Licht in een culinaire duisternis Een knapperig Japans jasje 20 I Donderdag 15 maart 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Goede tempura Frituren heeft een ongezond, calorierijk imago, maar dat is niet altijd terecht. Het ligt er maar aan wat je frituurt, in welke olie en hoe. Neem tempura, een heerlijk Japans gerecht van garnalen, kraakverse groenten en paddenstoelen in een vederlicht knapperig deegjasje. Tempura lijkt een echte Japanse uitvinding, maar dat is niet zo. Portugese zendelingen brachten de techniek van vis in deeg frituren eeuwen geleden naar Japan. De Japanners verfijnden deze techniek en ontdek ten dat ook groenten, paddenstoelen en vooral grote garnalen aldus bereid heerlijk smaakten. Tempura heeft een openge werkt jasje, dun als kant. Dat is de Japanse vertaling. Goede tempura is een feest voor het oog, dankzij de liefdevolle en vakkundige snijtechniek. Japan ners weten van elk stukje groen te of vis een kunstwerkje te ma- is een feest ken. Van lente-ui snijden ze kwastjes, van aubergine en cour- voor het OOg gette waaiertjes waar het beslag lekker tussen kan. Paddenstoe len krijgen een kruisje in de hoed gekerfd, garnalen worden zo ingesneden dat ze net mooi kromtrekken. Bovendien hebben ze veel gevoel voor kleur. Fris groen willen ze zien naast een roze garnaal of een wit stukje vis. Het geheim van het elegante deegjasje zit in de manier waarop het beslag wordt gemaakt. Van tempurameel (dat bakpoeder bevat) en ijskoud water roe ren ze heel kort met eetstokjes een yoghurtdik klonterig be slag. Die klontjes exploderen als het ware, wanneer het ijskou de beslag met de hete olie in contact komt. Dus: hoe kouder en hoe klonteriger, hoe beter. Vaak wordt eidooier aan het be slag toegevoegd. Wat cruciaal is: schone, plantaardige frituur olie op een temperatuur van 170 graden. Niet lager, anders zuigt het deeg teveel olie op. In grediënten die lekker smaken in zo'n knapperig jasje: uienringen, broccoliroosjes, mini-aubergines en courgettes in waaiertjes, plak jes lotuswortel, winterwortel, reepjes rode en groene paprika, shiso bladeren, enoki (knoppad- denstoeltjes), basilicum, korian der en dille en natuurlijk asper ges, peultjes, shi-i-takes en len te-uitjes (zie recept). Voor vis- tempura kiest u grote garnalen, stukjes witvis, gekookte mosse len, kleine inktvisj es met tenta kels of inktvisringen. Voorjaars tempura (voorgerecht voor 4 personen) 8 witte asperges, 100 gram shi-i-takes (paddenstoelen), 20 peul tjes, 4 lente-uitjes, 300 gram grote gamba's, 150 gram tempura meel, 220 cl ijskoud bronwater, 1,5 liter zonnebloemolie om te fri turen, zeezout, 1 bosje radijs; voor de soja dipsaus: 150 ml dashi (of visbouillon), 30 ml mirin zoete rijstwijn (of sherry), 40 ml Japan se sojasaus. Verwijder kontjes van asperges, schil zorgvuldig, snijd in drieën en bewaar onder koud water. Verwijder harde steeltjes van shi-i-takes, wrijf schoon met keukenpapier en maak met scherp mesje een kruisje bovenop de hoed. Was peultjes, snijd puntjes eraf en trek draden weg. Verwijder hard buitenste blad en het donkerste groen van len te-uitjes. Verdeel ze in 3 gelijke stukken. Kerf tot 2/3e in, draai kwartslag en kerf nogmaals, zodat kwastjes ontstaan. Pel gamba's maar laat staartjes zitten, snijd rug in en verwijder donker spijsverte- ringskanaaltje. Verwarm ingrediënten voor sojadip in steelpannetjes en laat tot de helft inkoken. Verhit olie in een frituurpan of liever een gietijzeren wok tot 170 graden. Doe tempurameel en ijskoud bronwater in mengkom en roer kort met eetstokjes zodat een yoghurtachtig beslag mét klont jes ontstaat. Haal hier één voor één de drooggedepte aspergestukjes doorheen, laat ze in de hete olie glijden en frituur tot ze lichtbruin en beet gaar zijn (2 a 3 min). Schep eruit met draadschep en laat uitlekken op keukenpapier in vergiet. Bak zo ook lente-uitjes (2 min), peultjes (1 min) en shi-i-takes (1 min). Haal garnalen door beslag en frituur in 1 a 2 min. tot ze roze