Toch geen winkels maar huizen op Bunkerterrein Het stadhuis Motortocht door Midden-Zeeland voor projecten op Molukken Doe mij maar een flat in de Schutterijstraat Zonnemaire doet gooi naar titel leukste gat 26 Donderdag 15 maart 2007 PZC Te weinig belangstelling van ondernemers voor winkelboulevard. door Maurits Sep vlissingen - Op het bunkerterrein in Vlissingen komen bij nader in zien geen winkels maar woningen. Ook door de komst van een fast- foodrestaurant is definitief een streep gezet. Projectontwikkelaar De Groene Groep heeft dat besloten omdat er te weinig belangstelling van onder nemers is om op die locatie langs de Sloeweg en de Bossenburgh- weg een winkel te beginnen. Pro jectleider F. Jonkmans wijt dat on der meer aan de komst van de woonboulevard op de Mortiere in Middelburg. „Er was in de markt gewoon te weinig belangstelling." Hoeveel woningen op het bunker terrein komen, is nog niet bekend. Hierover, en over aanvullende af spraken zoals onderzoeken naar de kwaliteit van water en lucht in de omgeving, wordt momenteel met de gemeente Vlissingen ge sproken, zegt Jonkman. De Groene Groep gaat 'goedkope re en middeldure' huizen bouwen. De prijzen lopen op tot 300.000 euro. De huizen hebben een in houd van maximaal vierhonderd kubieke meter. Ze zijn ontworpen door de Rienks Groep, een archi tectenbureau in Breda, en worden verkocht door makelaar Aerssens en Pateer in Vlissingen. Op de Woonexpo die vrijdag in Goes be gint, zullen de voorlopige plannen worden gepresenteerd. Ook de ge meente Vlissingen heeft daar een paviljoen. De bunkers blijven staan, vertelt Jonkman. Dat hebben de gemeen te en de projectontwikkelaar afge sproken. „Wij willen de histori- De Groene Groep wil huizen tot 300.000 euro bouwen op het Bunkerterrein. De gemeente en de projectontwikkelaar onderhan delen over het aantal huizen. sche waarde van de omgeving in stand houden. De gemeente knapt de bunkers en de omgeving op, zo dat er straks een mooi glooiend park ontstaat." De gemeente kan nog weinig zeg gen over de plannen van De Groe ne Groep. Het verzoek om op het Bunkerterrein huizen te mogen bouwen wordt momenteel onder zocht. Volgens een woordvoerster wordt voor de zomer de knoop doorgehakt. Doordat op het bunkerterrein geen winkels komen, houdt de ge meente ruimte voor detailhandel over die elders in de stad, bijvoor beeld op het Scheldeterrein, kan worden gebruikt. Daar staat tegen over dat het bouwen van huizen op het Bunkerterrein ten koste gaat van de hoeveelheid huizen die gebouwd mag worden. Gemeenten krijgen een hoeveel vierkante meters toegewezen voor winkels en woningen. Binnen hun gemeentegrenzen kunnen ze die ruimte flexibel benutten. door Ronald Huissen MIDDELBURG - Toen hij in 2005 met Jong Ambon een reis naar de Molukken maakte, werd Wilfred Vreeke erg geraakt door de omstan digheden in het door burgeroorlog getroffen eiland. Anderhalf jaar la ter staat een benefiet-motortoer door Midden-Zeeland gepland. „Omdat alle beetjes helpen." Vreeke kan in elk geval al op veer tig deelnemers rekenen. „Vrienden en kennissen die ik ken uit het mo torwereldje, reageerden erg en thousiast. Verder is een Molukse motorclub op de hoogte. Ook wor den deze week flyers verspreid in Vlissingen, Middelburg en Goes." De reis van anderhalf jaar geleden heeft een diepe indruk achtergela ten. „We bezochten onder meer een school voor geestelijk gehandi capten en een tehuis voor weeskin deren. Ik stond daar echt met tra nen in mijn ogen te filmen. Men sen moeten daar zo veel doen met zo weinig middelen, het is droe vig. Ik vond dat ik daar iets aan moest doen." De plannen lieten even op zich wachten. „Ik heb een halfjaar lang in een roes gezeten. Toen een vriend de vierdaagse