Bedrijvenpark gaat zelf Maatje dictee groenonderhoud regelen Toeristen Schouwen-Duiveland krijgen de eerste eilandpas Zonnemaire in strijd om titel leukste gat Prijsvraag Slavenkas van start 26 Donderdag 15 maart 2007 pzc Gemeente kan niet voldoen aan eisen Bedrijventerrein Zuid. door Ali Pankow zierikzee - De uitstraling van Be drijventerrein Zuid in Zierikzee moet verbeteren, vinden de daar gevestigde ondernemingen. „Voor al in het onderhoud van de her men dient meer geld te worden ge stoken", zegt parkmanager C. Stoutjesdijk van de Vereniging Be drijvenpark Zuid. Volgens haar stellen de onderne mers hogere eisen dan waaraan de gemeente kan voldoen. Daarom heeft de vereniging het onder houd van het openbaar groen over genomen van de gemeente. „Met het zelf in handen nemen van de ze taak verwachten we het groen onderhoud op het bedrijventer rein op een hoger peil te brengen", zegt Stoutjesdijk. Het verenigde bedrijvenpark heeft daartoe een overeenkomst geslo- A. Verseput Digna van den Broek promoot haar dorp in wedstrijd tv-station. door Ton van-den Nouweland ZONNEMAIRE - Zonnemaire moet op de kaart en vijfduizend euro voor een dorpsfeest is ook nooit weg. Daarom heeft Digna van den Broek (36) uit Zonnemaire haar dorp aangemeld voor de wedstrijd Het leukste Gat van Nederland. „Ik heb het impulsief gedaan. Dins dag maakte iemand mij attent op de wedstrijd en ik heb er meteen werk van gemaakt. Ik vraag me af of iedereen er blij mee is. Voor de ondernemers en het verenigingsle ven is het natuurlijk leuk. Maar ik kan me ook voorstellen dat er dorpsgenoten zijn die op hun rust zijn gesteld." Een tweede 'Renesse aan Zee' zal Zonnemaire volgens Van den ten met cultuurtechnisch bedrijf De Zuidhoek. Het onderhoudspak- ket zoals de gemeente dat uitvoer de, wordt nu uitgebreid met drie extra maaibeurten van de bermen. Voortaan gebeurt dat dan vijf, in plaats van twee keer per jaar. Stoutjesdijk is ervan overtuigd dat dit het aanzien van het bedrijven terrein zeer ten goede zal komen. Volgens haar is de overname van deze taak in goed overleg met de gemeente tot stand gekomen. „We krijgen als vereniging ook het bud get voor het basisonderhoud van de gemeente doorgesluisd", laat de parkmanager weten. De ondernemers hier hebben nog meer wensen. Nu al wordt de nachtelijke beveiliging collectief be taald, maar er is behoefte aan uit breiding. „In plaats van drie con- Vereniging Bedrijventerrein Zuid streeft naar betere uitstraling van bedrijfsomgeving. Meer groenonderhoud, betere beweg wijzering, permanente bewaking. door Piet Kleemans renesse - Binnenkort - waarschijn lijk in mei - start op Schouwen- Duiveland een experiment met de Schouwen-Duivelandpas. De su perchipknip waarmee allerlei za ken betaald en geregeld kunnen worden komt allereerst ter beschik king aan toeristen en recreanten. In een later stadium wordt de pas ook verstrekt aan de inwoners van Schouwen-Duiveland. Over de electronische pas wordt al zo'n vier jaar gesproken. Er wer den onderzoeken gedaan en proef opstellingen neergezet, maar kno pen werden niet doorgehakt. Vorig jaar echter trok wethouder recreatie, A. Verseput, het vastgelo pen project vlot. De recreatieon- Broek niet worden. „Wel mag be ter bekend worden dat Zonnemai re ook een mooi dorp is. Mensen in de Randstad hebben er geen be nul van dat er in dorpjes zoals dit óók wat te beleven valt. Nou, juist hier is vanalles te beleven." De wedstrijd op www.hetleukste- gatvannederland.nl