Boeren hebben last van lentekriebels EurlingS hakt knoop door over A4 Werkstraf en jaar cel voor twee 0 Noord-Bevelandse pillenmannen PZC Donderdag 15 maart 2007 31 Watze van der Zee bij zijn plantuien. foto Camile Schelstraete Akkerbouwers popelen om aan de slag te gaan op hun natte percelen. door Ben Jansen ZAAMSLAC - Natuurlijk kun je ei genlijk je land nog niet op. Maar je bent boer en je hebt last van lente kriebels. Nu het een paar dagen droog is en de zon koesterende stralen uitzendt, staan alle akker bouwers op scherp. „Het is net als met alle soorten kriebels", zegt akkerbouwer Watze van der Zee uit Zaamslag, „je moet ze de baas zien te blijven." Hij geeft toe dat dit hem zelf niet al te best af gaat. Van der Zee behoort bij hem in de buurt tot de kop groep van de boeren die als eer sten voorbereidingen treffen voor een nieuw groeiseizoen. „Ach", re lativeert hij die aandrift, „voor ge wassen die vroeg de grond in moe ten ben je voor je gevoel altijd te laat. Het is nu eenmaal zo dat in het voorjaar een hoop werk te doen is. Daardoor moet je eerder beginnen dan wenselijk is en je laatste gewassen gaan later in de grond dan je zou willen. Je kunt niet alles op het juiste moment doen." Dat geldt vooral op grote ak kerbouwbedrijven. Gisteren heeft Van der Zee zijn eer ste plantuien gezet en hij is ook be zig geweest met mest uitrijden. „Of dat al kon? Tja, het was kiele kiele. Maar dat is het elk jaar. Je krabbelt wat in de grond en je denkt: laten we het er maar weer op wagen. ]e ziet dat de bovenste 'Je krabbelt wat in de grond en je denkt: laten we het er maar weer op wagen' centimeters beginnen te drogen. Daar moet je het in eerste instan tie van hebben. Onder dat toplaag je is het natuurlijk nog nat. Je weet dat je de boel onherroepelijk dicht rijdt als je er met te zware werktui gen over gaat, maar dat is de afwe ging die je maakt." Dat risico is dit jaar groter dan anders. Het heeft nauwelijks gevroren, waardoor de structuur van de grond slecht is. Boeren hopen altijd dat de vorst de vochtige omgeploegde grond verkruimelt. Daar is nu geen spra ke van. Van der Zee: „De grond ligt er op veel plaatsen net zo bij als toen we er een paar maanden geleden met de ploeg bezig zijn ge weest. Ie ziet het aan dat toplaagje. Dat is niet door en door kruimelig, zoals het zou moeten zijn, maar er zitten kluiten in. Dat is niet goed." Een mild buitje, gevolgd door niet al flink drogend weer zou daar nog verbetering in kunnen brengen. Van der Zee kan het - evenals veel van zijn collega's - niet opbrengen daar op te wachten. „De tempera tuur loopt op en dat weet je: je moet aan de gang." Daarbij komt dat de zachte winter het groeisei zoen een vliegende start heeft gege ven. Van der Zee heeft de in het najaar gezaaide tarwe nog nooit zo vroeg zo hoog zien staan. „Het zal wel iets met mijn karakter te ma ken hebben, maar dan krijg ik het gevoel dat ik meteen aan de slag moet." Van der Zee wil de komende da gen zijn plantuien en zijn gerst in de grond zien te krijgen en eigen lijk ook zijn vlas en zijn zaaiuien, en zijn... Want een akkerbouwer heeft last van lentekriebels. De ontbrekende schakel in de snelweg komt west van Steenbergen. oor Peter Ullenbroeck STEENBERGEN - De kogel is door de kerk. Het ontbrekende stukje A4 tussen Dinteloord en Bergen op Zoom wordt ten westen van Steen bergen aangelegd. Dat heeft de nieuwe verkeersminister Eurlings besloten. Het stukje weg - twee keer twee baans, maximumsnelheid 120 km/per uur - moet er uiterlijk in 2010 liggen en gaat naar schatting 178 miljoen euro kosten. De CDA-minister volgt met zijn be sluit de gemeente Steenbergen die eerder ook al zijn voorkeur voor deze route uitsprak. Op een ander punt krijgt Steenber gen vooralsnog niet zijn zin. De ge meente wil een aquaduct hebben als alternatief voor een brug waar mee het nieuwe stukje A4 de Steenbergse haven gaat kruisen. Maar Eurlings is niet bereid de 29 miljoen euro die zo'n aquaduct kost, voor eigen rekening te ne men. Alleen als Steenbergen zelf bereid is dat geld op tafel te leggen wil Eurlings de omleidingsroute aanpassen. Burgemeester Han Polman van Bergen op Zoom bleek gistermid dag verrast door het besluit van Eurlings dat al op de site.van de Tweede Kamer was gezet, zonder dat de betrokken gemeenten per soonlijk waren ingelicht. Burge meester Polman: „Dat was wel net jes geweest." Overigens krijgt ook Bergen op Zoom een gevraagd extraatje bij de A4 niet. Bergen wilde een fiets- tunnel bij de nieuwe weg vanwege overstekende fietsende scholieren. Dat wordt, als Bergen niet zelf het geld erbij levert, maar een fiets brug. Beide gemeenten hebben tot 1 april de tijd om op het besluit van Eurlings te reageren. Steenbergen heeft al aangegeven die periode het liefst verlengd te zien. door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank veroordeelde gisteren een 22-jarige inwoner van Colijns- plaat tot een celstraf van één jaar, waarvan de helft voorwaardelijk. De man heeft vorig jaar ruim vier maanden cocaïne verkocht aan tal van jongeren. Daarmee veroorzaak te hij volgens de rechtbank fiks wat onrust onder zijn dorpsgeno ten. Hij handelde volgens de recht bank puur uit financieel gewin zonder te letten op de gezond heidsrisico's van zijn klanten. Twee weken geleden eiste de offi cier van justitie twaalf maanden cel waarvan drie voorwaardelijk. Een 35-jarige inwoner van Kamper land, het hulpje van een andere dealer, werd gisteren veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en acht maanden voorwaardelijk. Te gen hem was ook een jaar celstraf waarvan drie maanden voorwaar delijke geëist. De rechtbank is fiks van die eis af geweken omdat de man zelf niet actief dealde. De twee stonden sa men met nog een inwoner van Kamperland bekend als de pillen mannen. Die derde man moet over enige weken voor de recht bank verschijnen. Op verzoek van zijn advocaat worden er nog getui gen gehoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67