liep voor het zelfde doel, kreeg ik het idee voor een motortoer. In het veteranen- elftal waar ik nu voetbal, zitten meer motorliefhebbers, die rea geerden meteen positief. Toen was het nog even puzzelen welke da tum het beste uitkwam." De tocht De motortoer wordt gereden op 12 mei. De start is voor Bar American om 14.00 uur. - De deelnemers vertrekken van de Markt in Middelburg en rij den via Vlissingen, Renesse en Zierikzee naar de Grote Markt in Goes. Deelname aan de tocht kost vijftien euro. De opbrengst zal onder meer ten goede komen aan een school voor geestelijk gehandi capten en een tehuis voor weeskinderen. - Aanmelden voor de tocht kan op de dag zelf. Alle voorwerpen in het Middelburgse stadhuis worden beschreven. door Nadia Berkeider middelburg - „Dit is wel leuk", zegt Peter Sijnke. Hij draait een schilderij om. Aan de achterkant zit een etiket: collectie Goudstik ker. „Ik schrok me een hoedje na tuurlijk." De erven van de Amster damse kunsthandelaar hebben met succes een claim gelegd op de collectie van Goudstikker die in de oorlog door de Duitsers werd ge roofd en uiteindelijk bij musea be landde. „Maar met deze is niets aan de hand. Hij is koosjer." Het is een zeeschildering waarvan de maker niet bekend is. Galjoe nen op de voorgrond, fort Ramme- kens op de achtergrond. Het is één van de vele voorwerpen in het stadhuis waar Sijnke - werkzaam bij het Zeeuws Archief - zich over gaat ontfermen. Het werk is onder deel van de afspraken over het be heer van het stadhuis die de ge meente maakte met de Roosevelt Academy. Alles moet worden be schreven, er moeten worden beke ken of er stukken aan restauratie toe zijn en vervolgens moet de col lectie vaker en anders aan het pu bliek getoond worden. Want achter elk voorwerp zit een verhaal, vertelt Sijnke. „Die tegelta bleaus bijvoorbeeld, met die mooie zeventiende-eeuwse tegel tjes. Dat was een geschenk van Frits Philips. Het had in heel het land veel indruk gemaakt dat het middeleeuwse stadhuis bij het bombardement verloren was ge gaan. Het was natuurlijk ook één van de mooiste stadhuizen van Ne derland." En dat schilderij, met die zeilsche pen met de Nederlandse vlag in top. „Heel bijzonder", stelt Sijnke. „Want het zijn schepen van de MCC, de Middelburgsche Com mercie Compagnie. Dat waren slavenhandelaren. Daar zijn heel weinig schilderijen van." En dan die muur, een stuk grafkelder uit de Westmonsterkerk, die op de Markt heeft gestaan. Met een Sommige bewoners zouden het liefst gelijk verhuisdozen inpakken. door Wendy van den Hurk vlissingen - Natuurlijk gonsde het al door de Oude Stad. Dat de lage flats eens neergehaald zouden wor den, dat wist iedereen. De sloop is zelfs uitgesteld. Toch moet een en keling even slikken. Voor anderen kan het niet snel genoeg gaan. „Fijn!" Mevrouw Moison glundert helemaal van de brief die ze dins dag van woningcorporatie l'Escaut kreeg. Haar benedenwoning in de Koestraat in Vlissingen wordt be gin 2009 neergehaald. „Mijn doch ter vindt het maar een raar idee; het is haar ouderlijk huis. Maar ik wil al veel langer weg." Ze is nog van het eerste uur, 1954, Maar de laatste tijd woont ze niet meer fijn in het uithoekje van de Oude Stad. „De buurt verpaupert. Er wonen allemaal jonge mensen, helemaal niet erg, maar die zijn bij na nooit thuis. Wat nou als er iets gebeurt? Dan heb ik niemand." Bovendien is het huis te krap voor de rollator. „Een jaar of vier terug wilde ik glad niet weg. Nu wel. Ik wil hier niet terug. Twee keer ver huizen ook niet. Het liefst wil ik in de Schutterijstraat gaan wonen. Als de huur omhoog gaat, vraag ik gewoon subsidie aan. ]e moet wat. Ik moet weg en ik wil weg." Meneer Kootstra wil eigenlijk hele maal niet weg van de Grote