Gezondheid Skin-Restyler, een zetje voor de huidcellen 'H a Piepkleine lastpakken zichtbaar Zestigplus-puber 16 I Woensdag 14 maart 2QQ7 PZC HUISARTS door Paul van Dijk Herwaardering van de oudere als drager van kennis en ervaring Na twee weken India ben ik net weer thuis. Mensen zijn daar oud als ze zestig zijn. Ze zijn dan vaak arm, ziek en ellendig. Kinderen zijn hun oudedagsvoorziening. Hoe meer kinderen, hoe beter de zorg. Hier was het duizen den jaren lang niet anders. Maar dat beeld verandert snel. Het is niet eerder voorgekomen dat er in een samenleving zoveel ouderen zijn. En dat niet al leen. Die ouderen blijven langer leven dan ooit. Dankzij de me dische ontwikkelingen en de welvaart gaat ons lichaam steeds langer mee. Bovendien blijft het lichaam langer gezond dan ooit tevoren. Een gehoorapparaat, een nieuwe heup, tand- implantaten, een anti-incontinentiepil, al die dingen zorgen voor een leven met minder hindernissen. Sombere scenario's worden ons voorgespiegeld door onderzoe kers, media en politici. Wie moet dat betalen, want werken doen die zestigplussers niet meer. Ze willen van hun vut of pensioen genieten, potverteren. Zijn de economische gevolgen van de vergrijzing wel op te brengen? Ouderen worden steeds meer als een probleem groep afgeschilderd. Ze worden gestigmatiseerd als maatschappe lijk niet productieve, consume rende uitvreters. Dat is één kant van het verhaal. Daarnaast zie ik elke dag in mijn praktijk hoe vitaal die zestigplusser is. De bejaarde baby boomer is niet meer een kwakkelende, zich met een stok ver plaatsende persoon verblijvend in een bejaardenhuis. De se nior van nu woont zelfstandig in een trendy huis. De moder ne bejaarde is op zoek naar een nieuw evenwicht tussen niks doen en zinvolle activiteiten. Onbetaald vrijwilligerswerk is te vrijblijvend. De senior zoekt meer uitdagingen. Ik zie steeds minder krakkemikkige ouderen in mijn praktijk Zodra het formele arbeidsleven is afgerond komen mensen in een soort tweede puberteit. Sommigen gaan op zoek naar een nieuwe baan, meer passend bij de levensidealen of naar een werkplek waar men gewaardeerd wordt vanwege de grote erva ring. Anderen gaan opnieuw studeren of storten zich op de computer. Muziekles, golfen of andere sporten zijn voor som migen ervaringen waar men enorm van geniet. Ook reizen of lange vakanties zijn opties die voor velen binnen bereik zijn. Geld is er immers en de tijd nu ook. Net zoals de adolescent krijgt ook het lichaam van de 'novogeront' (novo=nieuw, geront=bejaarde) de nodige aandacht. Ontsierende plekjes en pukkeltjes worden op mijn spreekuur veelvuldig behandeld. Ooglidlifting is in de mode op deze leeftijd. Plastisch chirurgi sche correcties zijn onderwerp van gesprek. Terwijl vadertje Cats oude mannen voorhield dat ze zich niet meer met 'malligheden van de vrouwenliefde' moesten bezig houden, is seks bij oudere mannen op mijn spreekuur een po pulair onderwerp. Met viagra en cialis zijn de ambities van de moderne oudere binnen handbereik. Bejaarde iconen als Mick lagger en Tina Turner onderstrepen de sexy aspiraties van de oudere. Paul Steenhuis schreef onlangs een prachtig essay (uitgeverij Cossu) over vergrijzing. Hij ziet de Franse filosoof Voltaire als voorbeeld voor de zestigplusser. Voltaire beleefde tussen zijn zestigste en 83e zijn productiefste en vrolijkste jaren. Op zijn vijftigste werd hij een hartstochtelijke minnaar. Hij was 65 toen hij zijn wereldberoemde satire 'Candide' schreef en op zijn 83e vierde hij triomfen met een nieuw toneelstuk. Voltaire kan mogelijk symbool staan in de discussie over de vergrijzing. Hij kan bijdragen aan een herwaardering van de oudere mens als drager van kennis en ervaring. Vergrijzing kan in het licht van Voltaire bijdragen aan een wijzere en meer gerijpte samenleving. Europeanen zijn 'pas' 7000 jaar meikdrinkers Dat volwassen Europeanen melk kunnen drinken, is een zeer recen te genetische verworvenheid. 7000 Jaar geleden konden ze het in elk geval nog niet, zo schrijven Engel se en Duitse onderzoekers in de Proceedings of the National Aca demy of Sciences. Volwassenen kunnen alleen melk verdragen als ze een gen hebben dat 'codeert' voor lactase. Dit en zym is nodig om melksuiker (lacto se) af te breken. Wie het gen mist, krijgt maag krampen en diarree als hij te veel Amper bekomen van het ene revolutionaire middel om de gevolgen van ouderdom te bestrijden, krijgen we alweer lucht van de volgende. Skin-Restyler heet de laatste ontdekking. Dat apparaat schudt de huid even wakker. Dertien behandellocaties Dertien schoonheidsspecialis tes, verspreid over het land, werken momenteel met de