A/s niemand spullen zou kopen via spamzou de stroom snel Opdrogen. Cynthia Heijne, woordvoerster van de Opta PZC Woensdag 14 maart 2007 11 berichtendiarree Hoe voorkom je spam? Spammers maken gebruik van programma's die het internet afstruinen op zoek naar e-mailadressen. Wie zich op het internet ergens inschrijft, moet vaak zijn adres achterla ten. Spam voorkomen doe je door te zorgen dat je e-mail- adres niet online komt. Internetters kunnen vaak met een website communiceren via een e-mailformulier. Ook daar moet vaak een adres worden in gevuld. Verstuur dat aan zo weinig mogelijk onbekenden. Soms hebben websites een privacyverklaring. Internetters kunnen hun adres ook expres 'verminken' bij ge bruik op het net, door bijvoor beeld 'VERWIJDER DIT' er gens in te voegen. Mensen zul len het adres dan na gebruik verwijderen, door spammers gebruikte zoekprogramma's doen dat niet. Wie een tweede e-mailadres hanteert voor gebruik op het web, beperkt de hoeveelheid spam die op het 'echte' adres binnenkomt. V r Soms staat in spam een link om uit te schrijven. Niet doen; uitschrijven toont aan dat het adres actief wordt ge bruikt en dat is voor slimme spammers een reden om nóg meer spam te versturen. Er zijn spamfilters te koop die steeds geavanceerder worden. Ook kunnen mensen bij hun provider spam melden; de pro vider kan de server dan blok keren. Spammers gebruiken daarom vaak zeer veel verschil lende servers. de hielen. De Europese Commissie heeft andere landen aangeraden eens naar die werkwijze te kijken. Internationale aan pak is nodig, zegt Van der Valk. „Als er ergens nog 10 m2 is waar spammen niet verboden is, zullen we nog evenveel be richten binnenkrijgen als nu." Door het gebruik van zombiecomputers is het achterhalen van de spammer las tig. Cynthia Heijne van de Opta: „De man die we laatst die boete hebben opge legd had een hele ingewikkelde construc tie gemaakt. Daardoor was het moeilijk hem te pakken en hadden we een tip no dig van Microsoft." De spam zelf is weinig in ont wikkeling, vindt Van der Valk van Cleanport. „De spammers proberen spamfilters natuur lijk te slim af te zijn. Dus vervingen ze op een gegeven moment de tekst door De spammer zit vast aan geijkte producten. Spam voor een paar sokken heeft geen zin. dat de gegevens afkomstig zijn van spant. Zij blijven buiten schot." De spammer zit vast aan de geijkte pro ducten. Spam rondsturen voor een ieuk paar sokken is zinloos. „Het ntoet een ge neriek product zijn. Iedereen weet wat viagra is of bijvoorbeeld aspirine. Bij sok ken roep je vragen op. Wat voor sokken, hoe zien ze eruit, welk materiaal. Dat is te gedifferentieerd en werkt niet." In Nederland zit de Opta spammers op plaatjes, die de filter niet tegenhield. Nu wordt de tekst van die plaatjes ver vormd, omdat de spamfilters de plaatjes tegenwoordig uit elkaar halen. Maar veel verder kunnen de spammers niet gaan. Het moet wel leesbaar en makkelijk toe gankelijk zijn. Als je moeilijke technische snufjes gaat gebruiken zal de virusscan zeggen: ho even, aan dit bericht hangen gekke dingen, dat gaat niet door." Volgens Heijne zijn spammers in te de len in twee categorieën: de compu- ter-nerd of de slimme marketingjongen. De nerd ziet dat hij met zijn kennis geld kan verdienen. De marketing man ziet een slimme reclamemoge lijkheid. Van der Valk portretteert de gemiddelde spammer als 'tussen de 18 en 35 jaar, met kennis van techniek en een niet al te goede baan'. „Iemand met een goede baan zal het risico niet willen lopen." Over nationaliteiten is weinig te zeggen. „Wel is duidelijk dat in bepaalde landen makkelijk aan gehuurde computers te komen is. Amerika bijvoor beeld, China, maar ook Duitsland." Van spam zijn we voorlopig niet af, dat benadrukken zowel Van der Valk als Heij ne. De Cleanport-directeur: „Het kost je eigenlijk niets en het loont. We zitten er mee, De eerste spamberichtjes werden nog niet gezien als probleem. Zoiets als ongeadresseerde mail. Maar nu het 80 procent van alle serverruimte in beslag neemt is dat wel anders. Ik zie de komen de vijfjaar geen verbetering." De mailbox zal dus blijven volstromen. „Heb je de ver spreiding geregeld dan kun je een product kiezen. Neem viagra. Ie stuurt een mailtje rond met een verkoop praatje. Stel dat er vijfhonderd reacties op komen. Daarmee ga je naar een bedrijf dat de pil verkoopt en vraagt wat die gege vens ze waard zijn. Dat verdient lekker." De spammer moet in de gaten houden dat hij niet gepakt wordt. De bedrijven die de gegevens kopen worden niet aange pakt, zegt Van der Valk. „Die kunnen heel eenvoudig zeggen dat ze niet wisten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11