Cultuur De Accordeonslag laat veelzijdigheid instrument horen Mairtin O'Connor gaat Het sluipende gif van de Stasi 36 I Donderdag 15 maart 2007 PZC VRAGEN AAN Aan het tweedaagse evenement De Accor deonslag, komend weekeinde in Vlissingen, werken de Zeeuwse verenigingen Concerti na en Accordeola mee. Harry Schroevers geeft leiding aan Concertina. Naam: Harry Schroevers Leeftijd: 50 Woonplaats: Vlissingen Functie: Docent Zeeuwse Muziekschool, dirigent accordeonvereniging Concertina door Rolf Bosboom De Accordeonslag is mede bedoeld om het imago van de accordeon te verbete ren. Is dat nodig? „Zeker. De accordeon wordt helaas nog vaak geassocieerd met het cafége- beuren. Wij proberen daar als vereniging voortdurend verandering in te brengen, door veel concerten te geven met speciaal voor het instrument geschreven muziek. Dus geen Kleine café aan de haven of De klok van Ar- nemuiden. Toch blijft het moeilijk. Zeker nu shantykoren als paddenstoe len uit de grond schieten, word je weer in een bepaalde hoek gedreven." De twee accordeonverenigingen in Zeeland, Concertina en Accordeola, wer ken in De Accordeonslag samen. Hoe verhouden beide verenigingen zich tot elkaar? „Accordeola ziet ons, geloof ik, als concurrent, maar omgekeerd is dat niet zo. Zeventien jaar geleden heb ik me afgescheiden van Accordeola en ben ik met twaalf mensen Concertina begonnen. Op dit moment hebben we 86 leden. Om samen tot De Accordeonslag te komen is er qua organisatie wel het een en ander aan voorafgegaan. Sommige men sen moesten zich even over bepaalde zaken heenzetten, maar uiteinde lijk is een goede samenwerking ontstaan." Jullie voeren werk van de Italiaanse zanger en accordeonist Ambrogio Spa- ra'gna uit. Hoe is de voorbereiding verlopen? „Dat ging wat moeizaam. Ambrogio heeft een aantal volksmuziekach- tige nummers geschreven. Die heeft hij naar een arrangeur gestuurd, maar die had helaas niet zoveel kaas gegeten van accordeonorkest. Daar om heb ik de nummers zelf ook weer bewerkt. Zaterdagmiddag gaan we voor het eerst met beide verenigingen, een aantal muziekschoolleerlin- gen en Ambrogio zelf gezamenlijk repeteren en 's avonds is de uitvoe ring. Dat wordt een heel spektakel, met zestig, zeventig accordeonisten bij elkaar. Om daar leiding aan te geven, is wel heel spannend." Jullie spelen als verenigingen ook afzonderlijk eigen repertoire. Wat kunnen we van jullie verwachten? „Zaterdag spelen een een tango van Richard Galliano, wat van Ennio Morricone met twee solisten en Hey baby van Deejay Ötzi. Zondag, tij dens het koffieconcert in het Arsenaaltheater spelen we onder meer nummer van de Beatles. Ik stuitte laatst op een cd met Beatles-muziek, maar dan op een klassieke manier uitgevoerd. Dat kom je nooit tegen. Ik heb de muziek opgevraagd en bewerkt voor accordeonorkest." Smaakt De Accordeonslag en de combinatie met Accordeola naar meer? „Dat is best mogelijk. Wij staan er in elk geval welwillend tegenover. We doen er alles aan om de accordeon te promoten en daar vallen dit soort initiatieven ook onder. En samen ben je nu eenmaal sterker." Programma Accordeonslag: zie hiernaast. Tweedaags evenement in Vlissingen met reeks van optredens. door Rinus van der Heijden VLISSINGEN - Vlissingen wordt ko mend weekeinde overspoeld met accordeons. Het tweedaagse evene ment De Accordeonslag is bedoeld om de veelzijdigheid van het in strument te laten zien. Ooit was het hét instrument voor kermisklanten en achterbuurtfeest jes. Maar tegenwoordig is de accor deon toegetreden tot de rangen van de kunstmuziek. Wat dat laat ste dan ook mag betekenen. De ac cordeon blijft een vermaakinstru- ment, maar is inmiddels vaste gast geworden binnen bijvoorbeeld jazz- en zelfs klassieke muziek. Het kan dan ook niet anders dan dat er nieuwe initiatieven worden ontwikkeld rond de al tweehon derd jaar bestaande trekzak. Een opvallend evenement is De Accor deonslag, die deze maand in der tien steden verspreid over het land wordt opgevoerd. Er zijn in totaal zo'n zestig concerten, met musici uit drie continenten. Initiatiefnemer voor De Accor deonslag is de Tilburgse Stichting Kultoer, die ook al het Internatio nal Folk Festival en het Internatio nal Gipsy Festival organiseerde. „Ik loop allang met plannen in mijn kop rond", zegt Albert Siebe- link, directeur van Kultoer. „Ik kom door mijn werk al twintig jaar heel veel accordeons tegen. Er zijn zoveel verschillende stijlen en verschijningsvormen." Hij peilde de belangstelling in het land, vooral bij theaters waarmee de stichting al lang samenwerkt. „Een groot deel van het program ma komt uit plaatselijke initiatie- 'De accordeon