Wöoneconomie wint terrein WoningExpo Zeeland. WONING De wooneconomie wint steeds meer terrein. Provincie en gemeenten zet ten in op diverse (nieuw)bouwprojecten. Het sociaal-economisch beleids plan Ruimte Maken voor Kansen, dat twee jaar gele den door Provinciale Staten werd vastgesteld, biedt volop mogelijkheden voor de Zeeuwse wooneconomie. „Als provincie willen we de zes economische sectoren aanscher pen: industrie havens, MKB, landbouw, visserij, recreatie toe risme en de wooneconomie. We moeten ons niet eenzijdig richten op de industrie, maar veelzijdig op de diverse Zeeuwse economische actoren. Bij de wooneconomie gaat het specifiek om de vraag hoe economische dynamiek uit wonen in Zeeland kan worden gehaald. In de eerste plaats gaat het daarbij om activiteiten van de bouwsector zelf. Deze branche moet uitge daagd en geprikkeld worden om met vernieuwende concepten te komen, bijvoorbeeld duurzaam of futuristisch bouwen, bijzondere locaties of bouwen met een speci ale architectuur. Als provincie heb ben we kaders uitgezet om de wooneconomie te bevorderen. De uitstraling van deze sector, de groei en dynamiek, vinden we van groot belang. Deze ambitie van de provincie is nooit eerder benoemd als aparte economische sector. Het is aan de bouwwereld - projectont wikkelaars, aannemers, architec ten - om er werk van te maken. De wooneconomie is ook goed voor de werkgelegenheid. Het is een aantrekkelijke economische sector, waar het veld (de bouwwereld) handen en voeten aan moet geven. Kom maar op met die plannen", aldus gedeputeerde Maria le Roy van economische zaken, recreatie toerisme, openbaar vervoer en medische zorg. Levensloopbestendig De 52-jarige PvdA-bewindsvrouw hecht veel waarde aan levensloop- Maria le Roy, gedeputeerde van economische zaken in Zeeland. bestendige woningen. „De bevol king in Zeeland vergrijst nog meer dan in de rest van Nederland. Het is een uitdaging voor de sector om op een slimme manier te bouwen, met doorgroeimogelijkheden. In levensloopbestendige woningen, met diverse voorzieningen voor mensen met beperkingen, kunnen mensen ondanks hun hoge leeftijd blijven wonen. In Middelburg zijn al dergelijke zorgzones gereali seerd. Het is belangrijk dat de bouwsector met een innovatieve blik, steeds nieuwe projecten uit denkt en bewerkstelligt. Innovatieve starterswoningen zijn eveneens wenselijk. Voor starters is het niet alleen belangrijk dat de woningen betaalbaar zijn, maar ook dat er doorgroeimogelijkhe den zijn; dat ze eventueel hun woning op het bestaande perceel kunnen uitbreiden. Innovatie moet zodanig geschieden dat onze pro vincie aantrekkelijk is voor nieuwe inwoners. Er zijn heel veel moge lijkheden in de bouwsector, waar aannemers in samenwerking met provincie nadere invulling aan kunnen geven." In het Integraal Omgevings Plan (IOP) 2006-2012 speelt gevarieerde woningbouw een belangrijke rol: vrijstaand, 2 onder 1 kap, starters- en zorgwo- ningen, etcetera. Tweesporenbeleid 'Ruimte Maken voor Kansen' zet zowel in op ontwikkeling van de Zeeuwse haven- en industriegebie den als van recreatie toerisme (de blauwgroene oase). Dit twee sporenbeleid biedt Zeeland per spectief op een unieke positie in de Rijn Schelde Delta. De wooneco nomie wordt eveneens van de nodige impulsen voorzien, maar wel met oog voor de landschappe lijke inpassing. „Uitgangspunt van het college van gedeputeerde sta ten is dat er zoveel mogelijk wordt gebouwd met behoud van de voor Zeeland karakteristieke rust en ruimte. Er vindt met name groot schalige woningbouw plaats in de grotere Zeeuwse steden. Het is een hele opgave voor de gemeenten om te zorgen voor aantrekkelijke bouwlocaties met diverse voorzie ningen die er toe doen. Mooie groenvoorzieningen, fraaie water partijen en veilige straten en plei nen waar mensen zich op hun gemak voelen, zijn ook van wezenlijk belang voor eventuele verkoop- of verhuurbaarheid van de woningen." De nieuwe 'NV Economische Impuls' dient ter sti mulering van de diverse economi sche sectoren. Samenwerking tus sen de drie O's (Overheid, Ondernemers en Onderwijs) is daarbij een groot goed. Zo moet het Zeeuwse onderwijs zoveel mogelijk worden afgestemd op de vraag van de markt. „Belangrijk is dat het vakmanschap van bouw vakkers, installateurs en andere technici wordt gewaardeerd. Als overheid willen we bijdragen aan een positieve beeldvorming. We zijn een ondersteunende factor richting ROC's omdat we willen investeren in vakmanschap. Overheid, onderwijs en bedrijfsle ven maken zich bijvoorbeeld sterk voor baangaranties voor jonge vakmensen. Immers: gouden handjes moeten op waarde worden geschat", aldus Maria le Roy. u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27