gemaakt PZC Woensdag 14 maart 2007 1 7 het reduceren van diepe rimpels. „Bovendien worden ook de stevig heid, de teint, soepelheid en struc tuur van de huid verbeterd", weet Marjan Hooijer. Willem Bos (59) uit De Steeg is de gees telijke vader van de Skin-Restyler. „Dit apparaat stimuleert de natuurlijke vernieuwing van de huid. Als men sen ouder worden, worden de huidcellen minder actief Die moet je als het ware even een stootje geven zodat ze zich gaan vernieuwen. Het onderhuidse vet- weefsel moet weer dikker worden. Tegelijkertijd worden de vezels in de lederhuid, collageen en elasti- ne, geprikkeld. Dat doen we door thermage, prikkelen door warmte dus. Hierdoor wordt de huid stevi ger, dikker en elastischer, waar door de rimpels worden opgevuld. Thermage brengt bovendien voe dingsmiddelen, zoals vitamine C, A en E diep in. Dat zijn belangrij ke energiebronnen voor een cel. Met smeren komen die lang niet diep genoeg, met thermage wel, zo blijkt uit wetenschappelijk on derzoek." De Skin-Restyler maakt ook ge bruik van TENS, (Trans Epider mal Nerve Stimulation) die de stof wisseling van de cellen, bloedsom loop en de afvoer van afvalstoffen in de huid intensiveert door het toedienen van kleine, niet voelba re elektrische stroompjes. Die zorgen voor een betere door laatbaarheid van de celwanden. Dat leidt op zijn beurt weer tot een toename van de productie van nieuwe huidcellen. Bos: „Als we ouder worden vertraagt de celver nieuwing. Vernieuwing van de op perhuid duurt bij een jonge vrouw ongeveer 25 tot dertig dagen. Die van een veertigjarige ongeveer 35 tot veertig dagen, terwijl dat op ze ventigjarige leeftijd al is opgelopen tot ongeveer 45 dagen." Van origine heeft Willem Bos geen dermatologische maar een technische achtergrond. Hij runt het bedrijf Universal Micro Electro nics. Dat kent twee poten, naast de ontwikkeling van antennes en kortegolf-apparaten is er de schoonheidspoot. „Sinds 2973 breng ik hoogfrequente ontha- ringsapparaten op de markt. Sinds dien ben ik me gaan verdiepen in de huid, onder meer via leerboe ken, internet en wetenschappelij ke onderzoeken." Bos, in een grijs verleden hoogle raar hoogfrequente communicatie, ging niet over één nacht ijs. Met fiscale steun van het ministerie van Economische Zaken werkte hij, samen met een collega, twee jaar aan de ontwikkeling van de Skin-Restyler. Daarna is het appa raat een jaar uitgeprobeerd door acht schoonheidsspecialisten op 5 a 10 van hun cliënten. „De Skin-Restyler blijkt altijd verbete ring te geven. Niemand was onte vreden. Er traden ook geen allergi sche of geprikkelde reacties op." De mooie woorden van de uitvin der en de schoonheidsspecialiste ten spijt, de Nederlandse Vereni ging Cosmetische Geneeskunde is niet meteen overtuigd. Woordvoer der Leo van Rozelaar neemt ken nis van het apparaat op de site: „Er staat geen klinkklare onzin op. De technische uitleg en de gehan teerde begrippen kloppen. Die Skin-Restyler zal heus geen kwaad aanrichten, maar sorteert hij ook effect? Blijkt uit onderzoek dat hij doet wat hij belooft? Dat moet ob jectief aangetoond worden. Ik mis bijvoorbeeld een met onderzoek onderbouwde publicatie in een toonaangevend blad. Voor hetzelf de geld is het gewoon een geniale vinding. Dat kan goed zijn. Ik stel me er graag voor open." Willem Bos staat te popelen om de handschoen op te nemen. „Maar nu zijn we nog niet zover. Het apparaat is pas op de markt. In de herfst hebben we de officiële introductie gepland. Dan is ook een boekwerk klaar dat antwoord geeft op alle vragen." raam is een slecht idee", zegt de bioloog. In het boek is een pollen kalender opgenomen, waarop te zien is wanneer welke plant bloeit en zijn pollen de lucht in gooit. Als je last hebt van hooikoorts kun je tijdens vakanties in Spanje of Italië beter verre blijven van bloeiende olijfbomen, waarschuwt Marijnissen. „Want die pollen zijn nog veel actiever dan die van de bijvoet." Contact met pollen is onvermijde lijk, maar je kunt het effect wel ver tragen door ramen en deuren ge sloten te houden wanneer de berk en hazelaar in bloei staan. Ook zijn er