is opgezet door tv-zender SBS6 en wordt ge sponsord door een fabrikant van gatenkaas. Het dorp met de mees te stemmen krijgt geld voor de or ganisatie van een dorpsfeest. Van den Broek: „Nou is er aan feesten geen gebrek in Zonnemaire. Eind mei hebben we hier bijvoorbeeld al weer een straatfeest, maar een echt dorpsfeest hebben we alleen met Koninginnedag. En ik heb wel zin in nog zo'n feest erbij." Vanaf april bezoekt SBS-weerman en -presentator Piet Paulusma de meeste genomineerde dorpen. Van den Broek ziet dat er in Zon- troles per nacht, denken we aan permanent toezicht tussen tien uur 's avonds en zes uur 's och tends." Stoutjesdijk noemt de mo gelijkheid van camerabewaking als meerdere ondernemers zich bij de vereniging aansluiten. De organis- tie telt nu circa dertig leden. Verder wordt ingezet op een bete re bewegwijzering naar en op het terrein. Ook is een enquête uitgezet onder de ondernemers op Bedrijventer rein Zuid, om de behoefte te pei len aan gezamenlijk inkoop van goederen of diensten. De vereni ging wil bezien of er voldoende draagvlak is voor het gezamenlijk inkopen van bijvoorbeeld energie en afvalwerkingstrajecten. Ter stimulering van de samenwer king tussen de bedrijven en om zich te richten op innovatie, belegt het Bedrijvenpark met regelmaat workshops. „We willen daarin on ze leden kennis laten maken met bijvoorbeeld breedbeeld-internet", aldus Stoutjesdijk. dernemers bogen zich over de pas en verbonden zich aan de invoe ring van de Schouwen-Duiveland pas. Het moet een soort service- kaart worden, bedoeld voor zowel de toerist als uiteindelijk ook de ei gen bevolking. De Westerschouwse recreatieon dernemers willen samen met de provincie de pas onder meer ge bruiken om van half mei tot half september toeristen gratis open baar vervoer op heel Schou wen-Duiveland aan te bieden. De recreatieondernemers zien de pas als middel om de recreatievoorzie ningen op het eiland naar een ho ger plan te tillen. Dat vindt ook wethouder Verseput. „Nu moeten we echt proef gaan draaien." nemaire wel van komen. „Het gaat goed. We hebben in één dag 45 no minaties en staan daarmee op de tiende plaats." Van den Broek is fan van haar dorp. Op haar twin tigste wist ze niet hoe snel ze eruit weg moest komen. Het leven in de bruisende stad lonkte. Vijftien jaar later keerde ze terug. „Er is geen betere plek om je kind op te laten groeien dan Zonnemaire." Van Obs Binnen de Veste biedt maatwerk met Daltononderwijs. door Ali Pankow zierikzee - Ga ik vanochtend in de poppenhoek spelen, of wil ik liever een bordspelletje uit de kast pakken of begin ik vandaag in de knutselhoek? Het zijn van die mo gelijkheden waar je als kleuter op openbare Daltonschool Binnen de Veste in Zierikzee steeds keuzes in moet maken. „Bij Daltononderwijs krijg je taak- brieven met opdrachten en je mag zelf weten wanneer je die uitvoert. Als je aan het einde van de week alles maar hebt gedaan", legt Re han Saif (11) uit groep acht uit aan een van de bezoekers. Binnen de Veste hield gisteren als eerste Zeeuwse Daltonschool open huis. Aan leerlingen van de hoogste groep de taak de belang stellenden rond te leiden. Onder die bezoekers zijn diverse ouders en een opa en oma uit Dreischor die meer willen weten over wat hun twee kleinzonen bedoelen met 'maatje dictee' of 'tutor-le- zen'. Ook vaders en moeders die nog op zoek zijn naar een school voor hun jonge telgen dienen zich aan. Binnen de Veste is sinds 