Binnenland Koffieshops niet onder rookverbod m Zelfmoordpoging moeder voor ogen van kinderen Bedenker van de SP-tomaat wil Senaat in voor PvdD Gezond eten is een feestje 10 miljoen tegen radicalisering 4 Donderdag 15 maart 2007 pzc Meerderheid in de Kamer vreest wijziging van softdrugsbeleid. den haag - Een meerderheid in de TWeede Kamer van PvdA, SP, WD en GroenLinks vindt dat een eventueel rookverbod voor de ho reca niet moet gelden voor koffie shops. Volgens coalitiepartij PvdA moet CDA-minister Klink van Volksgezondheid de koffieshops uit zijn plannen voor een rookver bod schrappen. „Anders dreigt een fundamentele wijziging van het softdrugsbeleid. Mensen gaan naar koffieshops om te roken, ofwel om te blowen. De bedoeling is juist om daarmee de overlast te beperken", aldus PvdA-Kamerlid Bouwmeester. SP-Kamerlid Kant heeft eerder een motie ingediend om de koffie shops buiten het stappenplan te houden dat de horeca (deels) rook vrij moet maken. „Die motie is ook aangenomen en dat stappen plan loopt nog steeds (tot 2009)", aldus Kant. Kamerlid Vendrik van GroenLinks wil nu met spoed in debat met Klink. Volgens Vendrik probeert het CDA het tabaksver bod te misbruiken om van de kof fieshops af te komen en staat 'het Een eventueel rookverbod voor de horeca moet niet gelden voor koffieshops. Anders dreigt een fundamentele wijziging van het softdrugsbeleid, aldus de PvdA. fundament van het Nederlandse softdrugsbeleid' op het spel. „Het idee is juist dat je in koffieshops je spul haalt en het ter plekke op rookt. Als dat niet meer kan, dan gaat het weer terug naar het illega le circuit. Dat is precies wat we niet willen." De WD is hoe dan ook tegen het algehele rookverbod in de horeca, dat Klink binnen een jaar wil invoeren. „Maar een ta baksverbod voor een rooklokaal, zo kun je een koffieshop toch wel noemen, is tamelijk absurd. Dat is net zoiets als een alcoholverbod voor een kroeg", aldus Schippers van de WD. Minister Klink heeft zich nog niet uitgesproken over de reikwijdte van een rookverbod. Hij wacht eer ste de tweede evaluatie van het stappenplan af, die voor dit voor jaar gepland staat. Na overleg met de sector neemt Klink nog voor de zomer een besluit over een rook verbod. Drie cafébazen uit Amsterdam en Den Haag komen in het verweer tegen het algehele rookverbod in de horeca. Daarvoor hebben zij het Platform Horeca Ventilatie opgericht, liet ondernemer en voorzitter P. Hermanides van de Amsterdamse horecavereniging gis teren weten. Samen met twee col lega's wil hij een verbeterd ventila tiesysteem onder de aandacht brengen van minister Klink. Het platform wil horecaondernemers alternatieven bieden voor een rookverbod. PETER Zoontje en dochtertje zijn getuige van daad in hotelkamer Hengelo. HENGELO - Een 36-jarige moeder uit Mariaparochie bij Almelo heeft maandag een zelfmoordpoging ge daan voor de ogen van haar zoon tje (7 jaar) en dochtertje (5). De vrouw werd aangetroffen in een kamer van het Van der Valk-hotel in Hengelo. Zij had veel bloed ver loren. De kinderen waren licht ge wond maar goed aanspreekbaar. Uit onderzoek moet blijken of de vrouw heeft geprobeerd haar kin deren te doden. De kinderen gingen eerst naar het ziekenhuis, maar zij zijn inmiddels bij hun vader in het kerkdorp. Er spelen al veel langer problemen rond het gezin. Geruchten willen dat de vrouw behalve zichzelf ook haar kinderen wilde doden. Haar zoontje zou in de hotelkamer wak ker zijn geworden en alarm heb ben geslagen. De recente golf van familiedrama's met fatale afloop, zoals in Hengelo (Gelderland) en Haarlem, speelt mogelijk een rol in dit drama. Vol gens sommige deskundigen is het beter