Buitenland Indonesiërs zijn verlamd door angst om te vliegen Hongarije is politiek gekibbel beu KRAS.IML waarom zou je verder zoeken Classic SOUTH AFRICA Klassiek CUBA CHINA Compleet DOOr vele ongelukken menteel in Indonesië heerst. Na van de zee. Een veerb not noorctnrton tmn oon Dnolnrr rnn Dnrnon niir Tmn Door vele ongelukken raken passagiers om niets in paniek. door onze correspondent Esther de jong JAKARTA - Het lampje met 'stoelrie- men vast' flitst aan. De gezagvoer der laat weten dat hij turbulentie verwacht. Het vliegtuig schudt heen en weer. Mensen aan boord van het toestel worden onrustig. De zwemvesten worden te voorschijn gehaald, aan getrokken en opgeblazen. Stewar dessen blijven herhalen dat het echt niet nodig is, dat er sprake is van lichte turbulentie, dat het vliegtuig niet neerstort. Iemand met een mobiele telefoon nam het tafereel op en een Indone sische televisiezender zond het af gelopen week uit voor een miljoe nenpubliek. Het was een perfecte illustratie van de reisangst die mo menteel in Indonesië heerst. Na het neerstorten van een Boeing 737-400 van maatschappij Garuda in Yogyakarta vorige week, waarbij 21 mensen om het leven kwamen, lijkt de Indonesische reiziger zich het leven niet meer zeker te zijn aan boord van vliegtuig, veerboot of trein. Het was de tweede keer dit jaar dat een vliegtuigongeluk een fatale afloop had. Op nieuwjaarsdag ver dween een vliegtuig van de Indo- 'Al bij lichte turbulentie worden de zwemvesten te voorschijn gehaald' nesische chartermaatschappij Adam Air tijdens een tropische storm van de radar. Aan boord wa ren 102 mensen. Bijna een maand nadat het vliegtuig verdween, werd het ontdekt op de bodem Onderhoudspersoneel van de vliegmaatschappij Garuda inspecteert de ban den van een vliegtuig op de luchthaven van jakarta. foto EPA van de zee. Een veerboot op weg van Borneo naar lava zonk vlak voor de jaarwisseling, meer dan 400 mensen overleefden de ramp niet. Anderhalve maand nadien vloog een veerboot in brand, 54 mensen verdronken en 23 worden nog vermist. Een rapport dat deze week ver scheen, bevestigde de bange ver moedens van velen: vliegen is ge vaarlijk. „De veiligheid in de lucht vaart is op dit moment op zijn laagste punt," aldus woordvoerder Oetarjo Diran tijdens een perscon ferentie. Het team begon met zijn onderzoek na het verdwijnen van het Adam Air toestel. „Het regle ment voldoet niet, de technologie is niet up to date en medewerkers zijn slecht getraind." Volgens ex perts geldt hetzelfde voor veerbo ten en treinen. Ook het weer wordt als een belangrijke factor ge zien in de meest recente ongeluk ken. Toch lijken de meeste Indone siërs de oorzaken in menselijk fa len te zoeken. Op politiek niveau gaan stemmen op om minister van verkeer, Hatta Radjasa, van zijn post te verwijderen. Regelma tig wordt gedemonstreerd tegen de minister, die inmiddels heeft be loofd op te zullen stappen als de president daarom vraagt. Het is intussen nog niet helemaal duidelijk hoe de Boeing 737-400 vorige week precies is verongelukt, waarschijnlijk werd het toestel vlak voor de landing opzij gebla zen door een rukwind. Het lukte de piloot niet het toestel recht te houden, waarna het een harde landing maakte en de voor ste wielen afbraken. Op zijn buik schoof het vliegtuig over de lan dingsbaan een rijstveld in en vloog in brand. Velen vrezen herhaling van rellen 2006 tijdens nationale feestdag. door Runa Hellinga Boedapest - De Hongaarse ver keersdienst houdt voor vandaag re kening met grote verkeersdrukte op de weg naar het Balatonmeer. Inwoners van Boedapest verklaren massaal dat ze van plan zijn de na tionale feestdag elders te vieren. Velen vrezen een herhaling van de gewelddadige rellen bij de herden king van de revolutie van 1956, in oktober 2006. De grootste rechtse oppositiepar tij, Fidesz, houdt vandaag een de monstratie ter herdenking van de revolutie van 1848. Een bijeenkomst met een sterk anti-regeringskarakter, hoewel de monstranten is gevraagd geen poli tieke spandoeken mee te dragen. Behalve Fidesz plannen extreem rechtse groeperingen een eigen ma nifestatie die, zo blijkt uit internet- berichten, allesbehalve een rustig karakter moet krijgen. Premier Gyurcsany heeft alle de monstranten opgeroepen van poli tieke statements af te zien. Hij ver tegenwoordigt daarmee het gevoel van veel Hongaren die menen dat de nationale feestdag door de poli tiek is gestolen. „Als het zo door gaat, heeft alleen kerstmis geen po litieke betekenis", liet een bankier zich onlangs ontvallen. De eerste minister is zelf echter een deel van het probleem. De on vrede over zijn optreden en de be zuinigingen van zijn regering is groot. Fidesz grijpt elke kans aan om die onvrede op straat uit te dra gen. Sinds de verkiezingen van 2006, maar eigenlijk al veel langer, be toogt Fidesz dat de socialisten on wettig aan de macht zijn. Het feit dat Gyurcsany vorig jaar in een speech erkende de kiezers te hebben belogen, was olie op het vuur. 