Pelgrimage van een ongelovige Poep-en-pieshumor 'Het is expressief en energiek. Je kunt er een slow air mee begeleiden, maar ook een spetterende jig mee spelen.' De Ierse muzikant Mairtin O'Connor over zijn knopaccordeon PZC Donderdag 15 maart 2007 37 Programma Accordeonslag eens aan met een concert - in het Vestzaktheater - van The Reel Union, de groep rond de Ierse zan geres Dolores Keane. Daarmee maakte hij ook de overstap naar De Danann, nog zo'n icoon uit de Ierse volksmuziek. Die stap leidde tot een loopbaan die slechts vijf so loalbums opleverde, maar wel een indrukwekkende lijst als sessiemu zikant laat zien. O'Connor bespeelt een buttonac cordeon. Dit instrument verschilt nogal van wat gebruikelijk wordt bespeeld in de orkesten in Neder land. Daar gebruikt men een kla vierinstrument, waar bij het indu wen of het uittrekken van de balg de toon exact hetzelfde klinkt. Bij de button- of knopaccordeon ver schilt die toon juist bij induwen en uittrekken. „Het kent veel dyna mische mogelijkheden", zegt hij. „Je hebt een natuurlijke controle over het volume. Het is expressief en energiek. Je kunt er een slow air mee begeleiden, maar ook een spetterende jig mee spelen." „Het wordt wel the poor man's pipe genoemd en er zijn inderdaad veel overeenkomsten met de doedel zak. Het instrument is nog relatief nieuw in de Ierse volksmuziek. De speelstijl wordt nog steeds verder ontwikkeld en geperfectioneerd. Ik heb mij verdiept in doedelzakor- namentaties op de trekzak. Maar nooit komt de techniek op de voor grond, altijd de muziek." Boeiende lezing Frank Westerman over zijn boek Ararat. door Rolf Bosboom GOES - De Turkse berg Ararat boei de schrijver Frank Westerman om diverse redenen, maar de naam was doorslaggevend. „Het woord, de klank ervan, fascineert me", zei hij gisteravond tijdens een lezing in Goes. „Ik vind de herhaling van die a's en r'en zo mooi. Ik sprak de naam uit als een mantra. Als de berg geen Ararat had geheten, had ik er geen boek over geschreven." De lezing was georganiseerd in het kader van de Boekenweek, die gis teren begon. Die heeft als thema scherts, satire en ironie. Hoewel dat niet direct van toepassing is op het werk van Westerman, bewees hij boeiend en onderhoudend te kunnen vertellen. De schrijver schetste de aanleiding voor zijn boek Ararat, dat vorige maand verscheen. De berg is in meerdere opzichten een grens, een breukvlak: tus sen Armenië en Turkije, tussen de christelijke en is lamitische wereld, tussen hevig botsende aardschol len. Daarnaast is er het verhaal: de ark van Noach zou er zijn gestrand toen het water zakte. „Het besef dat de zondvloedmythe een raak punt heeft met zoiets concreets als een berg, is de kiem geweest voor het plan om er een boek over te schrijven." De Ararat, zo zei Westerman, beli chaamt en verenigt voor hem zijn uiteenlopende, soms zelfs tegenge stelde passies: de religie, de verha len en de mythologie tegenover de geologie, de wetenschap en de fei ten. „Ik hou van beide manieren van kijken." Hij besloot de betg (ruim 5000 me ter hoog) te beklimmen, in een tocht die hij omschreef als 'een pel grimage van een ongelovige'. „Ik ben opgegroeid met de bijbelverha len, maar de God van mijn kinder bijbel is verdwenen. Voor mijn ge voel is dat geruisloos gegaan. Wat is daarvoor in de plaats gekomen? Ik wilde we ten: wat vind ik, waar sta ik?" Het boek zelf is zijn ant woord geworden: een op stapeling, een eigen Ara rat van woorden. „Kunst en religie proberen alle- Scherto.Satlre bei te reiken naar wat on" en Ironie kenbaar is." aan De Accordeonslag in Vlissingen. foto Kuppens Fotografie Gemert De deelnemende steden aan De Accordeonslag zijn - behal ve Vlissingen - Beusichem, Bre da, Den Bosch, Eindhoven, Hel mond, Leeuwarden, Nieuwe- gein, Tiel, Tilburg, Venlo, Woer den en IJmuiden. Het programma varieert per plaats. In Vlissingen luidt het: Zaterdag 17 maart: Lange Zelke, 15.00 uur: Optre den van Pierre van Duijl Trio. Sint Jacobskerk, 20.15 uur: Avondvullend programma. Het Nederlandse accordeonduo Toeac (Renée Bekkers en Pieter nel Berkers) treedt op. Ook wordt het project Hark! uitge voerd: muziek van Henry Purcell, bewerkt door Dick van der Harst, gespeeld door zeven accordeonisten onder leiding van Ronald van Overbruggen en gezongen door sopraan Li- zet van Beek. De Zeeuwse ac cordeonverenigingen Accordeo- la en Concertina voeren wer ken van de Italiaan Ambrogio Sparagna uit en spelen eigen nummers. Zondag 18 maart: Arsenaaltheater, 11.00 uur: Koffieconcert van topensem- bles Accordeola en Concertina. Arsenaaltheater, 15.00 uur: Mairtin O'Connor, een groot heid uit de Ierse folk, geeft con cert begeleid door Seamus O'Dowd (gitaar, zang) en Ca- thal Hayden (viool en banjo). Zie ook www.accordeonslag.nl. Na een wat moeizame periode in zijn filmcarrière herstelde Eddie Murphy eind jaren negentig zijn status als kasmagneet met The nut ty professor en The KIumps. In deze lucratieve gooi-en-smijtkluchten draaide alles om de uitgebreide ver kleedpartijen van Eddie Murphy. Gehuld in schuimrubber pakken en dikke lagen make-up speelde hij acht verschillende rollen. Voor zijn vermommingen klopt Murphy steevast aan bij topgri- meur Rick Baker. Die moest flink de handen uit de mouwen steken voor Murphy's nieuwste klucht Norbit, want de ster, producent en mede-scenarist speelt ditmaal drie karakters van zeer uiteenlopende omvang. De bijna twee uur durende film is opgehangen aan een flinterdun plotje: de sukkelige Norbit Rice wordt verliefd op een beeldschone vrouw (Thandie Newton) die hij als kind heeft leren kennen in het weeshuis. Daarop onderneemt hij vele tevergeefse pogingen om van zijn dikke echtgenote af te komen. Zo voorspelbaar als de visuele en verbale moppen uitpakken in deze veel te lang uitgerekte klucht, zo voorspelbaar is ook de ontvangst van Murphy's ranzige verkleedpar- NORBIT Film. Regie: Brian Robbins. Te zien in Vlissingen, Terneuzen, Hulst en Bergen op Zoom. door Fritz de Jong tijtje. Amerikaanse critici brand den de film terecht af en beweer den dat Murphy zijn kansen op de bijrol-Oscar voor zijn sterke optre den in Dreamgirls vergooid had met dit wanproduct. Ook al heb ben de critici nog zo gelijk, het gro te publiek blijkt niet genoeg te kunnen krijgen van Murphy's fan tasieloze poep-en-pieshumor. Frank Westerman in de bibliotheek in Goes. foto Willem Mieras Eddie Murphy met zichzelf als tegenspeler in 'Norbit'. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39