Binnenland Huurstijging is historisch laag Rechtbank verbiedt lukraak huisbezoek SVB bij 65-plussers Bezuiniging op ambtenaren Explosie verwoest flatwoning in Amsterdam Veel claims van (oud-)militairen 4 I Zaterdag 17 maart 2007 PZC Per juli moeten huurders 1,1 procent meer betalen. door Gert van Harskamp den haag - Huurders hebben in een kwart eeuw niet zo'n lage stij ging van de huren meegemaakt als dit jaar. Per 1 juli gaan zij 1,1 pro cent meer betalen. De minister raad stelde dit gisteren vast. „Dit is een fantastisch besluit", zei minister Vogelaar van Volkshuis vesting die hiermee een streep zet door de huurliberalisering van het vorige kabinet. De coalitie van CDA, PvdA en Christenunie heeft in het regeerakkoord afgesproken dat de huren niet harder mogen stijgen dan de inflatie. Vogelaar wil binnenkort met de woningcorporaties overleggen hoe die hun miljarden aan reserves in zetten. De verhuurders hebben aangegeven veel geld te willen in vesteren in wijkverbetering. Voge laar liet doorschemeren dat het ka binet het niet accepteert als de re kening van huis- en wijkverbete ring bij huurders komt te liggen. Corporaties hebben volgens haar de plicht hun geld maatschappe- 1^ Vogelaar wil met de woningcor- poraties overleggen hoe die hun miljarden aan reserves inzetten voor huis- en wijkverbetering. lijk te investeren. „Wij weten alle maal dat de woningcorporaties over forse reserves beschikken." De Woonbond is verheugd over de geringe huurverhoging. De be langenvereniging van huurders is blij dat de huren nu definitief niet worden vrijgegeven aan de markt en het kabinet kiest voor een stij ging gelijk aan de inflatie. Koepelorganisatie van woningcor poraties Aedes betreurt het dat de ze huurstijging niet met de corpo raties is overlegd. Aedes-directeur W. van Leeuwen benadrukt dat de corporaties 6oo miljoen euro inves teren in betaalbaarheid van wonin gen, maar dat dat nu eenzijdig op het bordje van de de corporaties komt te liggen. De WD heeft geen goed woord over voor het plan. Volgens de libe ralen kan er door de lage huurver hoging minder gebouwd worden, terwijl de huizen hard nodig zijn voor de doorstroming. den haag - Het kabinet is het giste ren eens geworden over de invul ling van 750 miljoen euro aan be zuinigingen op het ambtenarenap paraat die in het regeerakkoord is afgesproken. Alle ministeries dra gen hierin bij, maar de uitvoeren de diensten zoals de politie, land macht en het onderwijs blijven buiten schot. Dat heeft minister Bos van Financi ën gezegd. „Alle ministeries ne men hun deel", zei hij. Hij wilde niet ingaan op de concrete verde ling. Wel zei Bos dat hij een reser vepotje heeft waarmee hij minis ters te hulp kan schieten die pro blemen ondervinden bij hun be zuinigingen. Minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken heeft daaruit al 25 miljoen euro gekre gen om de politie te ontzien. Bos hoopt dat het grootste deel van de bezuinigingen op het amb tenarenapparaat door natuurlijk verloop kan plaatshebben. Of er ge dwongen ontslagen vallen, is vol gens hem nu nog niet te zeggen. CDA, PvdA en Christenunie spra ken af om te snijden in de over- heidsbureaucratie aan de hand van een notitie van de secretaris sen-generaal. Dit zou leiden tot vijftienduizend minder banen. AMSTERDAM - Een explosie heeft gisteren een wo ning in een flatgebouw in Amsterdam verwoest. Op het moment van de ontploffing was niemand thuis, waardoor er geen gewonden vielen. In het appartement woedde korte tijd een kleine brand, maar de brandweer kon die snel blussen. De ge vel van de woning op de negende verdieping was ernstig beschadigd. Daardoor dreigden brokstuk ken naar beneden te vallen. Om dat te voorko men, haalden brandweerlieden de hele gevel er uit. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. foto Evert Elzinga/ANP PETER Jacht op AOW'ers die samenwonen is in strijd met recht op privacy. door Jacqueline Steenwijk den haag - De Sociale Verzeke ringsbank (SVB) moet stoppen met het afleggen van huisbezoe ken bij 65-plussers die niet ver dacht worden van fraude. Volgens de rechtbank in Den Haag zijn zul ke steekproefsgewijze bezoeken in strijd met het recht op privacy. De SVB legde de onaangekondig de bezoeken bij ouderen af op zoek naar frauduleus gedrag van sa menwonende AOW'ers die ten on rechte elk een alleenstaandenuitke- ring ontvangen. Samen leveren de ze twee uitkeringen meer op dan de uitkering die geldt voor gehuw den of samenwonenden. Daarom melden sommige alleenstaande 65-plussers niet dat zij gaan samen wonen. De ouderenorganisatie ANBO en 77 ouderen hadden over de huisbe zoeken een geding aangespannen tegen de SVB. Volgens de ANBO zorgen de bezoekjes van de sociale rechercheurs voor grote onrust en angst onder AOW'ers. „Zij voelen zich als een verdachte behandeld, terwijl het leeuwendeel zich aan de regels houdt. Bij de ruim dui zend van dergelijke bezoeken die de SVB sinds juni vorig jaar heeft afgelegd, werden maar twee frau degevallen opgespoord. Bij de rest was niets mis", zegt ANBO-woord- voerder F. van der Aa verheugd. De SVB betreurt de rechterlijke uit spraak in zoverre dat zij de huisbe zoeken nu niet meer mag gebrui ken als middel om eventuele risico groepen op te sporen. Het is bij voorbeeld dankzij die methode dat de SVB erachter kwam dat 65-plussers die op campings wo nen relatief vaak sjoemelen met hun gegevens. „Wij zullen ons nu moeten beraden op een andere manier waarop we dergelijke risico groepen op kunnen sporen", zegt SVB-woordvoerder A. Volz. den bosch - Het ministerie van Defensie moet rekeninghouden met honderden claims van (oud-)militairen die lijden aan posttraumatische stress-stoornis (ptss). Dat zegt voorzitter J. Kleian van de militaire vakbond ACOM. Tot nu toe hebben nog maar enke le veteranen daadwerkelijk claims ingediend. Daarbij zou het gaan om brutobedragen van tonnen. Bij ACOM zijn inmiddels zeventig meldingen binnengekomen van militairen die een claim bij Defen sie willen neerleggen. Bij de letsel schadespecialisten van de Pais Groep in Maastricht hebben zich zeker honderd mensen gemeld, op andere plaatsen kleinere aantallen. De honderd militairen die bij de Pais Groep zijn geregistreerd, zul len binnen enkele weken een vere niging of stichting oprichten en daarop een groepsclaim indienen. Volgens G. Freriks van de letsel schadespecialisten wil Defensie 'niet praten'. Een woordvoerder van het ministe rie noemde dat onzin. „Wij willen praten met alle militairen die pro blemen hebben." Ook waarschuw de hij voor te hoge verwachtingen over de torenhoge bedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 120