Sportsters halen de mannen nooit in Voor waterpolovrouwen is WK slechts tussenstation W PZC Donderdag 15 maart 2007 43 Alleen dankzij doping werd gat tussen seksen steeds kleiner. Zonder doping moeten vrouwelijke sporters de mannen weer laten gaan. Het verschil in sportprestaties tussen mannen en vrouwen, dat in de jaren tachtig steeds kleiner werd, is de laat ste jaren weer aan het groeien en dat komt vooral door de verbeterde do pingcontroles. Dat concluderen de Amerikaanse bewegingswetenschap pers Stephen Seiler en Carl Foster en de Nederlander ]os de Koning in hun onderzoek 'De val en opkomst van het sekseverschil'. door Eric de Jager DEN HAAG - Drie jaar geleden be weerden Britse wetenschappers nog dat een vrouw in de volgende eeuw sneller zou zijn. dan een man op de too meter hardlopen. Atletiekcoaches en bewegingswe tenschappers trokken die voorspel ling onmiddellijk in twijfel, los de Koning van de Vrije Univer siteit in Amsterdam, één van de pioniers van de klapschaats, onder zocht daarop met collega's Seiler en Foster de prestaties op de sprin tonderdelen in het hardlopen, zwemmen en schaatsen van de af gelopen vijftig jaar. Vrouwen waren in de jaren tachtig inderdaad hard op weg hun achter stand in te halen. Vooral het ge weld van Oost-Duitse en Russi sche vrouwen op de sprint maakte indruk. Maar de laatste tien jaar wordt het verschil weer groter. De mannen verbeteren zich sneller dan de vrouwen. Sterker nog, de toppers onder de hardlopende vrouwen (op de too tot en met 400 meter) lopen nu gemiddeld langzamer dan in de jaren tachtig. De wereldrecords op de too en 200 meter (1988) zijn nog altijd in handen van de legendarische Flo rence Griffith-)oyner. De presta ties van 'Flo-Jo' en het feit dat ze op 38-jarige leeftijd overleed, lok ten verdenkingen van dopingge- Vrouwen profiteren meer van doping, want ze hebben van zichzelf minder spieren. bruik uit, maar betrapt werd de Amerikaanse nooit. Volgens docu menten van de Militaire Medische Academie van de DDR nam Mari- ta Koch, die in 1985 het huidige wereldrecord op de 400 meter liep, van 1981 tot 1984 wél deel aan een dopingprogramma. Koch zelf ontkent. Toch is het geen toeval dat de te rugval van de sportvrouwen gelij ke tred houdt met de verbetering en toename van wereldwijde do pingcontroles, zeggen de onderzoe kers. „Er vanuit gaande dat techno logische ontwikkelingen dezelfde effecten hebben op mannen en vrouwen, is het verkleinen van het gat tussen mannen en vrouwen kunstmatig geweest", aldus De Ko ning. Van honderden topsporters uit het voormalige Oost-Duitsland zijn in de archieven complete do- pingprogramma's gevonden. Ook in Rusland en andere Oost bloklanden is documentatie gevon den van systematisch dopingge- bruik. Die praktijken beperkten zich niet tot Oost-Europa. Een Amerikaanse arts gaf voor een onderzoekscommissie toe dat hij twintig olympische medaillewin naars van 1984 van anabole steroï- den had voorzien. En Ben John son, die in 1988 zijn gouden me daille op de 100 meter sprint in Se oul moest inleveren, is een Cana dees. Dat de opgevoerde dopingjacht meer invloed heeft op de presta ties van vrouwen, komt niet door dat vrouwelijke sprinters meer do ping gebruikten dan hun mannelij ke collega's. Vrouwen hebben meer profijt van doping. Testoste ron en afgeleiden daarvan, zoals anabole steroïden - erg populair in de jaren zeventig en tachtig - be vorderen de spierkracht. Mannen hebben van nature al een hoog testosterongehalte en halen dus minder voordeel uit gebruik. De prestaties van Florence Griffith-Joyner en het feit dat ze op 38-jarige leeftijd overleed, lokten verdenkingen van dopinggebruik uit, maar betrapt werd de Amerikaanse nooit. foto EPA Nederlands team richt zich volledig op Spelen van volgend jaar. door onze sportredactie EINDHOVEN - Op weg naar de Olympische Spelen doen de Ne derlandse waterpolosters deze maand in Melbourne het belang rijkste tussenstation aan. De ploeg van bondscoach Robin van Galen hoopt bij de wereldkampioen schappen duidelijkheid te krijgen hoe ver het team in de voorberei ding naar Peking 2008 is. Na de mislukte olympische missie in 2004 wil het team er in China weer bij zijn. De weg richting Azië werd vorig jaar ingezet met een fulltime-programma. Onder Van Galen traint de groep van zeven tien internationals vijf dagen per week in Zeist. Op zaterdag spelen de vrouwen bij hun clubs in de competitie. Bij de Europese kampioenschap pen vorig jaar presteerde Oranje al verdienstelijk met een vijfde plaats. Tijdens de evaluatie werd echter duidelijk dat het jonge ta lentvolle team ervaring en routine miste. Van Galen wist de gestopte internationals Danielle de Bruijn, Meike de Nooy en Gillian van den Berg over te halen tot een rentree. „De gemiddelde leeftijd was vorig jaar 21 en nu 25." Nederland moet het in Australië in de groepswedstrijden opnemen tegen Kazachstan, de Verenigde Staten en Griekenland. Volgens Van Galen is de internationale top breed. „Er zijn acht tot tien landen die dicht bij elkaar zitten. Ik denk dat we inmiddels daarbij horen." Voor de kwalificatie voor de Spe len is de wereldtitelstrijd nog niet van belang. Oranje krijgt in augus tus in Rusland de eerste kans bij het Europese kwalificatietoernooi. Roadhouse Roadies langs Cue Action 2 MIDDELBURG - De poolbiljarters van The Roadhouse Roadies won nen de streekderby tegen Cue Act ion 2 in de tweede klasse met 7-2. De rivaliteit kwam het niveau niet ten goede, maar de spanning ver goedde alles. Met name nieuwe ling Fokke Osterthun en Arno van der Wal sloegen op tijd toe. Duitse politie vindt wapens bij hooligans MUNCHEN - De politie van Mün- chen is met 170 man de huizen van een 24 raddraaiers binnenge vallen. Allen zijn beruchte suppor ters van Bayern München of TSV i860 München. Er werden vlinder messen, honkbalknuppels, gaspis tolen en drugs in beslag genomen. Recordhouder naar marathon in Rotterdam ROTTERDAM - Europees recordhou der Benoit Zwierzchlewski neemt op zondag 15 april deel aan de ma rathon van Rotterdam. De Frans man liep vier jaar geleden in Parijs de marathon in 2.06.36. Zwier zchlewski deelt het Europees re cord met de Portugees Antonio Pinto. Wüst en Kramer zijn schaatsers van het jaar AMSTERDAM - Ireen Wüst en Sven Kramer zijn met grote overmacht gekozen tot Schaatsster en Schaat ser van het Jaar. Beide sporters krij gen volgende week vrijdag de Ard Schenk Award overhandigd tij dens het Gala Schaatser van het Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45