Geld en werk Kopen op krediet is soms dure grap fel tl raln' PZC Woensdag 14 maart 2007 15 Bij vrijwel iedereen komt de bodem van de beurs wel eens in zicht. Dan is consumptief krediet de uitkomst, oftewel lenen. door Jasper van de Kerkhof illustratie Ronald Visser Plots geeft de wasmachine er de brui aan, het huis houdboekje vertoont een onvoorzien gat of u blijkt toch niet bestand tegen de aantrekkingskracht van het prij zige model dat bij de autodealer verleidelijk staat te glimmen. Dan is het lenen geblazen. Nederlanders staan samen voor bijna 17 miljard euro in het krijt, exclusief hypotheken, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Het leeuwen deel (7,4 miljard) komt op het con to van 'rood staan' op de betaalre kening. De rest omvat doorlopen de kredieten, persoonlijke lenin gen, creditcardschulden of uitge stelde betalingen bij winkels en postorderbedrijven. Om met dat laatste te beginnen: kopen op krediet bij een winkel is geen goed idee. Vooral internet en postorderbedrijven verleiden klanten met 'betalen op termijn' tot luxe uitgaven als flatscreen tv's of merkkleding. Voor die service Kopen met de creditcard zit al jaren in de lift. rekenen ze wel een torenhoge ren te, die meestal akelig dicht in de buurt komt van het toegestane maximum van 16 procent. Beter nog even sparen dus. Kopen met de creditcard zit al ja ren in de lift. Consumentenorgani saties menen dat de plastic porte monnee impulsaankopen in de hand werkt, maar de gebruikers zweren bij het gemak en de brede acceptatie in binnen- en buiten land. Eens per maand wordt het opgenomen krediet afgeschreven van de bankrekening en begint de teller weer bij nul. Maar is er on voldoende saldo, dan blijft de schuld staan en loopt de rentelast snel op. Bovendien kost een credit card bij veel banken 15 tot 20 euro per jaar. Rood staan wordt juist minder populair. De klant mag dan op zijn betaalrekening in de min staan, tot een maximum af hankelijk van het maandinkomen. Vooral voor de dekking van kortlo pende tekorten is dit veruit de een voudigste manier om te lenen. Na deel is wel dat de rente relatief hoog is (en nog veel hoger bij een 'ongeoorloofde roodstand'). Daar naast eisen de meeste banken dat er na drie maanden weer een plus op de rekening staat. Goedkoper lenen kan met een doorlopend krediet, waarbij een kre dietlimiet wordt afge sproken en de klant zelf bepaalt hoeveel hij daarvan opneemt. Dat is interessant als niet van tevo ren duidelijk is hoeveel en wan neer er geld nodig is, of om wat extra bestedingsruimte te schep pen. Minpunt is dat de rente schommelt en dus vooraf niet vast staat hoeveel er moet worden te rugbetaald. Boetevrij versneld af lossen is altijd mogelijk. Meer zekerheid geeft een persoon lijke lening, waarbij een bedrag wordt geleend tegen een vooraf vastgestelde rente. Geen onaange name verrassingen dus, al is de ren te wat hoger dan bij een doorlo pend krediet en staat er doorgaans een boete op versnelde aflossing. Persoonlijke leningen zijn vooral geschikt als van tevoren precies duidelijk is wat de aanschafkost, bijvoorbeeld een auto of boot. Op de site www.independer.nl (en dan klikken op 'lenen') is eenvou dig na te gaan in welke situaties een doorlopend krediet of juist een persoonlijke lening passend is. Doorlopend krediet en persoonlij ke leningen mogen bij de belasting aangifte in mindering worden ge bracht op het vermogen in box 3, met een drempel van 2700 euro (5400 euro voor fiscale partners). De rente op een lening voor 'aan koop, onderhoud of verbetering van de eigen woning' is bovendien aftrekbaar voor de inkomstenbelas ting. Wel eventjes de bonnen be waren. Zie ook www.independer.nl Verstandig lenen Maak eerst spaargeld op voor je gaat lenen. Probeer vooraf uit of je genoeg geld opzij kunt leggen voor ren te en aflossing. Vraag bij meerdere aanbieders een offerte, dat kan de moeite waard zijn. Laat je niet overhalen door de adviseur, maar maak zelf een keuze. Leen niet langer dan de levens duur van het gekochte pro duct. Een auto die vijf jaar mee gaat moet ook in maximaal vijf jaar worden afbetaald. Bron: Autoriteit Financiële Markten; Nibud ALLEMENSEN Bush senior valt flauw tijdens het golfen De Amerikaanse oud-president George Bush senior is maandag ontslagen uit een ziekenhuis in Californië waar hij eerder was opgenomen met uitdrogingsver schijnselen. De 82-jarige Bush zakte eerder tijdens een partijtje golf in Palm Springs in elkaar. Hij was uitgedroogd en viel flauw, maar kwam direct weer bij. Uit voorzorg is hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij voor de zekerheid een nacht moest blijven. 'Vietnamees kindje snel bij Angelina' Angelina Jolies aanvraag tot adoptie van een Vietnamese kleuter wordt dermate snel ver werkt, dat de actrice (31) het drie jarige jongetje binnen een paar weken in de armen kan sluiten. Dat heeft een Vietnamese top ambtenaar laten weten. Volgens Vu Due Long, hoofd van de Viet namese International Adoption Department, zijn ambtenaren in Ho Chi Minh City op dit mo ment druk met het doornemen van Angelina's dossier en zullen zij hun werk uiterlijk aan het eind van de maand afronden. De procedure wordt versneld omdat het gaat om een iets oude re jongen. Zodra de aanvraag goedgekeurd is, kan Angelina haar kindje komen ophalen. An gelina zal samen met haar man Brad Pitt (43) de zorg dragen over het jongetje. Het paar heeft al drie kinderen: zoon Maddox (5), geadopteerd uit Cambodja, dochter Zahara (2), geadopteerd uit Ethiopië en biologische doch ter Shiloh (0). Ontwerper meldt zich in afkickcentrum De succesvolle Amerikaanse mo deontwerper Marc Jacobs heeft zich in een afkickcentrum ge meld. Jacobs, naar eigen zeggen ooit verslaafd aan drank en drugs, had zeven jaar 'droog' ge staan toen hij onlangs dreigde weer in zijn oude gewoonte te rug te vallen. Gelukkig heeft hij zelf meteen maatregelen getrof fen, zei Robert Dufly, de zakelijk partner van Jacobs, maandag. Lijfwachten Leonardo DiCaprio gearresteerd 1\vee lijfwachten van de Ameri kaanse filmster Leonardo Di Caprio zijn maandagavond in Is raël aangehouden nadat ze op de vuist waren gegaan met een aan tal fotografen. DiCaprio en zijn vriendin, het Israëlische fotomo del Bar Refaeli, bezochten de tunnels bij de klaagmuur in Jeru zalem. De fotografen stonden het stel bij de uitgang op te wachten, waar de lijfwachten probeerden hardhandig te voor komen dat ze foto's zouden ne- Leonardo DiCaprio. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15