plekken waar je geen last hebt, zoals aan de kust. Daar waait altijd wel een zeewind en op zee groeien nu eenmaal geen planten. Ook hoog in de bergen is ieder hooikoortsvrij; en -zeer opval lend- mensen rond de evenaar ver tonen nooit allergische reacties op pollen. „Dat komt door de UV-straling Stuifmeelpollen van een hazelaar (links) en een paardenbloem. van de felle zon. Hoe dat precies werkt weten we niet." In elk geval komt er een apparaat je op de markt dat hierop inspeelt. Het gaat om een experiment met twee kleine lampjes in de neus. Als je die aanzet wordt de allergi sche reactie gedempt. „Het ziet er niet uit. Daarom hebben we het niet opgenomen in ons boek." Het aantal mensen met hooi koorts neemt jaarlijks toe. Volgens Marijnissen komt dat door de verhoogde hygiëne. Elk smetje is hierdoor een inbreuk op ons afweersysteem. Je kunt ook op latere leeftijd nog hooikoorts ontwikkelen. Volgens sommigen komt dat doordat er steeds meer pollen in de lucht komen, omdat het steeds eerder lente wordt en de planten langer bloeien. Marij nissen gelooft niet in dit effect van klimaatverandering op hooi koorts. „Wel is het zo dat er nieu we planten opduiken in ons land. Ambrosia is een voorbeeld van een plant die uit het zuiden op rukt, omdat het hier warmer wordt. Ambrosia behoort tot de zelfde familie als de bijvoet." Jan Derksen, Herman van Wissen, Jan Marijnissen, Pollen en hooi koorts. Uitg. Tirion Natuur, Baarn. Prijs €19,95. Mobiele telefoon is veilig in het ziekenhuis Bij normaal gebruik leidt het ge bruik van de huidige generatie mo- biele telefoons op geen enkele ma nier tot problemen in medische ap paratuur. Het verbod op het ge bruik van mobieltjes binnen het ziekenhuis is daarom, medisch ge zien, niet nodig. Dit steltTri (Mayo Clinic College of Medicine, Rochester) in de mayo Clinic Proceedings op grond van driehonderd testen bij 192 ver schillende soorten medische appa ratuur. Wel blijkt een draagbare CD-speler de registratie van een ECG te kunnen beïnvloeden. Hete baden niet goed voor spermakwaliteit Geregeld een heet bad nemen is lekker, maar kan mogelijk bij man nen een ongunstig effect hebben op de kwaliteit van het sperma. Bij vijf mannen met vruchtbaar heidsproblemen vanwege te wei nig beweeglijke zaadcellen vervijf voudigde het aantal beweeglijke zaadcellen in het sperma nadat zij stopten met de frequente hete ba den. Dat schrijft S. Shefi (University of California, San Francisco) in het vakblad International Brazilia Jour nal of Urology. Stoffen in het bloed verraden ontstaan RSI RSI-klachten gaan gepaard met verhoogde waarden voor enkele stoffen in het bloed die duiden op extra activiteit van het afweersys teem, constateert S. Carp (Temple University, Philadelphia) in het we tenschappelijk tijdschrift Clinical Science na onderzoek bij 22 patiën ten met RSI. Hierbij geldt: hoe ernstiger de klachten, des te hoger de waarden. Het meten van deze waarden kan bruikbaar zijn om RSI op te spo ren nog voordat er weefselschade en merkbare klachten ontstaan. Beugel kan uitkomst bieden bij slaapapneu Slaapapneu, een toestand waarbij tijdens de slaap de adem telkens even stokt en er zuurstoftekort in het lichaam ontstaat, kan succes vol behandeld worden met een soort beugel in de mond. Die voor- komt dat tijdens de slaap de keel dichtvalt. Dit constateert A. Hoekema (UMC Groningen) in het proefschrift waarop hij vandaag promoveert. Tot nu toe waren slaapapneu-lijd- ders 's nachts aangewezen op een beademingsmasker, waarmee het lastig slapen is. Gezonde bloedvaten door 'goed' cholesterol Het HDL-cholesterol, de choleste- rol-eiwitdeeltjes die ook wel het 'goede' cholesterol worden ge noemd, vermindert de kans op hart- en vaatziekten niet alleen doordat het cholesterol uit de bloedvaten weghaalt en naar de le ver voert. De eiwitten in de HDL-deeltjes spelen ook een be langrijke rol bij het onderdrukken van ontstekingen en beschadigin gen in de bloedvatwanden, schrijft T, Vaisar (University of Washing- - ton, Seattle) in het vakblad Jour nal of Clinical Investigation.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17