'Fidesz-parlementariërs verlaten de zaal als Gyurcsany hen toespreekt' Voor Fidesz was de speech aanlei ding om het politieke debat van het parlement naar de straat te ver plaatsen. Protesten worden vaak georganiseerd door organisaties die de partij zelfheeft opgezet. Fi desz claimt tegelijk dat het niet aan haar is beleidsalternatieven aan te dragen. In het parlement stemt de partij consequent tegen regeringsvoorstellen. Fidesz-parle mentariërs verlaten de zaal als Gyurcsany hen toespreekt. De aankondiging van Boedapes- ters dat ze vandaag de stad verla ten, is veelzeggend. Uit opiniepielingen blijkt dat veel mensen genoeg hebben van de po litieke polarisatie. Fidesz geeft bij voorbaat de politie de schuld als het tot rellen komt. Maar een kwart van de eigen aan hang meent dat de partij hoe dan ook medeverantwoordelijk is. Dat was tot voor kort ondenkbaar. „Steeds meer mensen zoeken een alternatief', stelt historica Maria Schmidt, oud-adviseur van Fi- desz-leider Viktor Orban. Een oud-adviseur van Fidesz zegt niet te begrijpen waar de partij heen wil. „Het is geen 1956, toen we bezet waren door buitenlandse troepen en zuchtten onder een zware dictatuur. We leven nu in een rechtsstaat met een grondwet en grondrechten. Op basis daarvan zouden wij er ook voor zijn ge weest als Gyurcsany in 2006 was afgetreden." Dat zou volgens de voormalig adviseur geen nieuwe stembusgang hebben betekend. „Hongarije kent een constructieve motie van wantrouwen. Dat bete kent dat je de premier alleen naar huis kunt sturen als je zelf een nieuwe regering kunt presenteren. Dat heeft ons bestel tot nu toe sta biel gehouden." PZC Donderdag 15 maart 2007 Vertrek op maandag of zondag van 9/4 t/m 28/10 Dit is uw prachtkans om supervoordelig kennis te maken met Zuid-Afrika,één van de mooiste vakan tielanden ter wereld. De veelzijdige route brengt ons van de statige hoofdstad Pretoria naar Kaapstad! Onderweg verwonderen we ons over adembenemende natuurgebieden als de Panoramaroute met prachtige vergezichten en de lieflijke tuinenroute. Ook gaan we op zoek naar de wilde dieren in het wereldberoemde Paul Kruger National Park, een hoogtepunt op uw reis! En dan hebben we het nog niet eens gehad over de levendige badplaats Durban, het charmante Port Elizabeth, het artistieke Knysna, de struisvogelstad Oudtshoom en het mooie Mosselbaai. Op naar Zuid-Afrika! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer VERZ 25.059, zie www.kras.nl/25059 Diverse data van 14/4 t/m 12/10 Reis dit zomerseizoen met KRAS naar Cuba, het land van de rum, sigaren, oldtimers, muziek en passionele dansen! In de prachtige koloniale steden Trinidad, Pinar del Rio, Santiago de Cuba, Camagüey en oud Havana proeft u nog de sfeer van het koloniale verleden en de roe rige geschiedenis. En... op Cuba is de gemiddelde dagtemperatuur het hele jaar door ca. 25°C.... een heerlijk vooruitzicht, nietwaar? Bovendien staat de bevolking van Cuba bekend als zeer vriendelijk, zodat u zich al snel thuis zult voelen op dit boeiende eiland! U ziet het, alle ingrediënten zijn aanwezig voor een afwisselende en interessante rondreis! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer VERZ 25.099, zie www.kras.nl/25099 Vertrek op maandag van 9/4 t/m 22/10 Moderne steden en een prachtige natuur... dat vormt voor deze reis een succesvolle combinatie! We starten in Washington D.C. waar u een facultatieve stadstour kunt boeken. Daarna volgt New York City waar we een uitgebreide stadsrondrit maken. Op weg naar Canada reizen we door het adembenemende White Mountain National Forest. De metropolen Montréal en Quebec laten ons kennismaken met de smeltkroes van Franse charme en Canadese dynamiek. Cultuurstad Toronto staat bol van film en muziek en ligt schitterend aan Lake Ontario. Absolute topper op onze reis: de Niagara Falls; een machtig, woest en puur natuurfenomeen! Een absolute aanrader! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen. Reisnummer VERZ 25.078, zie www.kras.nl/25078 Vertrek op woensdag van 11/4 t/m 17/10 Ontdek met KRAS de vele gezichten van China! Van de Grote Muur nabij Beijing tot de Bund bou levard van de metropool Shanghai.Van de romantische karstbergen langs de lieflijke Li rivier tot de oude stadsmuren van Pingyao.Van Xi'an met het Terracottaleger tot wereldstad Hongkong. Van het 71 m hoge Boeddhabeeld bij Leshan tot het Nanjing met de brug over de Yangtze rivier... dit alles en nog véél meer moois passeert de revue tijdens deze zéér complete en veelzijdige rond reis. We varen over de Li, leggen trajecten per nachttrein af, bezoeken grotten en tempels, raken ver tederd door reuzenpanda's- kortom: China popelt vol ongeduld om u al haar pracht te laten zien! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelasting. Reisnummer VERZ 25.012, zie www.kras.nl/25012 boek online of bel 0900 - 9697 ifff 17-daagse ulieg-/rondreis Met o.a. Kruger IMP, Durban, Knysna en Kaapstad Vlucht met KLM vanaf 16-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Havana, Pinar del Rio, Trinidad en Santiago de Cuba Nergens joordeliger'. 15-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Washington, IMew York en Montréal Alléén bij KRAS! vanaf 22-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Beijing, Xi'an, Suzhou, Shanghai en de Li rivier Extra vertrekdata1^ vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9