bewoners 'Cobrawijk' op Ruzie in top Zeeland Seaports aan het licht Recherche zet veel experts in bij onderzoek Wietstad ZLTO verhuist naar Den Bosch PZC Woensdag 14 maart 2007 3 COMMENTAAR Terneuzen wietstad. De succesvolle drugsactie van de politie bevestigt het beeld. Gisteren werden er zes wietkwekerijen ontmanteld. Als één familie al in staat is zo'n verbluffend stevig drugsbolwerkje te bouwen, wat schemert er dan verder in en om de Zeeuws-Vlaamse stad? De aanwezigheid van deze serie kwekerijen zo goed als aan de achterdeur van vermaarde koffieshops kan bijna geen toeval zijn. Wietteelt voor de handel is illegaal en zal dat voorlopig ook blijven. Het regeerakkoord van CDA, PvdA en CU laat geen ruimte. Zelfs niet voor een experiment. En ook de handel zeifis verboden. Er lijkt dus weinig aanleiding om nuancerende kanttekeningen te plaatsen bij de grootscheepse politieactie, gisteren in Terneuzen. Toch blijft het wel een beetje vreemd dat de agenten op weg naar hun invaladressen de koffieshops links laten liggen. Want de ene Nederlander mag kennelijk winst maken met de verkoop van softdrugs, terwijl de andere achter de tralies belandt voor de teelt en de handel. Dat is niet te rijmen. Nu in Nederland - en zeker ook in het buitenland - maar geen doorbraak komt in de acceptatie van softdrugs, is nog maar één weg open. Het gedoogbeleid moet op de helling. Dat hoeft geen ramp te zijn. Het genot op basis van een bescheiden thuisteelt blijft mogelijk. Evenals medicinaal cannabisgebruik. Ondertussen heeft de Zeeuwse politie gisteren een duidelijk signaal gegeven. Via de overheid houden wij elkaar aan de regels en afspraken. Zonder mitsen en maren. Dat is precies de goede eerste stap op weg naar herstel van duidelijkheid: Privé blijft er maximale vrijheid. Die koesteren wij. Maar in het publieke domein passen de teelt, de tussenhandel én de koffieshops niet. TILBURG - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) gaat het hoofdkantoor in Tilburg verplaatsen naar Den Bosch. De vestiging aan het Cereshof in Goes blijft bestaan. Het nieuwe kantoor kan over circa drie jaar pas worden betrokken. Tot de verplaatsing is besloten omdat de gewenste nieuwbouw van de ZLTO op kan torenpark Het Laar in Tilburg niet mogelijk bleek. De organisatie zit nu aan de Spoorlaan in het cen trum. De nieuwbouw komt bij de Hogere Agrarische School. De aan wezigheid van deze kennisinstel ling heeft in de beslissing meege wogen. Bovendien streeft de ge meente 's-Hertogenbosch naar een kenniscentrum 'food health.' Ook speelt een bijkomen de rol dat Den Bosch provincie hoofdstad van Noord-Brabant is. Staten willen inzicht in betrekkingen tussen voorzitter en directeur. door Ben Jansen MIDDELBURG - Staat voorzitter M. Ie Roy van havenschap Zeeland Seaports nog steeds achter direc teur H. van der Hart? De Staten van Zeeland willen daarover duide lijkheid. Vorig jaar december verklaarde Le Roy in de Staten dat ze Van der Hart steunt. Aanleiding was daar voor een brief van directeur H. Smits van het Havenbedrijf Rotter dam, waarin hij meldde dat de handelwijze van Van der Hart een goede en zorgvuldige discussie over de toekomst van de haven van Vlissingen en de samenwer king met Rotterdam vertroebelt. J. van der Giessen (D66) wilde gis teren weten of Le Roy deze bood schap altijd is blijven uitdragen. Een vraag die ze enkele keren her haalde toen ze vond dat Le Roy een ontwijkend antwoord gaf Later werd duidelijk waardoor die hardnekkigheid werd veroorzaakt. De Staten hebben vertrouwelijk in zicht inzage gekregen in allerlei stukken die betrekking hebben op de vastgelopen samenwerking tus sen Zeeland Seaports en het Ha venbedrijf Rotterdam. Daar zat blijkbaar het verslag van een verga dering bij, waarin Le Roy zich aan merkelijk minder positief over de directeur van het havenschap uit liet dan in december. Hoe zit dat nu, wilde Van der Gies sen weten. Ze meende dat Le Roy niet heeft voldaan aan haar actieve informatieplicht naar de Staten. Hier greep commissaris van de ko ningin K. Peijs in. Vragen stellen over vertrouwelijke notulen is al op het randje, meende ze. Het gaat dan zeker niet aan er vergaande conclusies aan te verbinden. Het dagelijks provinciebestuur be raadt zich op dit moment over de vraag of de aanvankelijk alleen voor Statenleden ter inzage geleg de stukken openbaar kunnen wor den gemaakt. Dan kan duidelijk worden of Le Roy werkelijk achter Van der Hart staat. Een arrestant wordt afgevoerd in de Terneuzense Componistenbuurt. foto Camiie Schelstraete Familie al jaren bij de Zeeuwse politie in beeld als crimineel. door Emile Calon terneuzen - De familie, die giste ren doelwit was van een groot scheepse actie, was al jaren bij de Zeeuwse politie in beeld wegens handel in softdrugs. In de loop der tijd waren er tal van signalen ontvangen die wezen naar de illegale activiteiten van de ze familie. Vorig jaar september besloten poli tie en justitie een gericht onder zoek te starten. De kans op succes leek op dat moment redelijk groot. In de loop van de daarop volgende maanden werden de aanwijzingen alleen maar sterker, zo blijkt uit een gesprek met T. Slingerland, de divisiechef van de Zeeuwse recher che. Er was niet eerder tot een onder zoek tegen de familie besloten om dat de politie een beperkte capaci teit heeft. Telkens moet volgens Slingerland een afweging gemaakt worden tussen 'wat doen we wel en wat niet'. Telkens vindt een kos- ten-baten-analyse plaats waarbij ook zeer nadrukkelijk gekeken wordt naar de maatschappelijke kosten en baten. „Hoe staat het bij voorbeeld met de overlast voor de omwonenden die verdachten ver oorzaken." Uit zijn woorden valt op te maken dat tal van specialisten zich met het onderzoek hebben bezig ge houden. Van de klassieke recher cheurs tot en met computer-, tele com- en financiële experts. Die specialisten hebben de afgelopen maanden fiks wat belastend mate- Verdachten vielen op door het bezit van exclusieve BMW's. riaal verzameld tegen de familie, al dus de recherchechef. Volgens hem kan de inval van gisteren dan ook enigszins gezien worden als het sluitstuk van de operatie tegen de familie. Zover hij in kan schat ten hoeft het onderzoek dan ook niet al te lang te duren voor de fa milie voor de Middelburgse recht bank verschijnt. Mogelijk al over een halfjaar, zo schat hij voorzich tig in. Uit zijn woorden blijkt ook dat de familie beslist niet argeloos te werk is gegaan bij de wietteelt en -handel. Volgens hem werden er tal van veiligheidsmaatregelen ge nomen. De familie viel ook op door de on opvallende levensstijl. Ze woon den zowat allemaal in gewone huurhuizen. Alleen hun auto's, vooral tamelijk exclusieve BMW's, maakten duidelijk dat er meer ver diend werd dan een gewoon sala ris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3