklijk'. Dat werd in de ja- 'Organisatoren van evenement hebben veel steken laten vallen' ren 1806-1807 ingesteld door ko ning Lodewijk Napoleon. Alle 550 'koninklijke' bedrijven, instellin gen en verenigingen waren uitge nodigd voor een muzikale happe ning in het Amsterdamse stadion. De afgelopen maanden bleek ech ter dat de organisatie moeizaam verliep. „De organisatoren hebben zoveel steken laten vallen, dat we ons genoodzaakt voelden ons te rug te trekken", zei S. van den Berg, adjunct-directeur van het KCO gisteren. Op de website van de stichting Koninklijk Verbonden staat de datum 28 april nog ver meld, zonder aankondiging of agenda. Verzoeken om uitleg zijn deze week niet beantwoord, pagina 42: zeven vragen aan Hans van der Ameijden, directeur van Schelde Marinebouw Kosten JSF stijgen met 12 procent ten opzichte van laatste ramingen. den haag - De kosten voor de ont wikkeling van de Joint Strike Figh ter (JSF) zijn opnieuw toegeno men. De Amerikaanse rekenkamer heeft vastgesteld dat de beoogde opvolger van de Fi6-vliegtuigen 12 procent duurder wordt ten opzich te van ramingen uit 2004. De rekenkamer becijferde dat door een tekort aan onderdelen, incom plete tekeningen en steeds veran derende ontwerpen het miljarden project weer forse vertraging heeft opgelopen. Een volledig uitgeruste JSF zal op zijn vroegst pas in 2012 het luchtruim verkennen voor een testvlucht. De kosten dreigen daar door de pan uit te rijzen. De SP, tegenstander van Neder landse deelname in de 1SF, heeft opgeroepen uit het project te stap pen. SP-Kamerlid Van Velzen over weegt een Kamerdebat over de JSF aan te vragen. Zij noemt de Ameri kaanse cijfers 'vrij funest'. Volgende maand licht defensie de Kamer in over de Nederlandse 'stand van zaken' binnen het pro ject, waarin naast de Verenigde Sta ten en Nederland nog zeven lan den participeren. Voor de beoogde aanschaf door Nederland van 85 JSF-vliegtuigen is een bedrag van 5,5 miljard euro begroot, een miljard euro meer dan in 1998 was voorzien. Om de toestellen dertig jaar in de lucht te kunnen houden is nog eens 9,1 miljard euro begroot. De politiek heeft nog altijd geen besluit geno men of ook de aanschaf doorgaat. AMSTERDAM - De Schreeuw heet het kunstwerk achterovergebogen, schreeuwend gezicht zien. Een buurtbewoonster probeerde eerder via de dat kunstenaar Jeroen Henneman maakte ter na- De andere zijde verbeeldt een gesloten mond. rechter de komst van het kunstwerk te verhinde- gedachtenis aan de in 2004 vermoorde cineast Gisteren werd het geplaatst in het Oosterpark in ren omdat het zou leiden tot verstoring van de Theo van Gogh. Een kant van het beeld laat een Amsterdam. Morgen volgt de officiële onthulling, openbare orde. foto Evert-Jan Daniëls/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 122