een onsje humor, graag Alternatief voor winkels in dorpen Website geeft onbekende Kamerleden gezicht 18?' GALU a GALL Taaltoets 'Ook als er geen klanten aan je kraam staan, zie je volk. Heel wat beter dan wachten in een Stille winkel. Fons en Wilma Rensen, marktkooplieden op de Goese weekmarkt PZC Donderdag 15 maart 2007 3 Kleine marktjes kunnen de sluiting van winkels in dorpen opvangen. door Ondine van der Vleuten GOES - Naar de markt gaan, dat doen we in Nederland al eeuwen. Maar heeft de markt ook toe komst? Ja, zegt het Hoofdbedrijf schap Detailhandel (HBD), en ziet daarbij vier scenario's. Begin deze week presenteerde HBD zijn visie op een congres voor de amulante handel. Voor Zeeland is vooral de Kleine Markt interessant, die het verschraalde winkelaanbod in dorpen en woon wijken compenseert. 'Daar te vin den waar vroeger de bakker en de slager zaten', 'een markt waar men sen komen die de stad niet in wil len voor boodschappen'. De Kleine Markt biedt vooral dage lijkse producten als vlees, vis, groente, fruit en bloemen. De so-- ciale ontmoetingsfunctie en de open, levendige sfeer zijn erg be langrijk. Klanten en kopers ken nen elkaar. HBD ziet een groep vaste, samen werkende marktondernemers voor zich, die een vaste route af legt waarbij op één dag meerdere kernen worden bezocht. Ze kopen samen in en ook bij promotie en reclame werken ze samen. Ook in teressant is de Slimme Markt kraam. Deze staat al dan niet tijde lijk in nieuwbouwwijken (in aan bouw), op kantorenparken en be drijventerreinen of bij evenemen ten. Het aanbod sluit aan op de vraag en kan bijvoorbeeld bestaan uit 'ready to (h)eat' basisbood- schappen en zelf geteelde produc ten. Ook zou je hier een bood schappenlijstje of stomerijgoed kunnen afgeven. De derde markt is de Thema- markt, vaak als onderdeel van ge meentelijk evenementenbeleid: een watersportmarkt aan zee, een aspergemarkt, een markt rond het landleven of een seniorenmarkt. Tot slot de Grote Markt: daarbij gaat het misschien nog meer om plezier dan om winkelen. Het aan bod is verrassend en biedt bijvoor beeld zolderopruimingen van win kels. De Grote Markt is een bin nenstadsevenement of juist expres gesitueerd aan de rand van de stad, op de parkeerplaats van grote winkelcentra. Het rapport stelt verder dat ambiti euze binnenstadsplannen vaak geen rekening houden met de be hoefte aan open ruimte, bijvoor beeld voor markten. Deze zuinige houding verdrijft markten uit het stadshart, waar zij thuishoren. Naast standpunten ook hobby's en favoriete clubs op een rijtje. door Ernst Jan Rozendaal DEN haag - CDA-Kamerlid Ad Koppejan is voor Ajax. Luuk Blom (PvdA) is supporter van Sparta. SP-Kamerlid Fons Luijben ziet het liefst Willem II scoren. Gisteren is de website ïsovolksvertegenwoordi- gers.nl gepresenteerd, waarop der gelijke feiten zijn te vinden. Initia tiefnemers Sander Ruijter en Thierry Baudet willen daarmee on bekende Kamerleden voor het voetlicht brengen. Wilde iemand tot dusver via inter net iets te weten komen over een Kamerlid, dan moest die eerst zijn of haar naam kennen. „Maar het probleem is juist dat ze onbekend zijn", zegt Baudet. Met Ruijter heeft hij daarom voor de omge keerde weg gekozen. Typ een plaatsnaam of provincie in, een re ligie, een politieke overtuiging, een voor- of tegenstem in een be paalde kwestie of een hobby en je vindt een Kamerlid dat daar bij- hoort. Zo levert de zoekterm Zee land Blom, Luijben en Koppejan op. Over ieder van hen is vervol gens meer, vooral persoonlijke in formatie te vinden dan op de site van de Tweede Kamer. De meeste Kamerleden zijn daarvoor geïnter viewd en hebben foto's afgestaan. De website 150volksvertegen- woordigers.nl wil de kloof tussen politiek en burger verkleinen door meer te Eaten zien van de persoon achter het Kamerlid. Bedoeling van de site is ook dat de kiezer kan nagaan of hij de juiste keus heeft gemaakt. „Als Blom zegt dat hij in de Kamer zit om de Zeeuwse belangen te behartigen, dan blijkt uit het stemgedrag dat wij gaan volgen of hij dat ook echt doet", verklaart Ruijter. Vooralsnog wil de site laten zien dat de backbenchers in de Kamer veel interessanter zijn dan de mees te mensen denken. Wist u dat Kop pejan aan karate doet? Dat Blom graag vist? En dat Luijben gek is van genealogie? COMMENTAAR Met haar plan voor een taaltoets voor peuters slaat staatssecretaris Sharon Dijksma (PvdA) de plank mis. Met goede bedoelingen, dat wel. Want een taalachterstand heeft later grote gevolgen voor de ontplooiingskansen van het kind. Dat begint al op de basisschool. Wie daar aanschuift met een achterstand, kan de rest maar moeilijk inhalen. Maar in plaats van aandacht voor taal via de consultatiebureaus en daarna de voorschool, zou de nieuwe staatssecretaris zich beter kunnen richten op de flexibiliteit van het basisonderwijs. Dat zou in staat moeten zijn verschillende klantjes goed te bedienen, die één wat beter in taal, de ander met een beter ontwikkelde motoriek. Van ouders kan niet worden verwacht dat zij een soort standaardscholieren 'opleveren'. Taalachterstand komt vooral voor in de achterstandswijken van de grote steden. En vooral op 'zwarte' scholen. Dijksma is terecht beducht op extra taalproblemen als gevolg van de groeiende segregatie. Op het platteland speelt dit probleem minder. En de aanpak is er ook anders. Zoals hier in Zeeland. In plaats van een fixatie op taal volgt het RPCZ, het Zeeuwse centrum voor leren en ontwikkeling, kinderen op een veel breder terrein. Met samenhang tussen bijvoorbeeld taalvaardigheid, sociale vaardigheden en motoriek. Het is wat werk voor de onderwijzers, maar het maakt een toetscircus overbodig. En het voorkomt het soort stress dat ouders - en dus hun kinderen - ervaren bij de beruchte Cito-toets. Dijksma mag best geloven in de maakbaarheid van het onderwijs. Maar zij kan de peuter maar beter peuter laten. In alle schooljaren die volgen, moet een taalachterstand toch zijn weg te werken. Hooghoudt Jonge Dubbele Graanjenever 100c! 2 FLESSEN 2K? Genieten k Genieten Bij De Visser Fruithandel, 'de Aldi van de markt', verdringen de mensen zich om de kratten. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3