kent zoveel verschillende stijlen en verschijningsvormen' ven, zoals accordeonverenigingen." Doel van het festival is om de ac cordeon tot een volwaardig en veel zijdig instrument te benoemen. Het streven is tevens er een meer jarig evenement te maken, waarbij het publiek een actieve rol moet gaan spelen. Grootheid uit de Ierse folk treedt op in Arsenaaltheater. door Marius Roeting VLISSINGEN - Mairtin O'Connor, een van de grootheden uit de Ierse folk, heeft muzikaliteit, techniek, een heleboel charme en beschei denheid, maar mist waarschijnlijk een belangrijke factor als professio neel muzikant. „Ik ben niet car- rière-minded. Ik heb nooit iets ge pland. Ik ga altijd af op een soort natuurlijk instinct. Ik neem op wanneer ik voel dat het nodig is en laat me niet dwingen." Dat maakt de Ierse muzikant, die zon dag optreedt in het Arsenaalthea ter in Vlissingen tijdens de Accor deonslag, waarschijnlijk minder bekend maar onder de trekzaklief hebbers zeker niet minder geliefd. Op tienjarige leeftijd werd hij geïmponeerd door het instrument dat zijn beide grootouders bespeel den. „Ze speelden voor elkaar me lodieën op het accordeon. Toen ze het instrument in de slaapkamer opborgen, ben ik daarin geslopen en heb me uren vermaakt." De eerste stappen als professional zette hij met Midnight Well in 1977. Drie jaar later werd hij ge vraagd om mee te gaan op tour nee door Amerika met de legenda rische Boys of the Lough. Begin ja ren tachtig deed hij Vlissingen al De Blauwe Horizon VLISSINGEN - Aan Boulevard Evert- sen in Vlissingen is galerie De Blauwe Horizon geopend. De eer ste expositie omvat werken uit de collectie van Rob Grootjans, schil derijen van Ronald Debbaut en beelden van Frida van Overbeeke. Duinart op herhaling GOES - Wegens groot succes voert theatergroep Duinart nog één keer de gezinsvoorstelling Het land hier naast op, onder regie van Peter Adriaanse. Dat gebeurt zaterdag 7 april in theater De Mythe in Goes. Aanvang: 20.00 uur. Sinds de Duitse première vorig jaar maart heeft Das Leben der An deren binnen en buiten Duitsland de ene na de andere prijs wegge sleept. T\vee weken geleden kwam daar de Oscar voor de beste niet-Engelstalige film bij. Is deze veelbesproken politieke thriller over de praktijken waarmee de staatsveiligheidsdienst in het voor malige Oost-Duitsland de bevol king onder de duim hield echt zo goed? Jazeker. Om te beginnen zijn daar natuur lijk de onthullende kijkjes achter de schermen van die wijdvertakte spionagebureaucratie. Maar de ver hoortechnieken en zo'n terloops meegenomen fenomeen als de Sta- sihoer vormen niet de hoofdscho tel. Het ging de makers vooral om de emotionele reconstructie van die tijd. Laten zien hoe het sys teem van geïnstitutionaliseerd wantrouwen als een langzaam wer kend vergif de levens van de DDR-burgers binnensluipt. Net als Der Untergang is Das Leben der Anderen een monumentale film die terugblikt op een episode uit de Duitse geschiedenis, ook al zijn die twee verder volstrekt ver schillend van aanpak en onder werp. Ulrich Mühe speelt een feno- DAS LEBEN DER ANDEREN Film. Regie: Florian Henckel von Donnersmarck. Te zien in Cine City in Vlissingen. door Leo Bankersen menale hoofdrol als het gezagsge trouwe hoofd van een Stasi-afde ling. Als hij de opdracht krijgt een gevierde theaterregisseur (Sebasti an Koch) en zijn vriendin (Marti na Gedeck) af te luisteren, pakt hij het grondig, aan. Al snel zit hij een paar verdiepingen boven het appar tement van de kunstenaar met een koptelefoon op zijn hoofd ijve rig alles te noteren wat hij via de inderhaast geïnstalleerde micro foons opvangt. Maar hij had er niet op gerekend dat hij zich be trokken zou kunnen gaan voelen bij de mensen die hij afluistert en van wie hij de intiemste details te weten komt. Bovendien is hij ge schokt door de ontdekking dat ho ger geplaatste functionarissen sjoe melende opportunisten zijn. Wan neer de van zijn stuk gebrachte dienstklopper ontdekt dat de thea termaker illegale plannen be raamt, besluit hij voor één keer het dienstbevel te negeren. De Stasiman die een goed mens wordt - dat had een politiek correc te draak op kunnen leveren. Hen ckel von Donnersmarck heeft die valkuil echter ruimschoots weten te omzeilen. Hij vat het politieke tijdsbeeld op voorbeeldige wijze sa men in een spannend, wrang en aangrijpend persoonlijk drama dat stilistisch en thematisch voortreffe lijk in balans is. Renée Bekkers van het duo Toeac, dat mee SWISSfPtLl^' Perfectionisme in slaapcomfort De Slaapvoorlichter® voor Zeeland Beestenmarkt 12 Goes Tel. (0113) 23 22 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38