Taaltest peuter verplicht Op de schop.. ïKS"-"* 31 2 en 3 Tilburg breekt wereldrecord vuurspuwen HETWEER:-J Geregeld zon Boeren hebben last van lentekriebels 12c Marktkooplui beginnen charme-offensief Donderdag 15 maart 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 63 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85 www.pzc.nl Staatssecretaris Dijksma wil achterstand kinderen voorkomen. door Rinus Antonisse DEN HAAG - Staatssecretaris Dijks ma (PvdA, onderwijs) wil uiterlijk 2009 een verplichte taaltoets voor driejarigen. Bij achterstand moet taalles gevolgd worden. Eerdere plannen voor zo'n toets sneuvel den in de Tweede Kamer. Directeur Ben de Reu van het Zeeuwse RPCZ, centrum voor le ren en ontwikkeling, noemt het 'een heel oude discussie'. Tegen standers vinden dat het weinig zin heeft een driejarige een toets af te nemen. Zelfheeft hij geen overwe gende bezwaren. „Het moet na tuurlijk geen toetscircus worden en er mag geen verdeling in dom me en slimme kinderen komen." De toets ziet De Reu vooral als een soort 'nulmeting'. Die moet wel gekoppeld zijn aan gerichte on derwijskundige maatregelen als een achterstand blijkt. Dat kost wel meer geld en dat is er nu niet. Staatssecretaris Dijksma wijst erop dat investeren in taal zichzelf later terugverdient in en een betere ar beidsmarktpositie. De bewinds vrouw richt zich met invoering van de taaltoets in eerste aanleg op de vier grote steden, Oost-Gro- ningen en Zuid-Limburg. Daar zijn de problemen met taalachter stand volgens haar het grootst. Met de steden en regio's gaat ze praten over geld. Is dat geregeld, dan is de Tweede Kamer aan zet. RPCZ-directeur De Reu zegt dat zijn instituut een veel beter instru ment heeft uitgevonden dan een taaltoets. „In onze opzet wordt de ontwikkeling van een kleuter op meerdere terreinen scherp in beeld gebracht en gevolgd. Niet al leen op taalgebied, ook bijvoor- Een taaltoets voor driejarigen, ge- volgd door taalles, voorkomt vol gens staatssecretaris Dijksma dat kinderen met een achterstand aan de basisschool beginnen. beeld de sociale en motorische ont wikkeling. De leidster en leer kracht kunnen voortdurend in de gaten houden hoe de ontwikke ling verloopt." Veel onderwijsgevenden zien op tegen het werk dat een brede toet sing met zich meebrengt. De Reu meent dat het, mede door gebruik van de computer, meevalt. „Geluk kig wordt ons instrument hoe lan ger hoe meer gebruikt." Hij merkt op dat een verplichte toets helemaal niet nodig is, wan neer het RPCZ-model overal in Nederland zou worden toegepast. „Maar ik besef dat het een illusie is zoiets te verwachten." pagina 3: commentaar TILBURG - Het Heuvelplein in Tilburg staat in lich terlaaie. Honderdentien mensen hebben er gister avond het wereldrecord vuurspuwen gebroken, dat tot die tijd in handen was van zeventig vuur- spuwers die in 2004 een geslaagde poging deden in Stonehenge in Groot-Brittannië. De Tilburgse recordpoging was een idee van stu dentenvereniging SV D'Artagnan. foto Ed Oudenaarden/ANP Verbouwingsopruiming Interieur Paauwe gaat ruimte scheppen voor prachtige nieuwe woonbelevingen in inspirerende studio's. Dus eerst rigoureus opruimen met kortingen van 50%. Inderdaad: 50 procent! lONNt oii^01318 (vlakbij Zierikzee, een uurtje van Rotterdam, Roosendaal en Temeuzen) Peuters zijn te jong voor een taaltoets reageer op www.pzc.nl Een koninklijke onderscheiding weiger je niet eens 36% I 64% EN Zeeland: 2, 3, 25, 26, 27, 29, 31 en 33; Beurs: 14; Economie: 15 en 16; Weer: 22; Weekagenda: 34 en 35; Cultuur: 36 en 37; Sport: 39 tot en met 45; Televisie: 46 en 47. Minister Verhagen tikt VS op de vingers DEN HAAG - Minister Verhagen van Buitenlandse Zaken zal de Verenig de Staten 'in de meest krachtige be woordingen' aanspreken op de be handeling van terreurverdachten in het Amerikaanse detentiecen trum Guantanamo Bay. Volgens Verhagen is die in strijd met de mensenrechten en internationale afspraken en verdragen. De minis ter brengt in april een bezoek aan de VS. Hij zegde gisteren de Ka mer toe zijn Amerikaanse collega Rice hierop aan te spreken. Te veel dioxine in paling grote rivieren DEN HAAG - Twee procent van de paling op de Nederlandse markt, de wilde paling uit de grote rivie ren, bevat te veel dioxine. Langdu rige consumptie daarvan moet daarom worden voorkomen, om dat dioxine voor de mens schade lijk kan zijn. Dat concludeert de Voedsel en Waren Autoriteit na een onderzoek in opdracht van het ministerie van Landbouw. Zo'n 95 procent van de paling komt uit kwekerijen en voldoet wel aan de productnormen. Kind (4) onder bus in Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - Aan de Wil- lem-Alexanderlaan in Vrouwenpol der is gistermiddag rond één uur een vierjarig kind onder de bestel bus gekomen. De traumahelikop ter uit Rotterdam is ter plaatse ge weest. Het slachtoffer is met onbe kende verwondingen naar het zie kenhuis gebracht. Het jongetje was uit een busje (vervoer voor school gaande kinderen) gestapt en is door onbekende oorzaak ten val gekomen waarbij het busje hem ge raakt heeft. Klaus: opwarming van de aarde is een mythe WASHINGTON - De 'zogenaamde' opwarming van de aarde is 'onzin' en 'een mythe'. Het is een onbewe zen hypothese. Cijfers die ge noemd worden zijn niet realis tisch. Dat heeft de Tsjechische pre sident Klaus verklaard tijdens een bezoek aan Washington. Hij noem de het nieuwe milieubesef 'een soort geloof waarmee getracht wordt het gedrag van mensen en economische systemen te wijzi gen. Hij noemde dat 'een gevaarlij ke ontwikkeling'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1