Markt. „Mooier kan ik niet krijgen. Maar als l'Escaut niks meer aan de hui zen doet, kan ik niet blijven. Ik ga ervan uit dat we er iets goeds voor terug krijgen. Zo lang het maar niet Ter Reede is, want daar zijn wij nog lang niet klaar voor." Ook Debora de Boer is blij. Zij en haar vriend betrokken de beneden- Mevrouw Moison woont al meer dan vijftig jaar in de Koestraat. De sloop- piannen komen voor haar als geroepen. foto Ruben Oreel woning in de Breewaterstraat met urgentie. Inmiddels hebben ze een kleintje. „Het huis is klein. En heel vochtig. Het liefst verhuizen we, maar daar hebben we geen geld voor. Voor kopen al helemaal niet. Maar als er regelingen komen voor starters, staan wij vooraan." De buurvrouw wil juist niet weg, had Debora al vernomen. Verder op, in de Slijkstraat, hoeft het ook niet zo nodig. Het echtpaar Ooster veen heeft het goed. „Voorlopig wordt er nog niks gesloopt, en dus blijven wij lekker zitten waar we zitten. De kozijnen schilderen doe ik maar niet meer. Toch vind ik de brief maar vaag. Er staat alleen in dat de flats worden gesloopt. Ik zit nog met zoveel vragen. Huurgaran- tie? Puh, ze garanderen wel meer. Tot je er eenmaal in zit." afbeelding van de heilige Anto- nius. Alles wat in het stadhuis staat, is van na het bombardement. „Deze speren zijn de enige voorwerpen van voor de oorlog." Ze staan ge woon los, tegen de schouw. „Vroe ger was hier een oudheidskamer, een rariteitenkabinet. In de oorlog is alles verbrand, ook de archief stukken die toen nog in de vlees hal stonden. Bij de provincie zijn ze zo slim geweest om de wandta pijten op te rollen op te bergen. En die zijn er nog. Alles wat je hier ziet, is van elders gekomen." De raadzaal en de B en W-kamer zien er dan wel oud uit, alles is er nieuw of tweedehands. De wan den en plafonds zijn van beton. Die indrukwekkende betimme ring is een bedstee uit een huis uit 'Je komt in de hal, en je hebt meteen een verhaal. Dat is het aardige' Groningen, de stoelen in de raad zaal zijn na de oorlog speciaal ge maakt. Alleen het wapen, de ge spleten adelaar, komt nog uit het oude stadhuis. Toch is in de loop der jaren gepro beerd om de collectie zo Middel burgs mogelijk te maken Een ge zicht op Dordrecht is verkocht, maar de aankoop van een tweede versie van het schilderij van de ver woesting van het stadhuis van de Vlaming Reimond Kimpe ging niet door. De gemeenteraad nam de kunstenaar zijn NSB-verleden kwalijk. Jammer, vindt Sijnke. „Want het was prachtig geweest om het hier te hangen, samen met de andere versie. Nu heeft het Rijksmuseum het." De collectie is interessant genoeg, nu nog Middelburgers naar bin nen lokken. De open dag die vorig jaar is gehouden, komt jaarlijks te rug. Het is de bedoeling dat er meer exposities in het stadhuis ko men. „]e komt in de hal, en je hebt meteen een verhaal. Dat is het aardige. Verhalen blootleg gen." zonnemaire - Zonnemaire moet op de kaart en vijfduizend euro voor een dorpsfeest is ook nooit weg. Daarom heeft Digna van den Broek (36) uit Zonnemaire haar dorp aangemeld voor de wedstrijd Het leukste Gat van Nederland. De wedstrijd op www.hetleukste- gatvannederland.nl is opgezet door tv-zender SBS6 en wordt ge sponsord door een fabrikant van gatenkaas. Het dorp met de mees te stemmen krijgt geld voor de or ganisatie van een dorpsfeest. Van af april bezoekt SBS-weerman en -presentator Piet Paulusma de meest genomineerde dorpen. Van den Broek ziet dat er in Zonnemai re wel van komen. „Het gaat goed. We hebben in één dag 45 nomina ties gehaald." Dat was gisteren goed voor een tiende plaats. Ook Bruinisse en Serooskerke (S) din gen mee. Stemmen kan alleen na ontvangst van een e-mail.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28