Zeeland PZC Onderzoek magnetronbom Freeke is bang voor willekeur Terneuzen schenkt hospice 70.000 euro 25 ZEEUWS-VLAANDEREN 36 en 37 39 Magazine over 50 jaar Porgy Gebroederlijk Twee dagen Accordeonslag in Vlissingen AZ acht zich nog niet geheel kansloos Donderdag 15 maart 2007 Tip? redtern@pzc.nl Burgemeester Hulst vindt dat operatie geolied is verlopen. door Raymond de Frel HULST - De 34-jarige gijzelnemer van directeur J. Valckx van Woon- stichting Hulst wilde dinsdaga vond een explosie in zijn huurwo ning aan de Sportlaan veroorza ken met een brandbare substantie in een magnetron. Het Explosie ven Opruimings Commando (EOC) vond daarnaast nog een aantal andere ontplofbare voorwer pen. Alle voorwerpen zijn onschadelijk gemaakt, maar bevonden zich gis teren in het kader van technisch onderzoek nog wel in de woning. De Hulstenaar, die 's ochtends Val ckx onder bedreiging van een bijl een uur in zijn kantoor aan het Godsplein gijzelde, had verklaard dat er om acht uur een ontploffing zou plaatsvinden in zijn woning. Dat gebeurde niet, waarna de EOC om half negen opnieuw het huis betrad. Lange tijd leek het erop dat dit tweede onderzoek nachtwerk zou worden. In gemeenschapscen trum Den Dullaert werd daarom een nachtopvang voor 53 geëvacu eerde bewoners ingericht. Die bleek echter niet meer nodig, want om half een 's nachts zetten de EOC en burgemeester J.F. Mul der het sein op 'veilig'. Een kijkje door het raam van de woning gaf gisterochtend voeding aan het gerucht dat de Hulstenaar zijn magnetron had gebruikt om een explosief te maken. Het appa raat lag immers verwoest in de woonkamer. Mulder wilde in het kader van het justitieel onderzoek niets over de vondst zeggen, laat staan wat er met het verdachte voorwerp is ge beurd. Politiewoordvoerster E. Boot bevestigt wel dat er in de magnetron een brandbare substan tie is aangetroffen. „We onderzoe ken wat het precies is. De man wordt nog steeds verhoord. Hij heeft zeker nog niet het hele ver rot Met een brandbare substantie in een magnetron wilde een 34-jari- ge Hulstenaar dinsdagavond zijn woning aan de Sportlaan opbla- haal verteld", aldus Boot. Mulder benadrukt dat de situatie zó dreigend was, dat een groot schalige aanpak noodzaak was. „De hele operatie is geolied verlo pen. Je kan het risico niet dat het 'alleen maar woorden zijn'. Feit is dat het allemaal niet voor niets is geweest. Er is een hoop ellende voorkomen", aldus Mulder. Een aantal bewoners vond het vreemd dat Den Dullaert, gelegen aan de rand van het risicogebied, werd ingericht als opvangcentrum. Mulder zegt dat daar zorgvuldig naar is gekeken. „Den Dullaert viel keurig buiten de gevarenzone." pagina 26: scholen staan stil bij dreiging bom woonstichting werkt door na incident Sterfhuis aan Leeuwenlaan gaat in 2008 open. door René van Stee TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen doet een belangrijke duit in het zakje van het hospice dat be gin 2008 de deuren opent in een voormalig kantoorpand aan de Leeuwenlaan in Terneuzen. Het college van B en W is van plan een eenmalige subsidie van 70.000 euro te verstrekken aan deze voor ziening waar mensen in hun laat ste levensfase in een huiselijke sfeer kunnen sterven. De Stichting Hospice Zeeuwsch- Vlaanderen (SHZV) heeft het pand in de Leeuwenlaan inmid dels van de gemeente gekocht. Er was echter de toezegging dat de stichting de eerste vijf jaar geen huur zou hoeven betalen. Het sub sidiebedrag dat de gemeente nu ter beschikking stelt, komt hier mee overeen. In het Zeeuws-Vlaamse hospice ko men vier tot zes plaatsen. Na Mid delburg, 's-Heer Arendskerke en Zierikzee gaat het om de vierde op vang in Zeeland. Het is een aanvul ling op het bestaande aanbod aan terminale zorg in de provincie. Ge let op de sterke vergrijzing in de streek is een groter aantal bedden een reëel vooruitzicht. Behalve de gemeente Terneuzen zijn er ook LCF: 'Minimumboetes voor overtreden van inburgeringswet'. door Eugène Verstraeten terneuzen - De gemeente Terneu zen moet minimumboetes invoe ren voor inwoners die de Verorde ning Wet Inburgering overtreden. Raadslid C. Freeke (LCF) dient daarvoor een amendement in voor de volgend gemeenteraadsver gadering. Daarin wordt de verorde ning vastgesteld. Allochtonen die niet willen mee werken aan inburgeringsactivitei- ten lopen volgens de wet kans op een boete van maximaal 500 euro. Dat geldt ook voor mensen die hun inburgeringsexamen niet ha len. Op het niet meewerken aan een onderzoek staat maximaal 250 euro boete. De gemeenteraad kan zelf een mi nimumboete invoeren. Volgens Freeke is er in de samenleving een roep om minimumstraffen. Zon der is het voor een 'boeteambte naar' lastig een boete vast te stel len, denkt hij. „Willekeur ligt dan op de loer." Hij stelt minimumboe tes voor die variëren van 25 tot 100 euro, voor de verschillende overtre dingen van de inburgeringswet. terneuzen - Vanaf deze week is het speciale magazine te koop dat is gemaakt in het kader van vijftig jaar jazz- en bluescafé Porgy en Bess in Terneuzen. Het sluit nauw aan bij het jubileumprogramma in april en verschaft ook achtergron den. Het magazine is voor 7,50 eu ro te koop bij de regionale boek handels. andere geldgevers. Sponsoring van bedrijven en particulieren leverde inmiddels meer dan 100.000 euro op. Volgens voorzitter D. van Vooren van de SHZV krijgt de stichting het hospice ruimschoots gefinancierd. De verbouwing van het pand kost naar verwachting en kele tonnen. Voor de exploitatie is jaarlijks ongeveer 50.000 euro no dig. De SHZV heeft tot nu toe meer dan dertig vrijwilligers die zorgtaken op zich zullen nemen. ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl Op de verpleegafdeling van Zie kenhuis Walcheren konden de zaalgenoten het best vinden. Ge meenschappelijk gedragen onge mak schept een band, ervoer die Vlissingse patiënt. In die sfeer werd Oom Sjaak, zo als de behandelend specialist de nieuwe kamergenoot introduceer de, gebroederlijk ontvangen. Oom Sjaak bleek aangenaam ge zelschap. Veel gevaren, heel de wereld overgereisd, maar in zijn nadagen af en toe de weg kwijt. Die nacht voelde de Vlissingerge schud aan zijn schouder, 'r Was Oom Sjaak. Je ligt in mijn bed!", waarschuwde die. „Welnee, jij ligt hiernaastwuif de de slaperige Vlissinger. „Nou goed", vond Oom Sjaak. „Schuif dan 'ns een stukkie op!" Een buurtbewoonster kijkt door de ramen van de ontruimde woning van de gijzelnemer aan de Sportlaan in Hulst. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53