aan dit soort tragedies geen aandacht te besteden. Volgens hoogleraar René Diekstra moeten media niet de daad breed uitme ten, maar tonen wat het betekent voor mensen die achterblijven. HOOGEVEEN - Inwoners van Drenthe zijn gemiddeld te dik. Maar als het aan de kinderen van basisschool Het Palet in Hoogeveen ligt, dan komt daar ver andering in. Gisteren gaven zij de aftrap voor Happy Weight Kids: gezond eten moet een feestje zijn. foto Gerrit Boer/GPD DEN haag - Het kabinet trekt 10 miljoen euro uit om radicalisering tegen te gaan. Zeven ministeries sturen daarover in april of mei een gezamenlijk actieplan naar de Tweede Kamer. Dat heeft minister Ter Horst van Binnenlandse Za ken gisteren aangekondigd in een overleg met de Kamer over de be strijding van terrorisme. Wat het plan concreet inhoudt, liet zij nog in het midden. Wel zei zij dat de grootste kans op succes van de plannen bij de plaatselijke overheden ligt. Het kabinet maakt zich al langere tijd zorgen over vooral de radicalisering van mos limjongeren. Ter Horst zei verder dat de rol van vrouwen bij mogelijk terroris tische activiteiten toeneemt. Voor al op internet hebben zij een 'zeer actieve rol'. Zij houden zich vooral bezig met de vertaling en versprei ding van teksten. Ook spelen zij een 'actievere rol als het gaat om een bepaalde dreiging', zei Ter Horst, zonder dat verder toe te lichten. De meeste Kamerleden wilden we ten wat het kabinet doet tegen ra dicalisering op internet. Minister Hirsch Ballin van Justitie wees er op dat er een methode is ontwik keld om te surveilleren op internet en zo radicale uitingen op te spo ren. O F HAD OE- ErJCÏEMS ANDERE WlUEM ETEN 0 Dierenbeschermer en campagnestrateeg verliest dubbelfunctie. door Frouke Tamsma den haag - SP-campagnestrateeg Niko Koffeman wil de Eerste Ka mer in voor de Partij voor de Die ren. De voorzitter van het weten schappelijk bureau van de partij staat bovenaan de kandidatenlijst van het partijbestuur van de PvdD. Het congres buigt zich t april over de lijst. Koffeman was de afgelopen veer tien jaar betrokken bij campagnes van de SP. Hij tekende voor de be kende tomaat als logo voor de par tij van Jan Marijnissen ën bedacht ook de succesvolle slogan 'Stem Te gen, Stem SP'. Maar de dierenbe schermer Koffeman was vier jaar geleden ook betrokken bij de op richting van de Partij voor de Die ren van Marianne Thieme. Marij nissen zag daar nooit een pro bleem in. Nu Koffeman naar de Senaat wil, komt aan de 'dubbelfunctie', zoals een SP-woordvoerder het gisteren 'Je merkt dat het buitenland kijkt naar een dierenpartij in het parlement' omschreef alsnog een einde. De SP en Koffeman gingen 'als vrien den' uit elkaar, aldus de SP-woord- voerder: „Erg onverstandig dat hij weggaat, het is nergens zo leuk als bij de SP." Koffeman noemt het zelf 'spijtig' dat hij bij de SP ver trekt. Als lid van de Eerste Kamer hoopt hij deuren te openen over de grenzen: „Je merkt dat het bui tenland kijkt naar een dierenpartij in het parlement. Als senator heb je nu eenmaal meer te vertellen." Koffeman was ook betrokken bij de oprichting van de idealistische omroep Llink. Hij bedacht tevens de acties 'adop- teer-een-kip' en 'adopteer-een-ap- pelboom' en hij richtte met ande ren de Stichting Wakker Dier op. Verder is hij bekend van acties te gen de zwijnenjacht door het Ko ninklijk Huis. De Provinciale Staten kiezen de Eerste Kamer op 29 mei. Volgens de uitslag van de Statenverkiezin gen van vorige week mag de Partij voor de Dieren op één senaatszetel rekenen. „We staan op anderhalf. Het kunnen er ook zomaar twee worden", aldus Koffeman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4