Skin-Restyler. Het zuiden is nog onderbedeeld. Willem Bos hoopt het aantal apparaten uit te bouwen tot honderd a 120. „Maar dat is gissen." Een complete kuur van acht be handelingen, verdeeld over zes weken, kost duizend euro. Het effect blijft een tijd na de be handeling zichtbaar. Van enkele maanden tot anderhalfjaar, af hankelijk van de leefwijze en huidconditie van de cliënt. Die leefwijze bepaalt ook hoe vaak een nabehandeling nodig is. www.skinrestyler.nl door Gerda Douma en Maarten van de Rakt foto's CPD Natuurlijk weten we zo langzamerhand al lemaal wel dat roken, erfelijkheid, stress, veel zonnen, slecht eten en leeftijd van invloed zijn op de conditie van de huid. Maar ro kers laten niet graag hun genot middel liggen, stress is niet altijd te vermijden, we willen een lekker kleurtje en hapje en aan leeftijd en erfelijkheid kan niemand iets ma nipuleren. Dus blijven we hopen op een wonderapparaat. De Skin-Restyler doet zijn best. Na acht behandelingen - en duizend euro verder - moet u er jaren jon ger uitzien. Schoonheidsspecialiste Marjan Hooijer uit Siddeburen is een van de Nederlandse ondernemers die bevoegd zijn ermee te werken. Sinds enige maanden 'strijkt' ze haar klantenbestand gladder. Met goede resultaten. Ze is enthousiast. „Na een aantal behandelingen krij gen de mensen ook van buitenaf leuke opmerkingen. Dat is erg Schoonheidsspecialiste Marjan Hooijer (rechts te zien) behandelt een klant met de Skin-Restyler. leuk. Ik hou niet zo van snijden en spuiten. Dit apparaat helpt je huid gewoon een handje als die het door het ouder worden wat moei lijker krijgt", zegt Marjan Hooijer. Een behandeling duurt één tot twee uur. Bijna iedereen denkt bij rimpels aan het voorhoofd en aan die diepe rimpel van neus naar mond, maar ook de hals verraadt de leeftijd. „Soms is de leeftijd aan de hand van het gezicht moeilijk in te schatten, de hals toont het verouderingsproces wel. Dus be handelen we die ook." Bij zowel mannen als vrouwen. „Tuurlijk, ook mannen willen er best wat jonger uit zien." De Skin-Restyler stimuleert de huid tot zelfregeneratie. Eigenlijk geeft het de huid gewoon even een zetje tot activiteit.De werking is gebaseerd op het tegelijkertijd toepassen van een aantal an- ti-aging methoden voor de bestrij ding van ouderdomsverschijnse- len. Het onzichtbaar maken van kleine rimpels en fijne lijntjes en melk drinkt. Heden ten dage bezit meer dan 90 procent van de Noord-Europeanen het lacta se-gen. In Azië en Afrika is het nog steeds heel zeldzaam. Uit analyse van de botten van Eu ropeanen uit het Neolithicum blijkt nu dat die het gen ook nog niet hadden. Het vreemde is dat al gemeen wordt aangenomen dat die mensen al vee hielden. Ze kon den die dieren dus wel melken, maar ze konden die melk slechts beperkt drinken. (Chemisch Weekblad) Bijna 10 procent van de mensen heeft door toedoen van stuifmeelpollen in het voorjaar last van tranende ogen en een loopneus. De boosdoeners zijn nu uitvergroot te bewonderen in de fraaie pollenatlas. door Peter de Jaeger foto's CPD et is toch leuk om te zien waardoor die al lergische reactie wordt veroorzaakt. Dat kon voorheen niet", zegt jan Marijnissen, mede-auteur van het boek Pollen en hooikoorts. De bio loog is verbonden aan de Rad boud Universiteit Nijmegen en schreef het boek samen met zijn collega's Jan Derksen en Herman van Wissen.Trots vertelt hij over de vijftig unieke kleurenfoto's, ge maakt onder een elektronenmicro scoop. „Er zijn drie dagen nodig om zo'n afbeelding te maken", zegt hij. „Eerst moet het stuifmeel, oftewel de pollen worden verza meld en ingevroren in vloeibare stikstof. Vervolgens wordt een laag je goud erop aangebracht en onder de microscoop gelegd. De zwart-wit foto wordt later met fo toshop op de computer inge kleurd." Lang niet alle pollen zijn aller gie-veroorzakend. De meest verve lende pollen worden door de wind verspreid. Marijnissen: „Dat is nog geen 2 procent van alle plan ten, maar die zorgen wel voor veel overlast omdat ze samen tonnen pollen per jaar maken. Veel en veel meer dan planten die door in secten worden bevrucht en ver spreid." Windverspreiders zien er gladder uit. Pollen die door insec ten worden meegevoerd, zijn steke- De 'katjes' van de hazelaar. liger en plakkeriger, omdat zij aan de insectenpoten of achterlijf moe ten blijven haken. Mooi voorbeeld is de stekelige pollenkorrel van de paardenbloem. Grootste lastpak vormen de pol len van de bijvoet, een onooglijk plantje dat bloeit in het najaar. In de lente zijn gras, de hazelaar en de berk de grootste lastposten. „Een berk voor je slaapjcamer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16