2003 een gecertificeerde Daltonschool. Daar ging een traject van vijf jaar voor bereiding aan vooraf Volgens di recteur J. van Koeveringe biedt dit systeem veel meer ruimte voor in dividuele begeleiding van de leer lingen dan het traditionele, klassi kale systeem. „Het is een prettige manier van les geven. Het is gericht op maatwerk en doet een beroep op de eigen Drie principes Daltononderwijs den Broek woont nu in het huis waar haar grootvader 53 jaar heeft gewoond. Ze organiseert wandelin gen door Zonnemaire en houdt de internetsite www.zonnemaire.eu in de lucht. Voor de wedstrijd zijn ook Bruinis- se en Serooskerke aangemeld. Stemmen gaat alleen na ontvangst van een e-mail, verzonden door een andere dorpenliefhebber. verantwoordelijkheid van de leer lingen", vindt ook leerkracht J. Gunst. Rehan zegt het prettig te vinden zelf keuzes te moeten maken over de indeling van zijn tijd. „De com puteropdrachten doe ik het liefst, maar daarom doe ik ze niet per se het eerst." Hij toont de verwijskaarten als hulp voor de leerlingen, zodat ze niet voortdurend bij de leerkracht hoeven aan te kloppen. Zo' n ver- wijskaart leert bijvoorbeeld hoe het zit met breuken en getallen achter de komma. Of hoe een vol tooid woord wordt geschreven, met d of toch t, en waarom. In groep vijf komt het 'maatje dic tee' aan de orde. „Dan moet je sa men met een klasgenoot een dic tee van twintig woordjes maken. „Ik vind Lotte lief en dus gaan we veel kletsen, maar dan werken we minder" De een leest voor, de ander schrijft", legt Rehan uit. Uit de taakbrief hier blijkt dat veel op drachten met z'n tweeën of in klei ne groepjes uitgevoerd moeten worden. Van de samenwerking zelf moet de leerling dan ook nog iets vinden. Sanneke Baan uit deze groep er kent, dat dit met je vriendinnetje niet altijd even goed lukt. „Ik vind Lotte heel lief en dus gaan we veel kletsen, maar dan werken we min der", stelt ze eerlijkheidshalve vast. Rehan is inmiddels bij het begrip 'uitgestelde aandacht'. „Dan is de juf of meester even met iemand anders bezig en moet je zelf het antwoord zien te vinden." zierikzee - Jongeren tussen de 16 en 26 jaar kunnen ook dit jaar weer een gratis zeereis winnen met zeilschip de Eendracht. De Slavenkas Zierikzee heeft op nieuw een prijsvraag uitgeschre ven onder jongeren die op Schou wen-Duiveland wonen of elders studeren maar waarvan de ouders nog op het eiland wonen. Om mee te kunnen doen, moet een vragenlijst worden ingevuld die onder meer op www.slavenkas.nl te vinden is. De slavenkas stamt uit 1735. In die tijd werd nogal eens een schip ge kaapt en de bemanning gevangen genomen, waarna de familie grote sommen geld moest betalen voor vrijlating. In 1735 is de slavenkas in het leven geroepen. Iedere zeeman die vertrok moest hieraan een klein deel van de gage afstaan. Uit dit fonds konden dan voortaan de losprijzen betaald worden. De drie uitgangspunten van het Daltononderwijs zijn: vrijheid in gebon denheid, zelfstandigheid en samenwerking. Vrijheid in het Daltononderwijs betekent: binnen grenzen kunnen omgaan met eigen verantwoordelijkheid. Binnen dit systeem ligt de nadruk op samenwerken en samen spelen. De naam verwijst naar de stad Dalton in Massachusetss (VS) waar deze methode voor het eerst werd toegepast door Helen Parkhurst. Digna van den Broek bij de buste van professor Pieter Zeeman in Zonnemai re: „Wel zin in een echt dorpsfeest." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62