kleuren. Schik alles op voorverwarmde, grote platte schaal en bestrooi met zeezout. Garneer met rauwe radijsjes en zet midden op tafel. Geef ieder z'n eigen bakje sojadip. Lekker met een fris glas witte wijn (bijv. Maqon). Tip: laat een paar druppels beslag in de olie vallen om te controle ren of het heet genoeg is. Vormt het gelijk knapperige bolletjes die blijven drijven, dan is het goed. Foto links boven: Draadschep met bamboe handvat om vlees of garnalen uit de wok te vissen. Foto rechts boven: Neem garnalen uit de wok zodra ze gaar zijn. Foto boven: Thaise noedelschotel met garnalen. Roerbakken in 10 stappen 1. Voorbereiding (marineren, klein snijden, snipperen, koken van noedels of rijst, saus mengen, etc). Zet alles klaar in schaaltjes, dan kunt u snel werken. 2. Wok flink verhitten, liefst op een dubbele wokbrander. Dan pas de olie erin. Neem olie die tegen een hoge tempe ratuur (250 graden) kan. 3. Smaakmakers erbij (bijv. rode peper, ui, knoflook, gember, sereh, kerryblad, specerijen, spek). Aanfruiten waar door ze hun smaak ontwikkelen en vervolgens afgeven aan de olie. 4. Eiwit-element (vlees, vis, schaal of schelpdieren, paddenstoelen, tofu, noten, etc) snel dichtschroeien en net aan gaar bakken. Uitnemen en warm houden. 5. Harde groentes met lange garingstijd roerbakken tot ze bijna gaar zijn. Denk aan stukjes wortel, bamboescheuten, bleekselderij, aardappel, paprika, sperziebonen, maïskolfjes, broccoli, prei, harde koolsoorten, lente-ui, etc. Eventueel beetje water of bouillon toevoegen. In de stoom worden groentes sneller gaar. 6. Zachte groentes met korte garingstijd erbij (peultjes, erwtjes, tomaat, courgette, Chinese kool, taugé, spinazie, zacht fruit). 7. Saus toevoegen (bijv. chilisaus, oestersaus, vissaus, kokosmelk, ketjap, tabasco, rijstwijn, marinadevocht, kant en klare woksaus of een eigen mengsel). 8. Vullend element toevoegen, koolhydraten zoals gekookte rijst, gekookte noedels, gekookte pasta, couscous. 9. Vlees/vis/paddenstoelen etc. terug in de wok en voorzichtig mengen. 10. Afkruiden met peper en zout en bijv. gehakte verse groene kruiden, dunne ringetjes lente-ui. Op het laatst even tueel knapperige elementen als geroosterde sesamzaadjes, gefruite uitjes of gebakken kokos toevoegen Tip: Neem een grote wok en bereid niet teveel porties in één keer. door Jacques Hermus illustratie GPD Onze vaderlandse keu ken is eigentijds hip ge worden. Talloos zijn de boeken die dit jaar het licht zagen over het eten uit onze eigen achtertuin. Eigenlijk heeft iedereen het licht gezien: we hebben mooie en eerlijke produc ten, en een ouderwetse, goede keu ken die de afgelopen eeuw helaas de nek is omgedraaid door de kookleraressen van de huishoud scholen. Althans, dat beweert Johannes van Dam steeds, en met hem de Heren van Waarde. Dat is een kookclub, of culinair genootschap, uit Den Haag en omstreken die als doel heeft 'het onderzoeken van het (Nederlandse) culinaire erfgoed en het bevorderen en uitdragen van dit culinaire erfgoed in elke moge lijke vorm'. Dat hebben ze voorbeeldig gedaan door het uitgeven van het boek Het Nieuw Nederlandsch Kookboek. 'Nieuw', dus van onze tijd, en 'Ne derlandsch', met een verwijzing naar de Oudhollandse, pre-huis- houdschoolse klassieke keuken. Het boek is knaloranje en modern vormgegeven. Geen plaatjes van ge rechten, maar speelse illustraties bij de diverse gerechten. Met hoofdrollen voor Haagse bluf) wit lof, Noordzeekrab, wilde schiet eend, boerenjongens, Fries suiker brood, noem maar op. Maar Paul van Waarden, chef-kok van zijn eigen restaurant in Rijs wijk en verantwoordelijk voor de receptuur in het boek, geeft aan al die klassieke ingrediënten een fris se draai. In twaalf hoofdstukken, die corres ponderen met de twaalf maanden, maakt hij telkens een driegangen menu waarin seizoenproducten centraal staan. Bij elke gang wordt nader ingegaan op de geschiedenis of de bijzonderheden van een of

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20