_L 10 I Woensdag 14 maart 2007 PZC Met tientallen tegelijk stromen ze binnen in de mailbox: spamberichten. Een dagelijks terugkerende ergernis - tenzij je toevallig net op zoek bent naar goedkope erectiepillen of een eeuwig-jong-zalfje. De strijd tegen het veelkoppige monster is geopend, maar nog lang niet gewonnen. door Miriam van den Brand illustratie Ronald Visser Wereldwijd irritatie c Wat is spam? Spam is e-mail die op grote schaal ongewenst wordt toe gestuurd. Naar schatting be staat 84 procent van het inter netverkeer uit spam. Het onderscheidt zich van an dere vormen van (commer ciële) communicatie doordat de e mail aan veel meer men sen wordt gestuurd dan al leen de doelgroep. Spam bevat meestal een aan bieding voor een product. Soms bevat het een virus. Het versturen van spam is erg goedkoop: het loont om een miljoen mailtjes te versturen om één product te verkopen. Het verwerken (verwijderen) kost bezitters van een compu ter daarentegen dagelijks han denvol werk. Spam is oorspronkelijk een Amerikaanse merknaam van ingeblikt vlees van dubieuze kwaliteit. Monty Python maakte in de ja ren zeventig een sketch over een lunchroom waar onge vraagd in alle gerechten spam werd verwerkt. De vooruitziende boodschap van de Britse komieken: regels voor (sluik)reclame staan wel licht op gespannen voet met de keuzevrijheid. Sinds kort staat de term ham in internetkringen voor e-mail van goede kwaliteit. Nederland verzendt 1,2 pro cent van alle spam in de we reld en staat daarmee in de Top 10. Amerika is de grootste verspreider (60 procent), ge volgd door China (6,2 pro cent). De hoge dichtheid aan breed bandverbindingen in Neder land is een mogelijke verkla ring. Door een slechte beveili ging zijn die vaak een makke lijke prooi voor spammers. Ook veel pornosites komen uit Nederland. Enige technische kennis van hoe computers werken is wel no dig, maar met een beetje inzet is geld verdienen aan 'spam- men' een fluitje van een cent. Een opdrachtgever is niet nodig, je hoeft thuis geen batterij aan computers te heb ben staan en een minimale reactie op je spammails is al lonend. Maar de kans op een boete wordt, in ieder geval in Neder land, wel steeds groter. De Opta, de telecomwaakhond, legde on langs een man uit Noord-Holland een boete op van 75.000 euro. De spammer had negen miljard spamberichten ver stuurt via 'zombiecomputers', compu ters van onwetende particulieren. De op brengst: 52.000 euro. Het versturen van ongewenste e-mail is sinds mei 2004 in Nederland verboden. Iedereen klaagt er over. Je opent je mail box en met een beetje ongeluk moet je je door tientallen mails worstelen waar je niet om hebt gevraagd. Vaak gaan ze over viagra of porno, maar ook palmbo men worden aangeboden. Of ze bevatten aandelentips, zoals de Amerikaanse beurstoezichthouder Secu- Zonder vraag, geen aanbod. Ergens reageert iemand op die verfoeide mailtjes. rities and Exchange Commission ontdek- te. Eind vorige week heeft de SEC 35 be drijven stilgelegd die in misleidende mails internetters aanspoorden bepaalde aandelen te kopen. Op deze manier liep de vraag naar deze aandelen op en steeg de koers. De aanstichters verkochten ver volgens razendsnel hun stukken waarna de argeloze belegger met koersverliezen achterbleef. Volgens de beurswaakhond worden per week 100 miljoen ongewens te e-mails verzonden over aandelen met boodschappen als 'Ready to explode" en 'Fast money'. Ondanks de wereldwijde irritatie over spam, moeten er eergens mensen zijn die er op reageren. -Zonder vraag, geen aanbod, zegt Cynthia Heijne, woordvoer ster van de Opta. „Als niemand spullen zou kopen via spam, zou de stroom snel opdrogen." Patrick van der Valk van in- ternetbeveiligingsbedrijf Cleanport uit Doetinchem weet wel waarom spam werkt. „Het is er altijd. Die continue aan wezigheid is het sterke punt. Als je toch een keer viagra wilt proberen of als gein tje wilt kopen, hoefje je mail maar te openen en daar is het." Die wetenschap is belangrijk voor de startende spammer. Een opdrachtgever Sinds mei 2004 is er een nieuwe Telecommunicatiewet met daarin een verbod op aan particulieren verstuurde spam. De wet werkt: in een jaar tijd daalde de hoeveel heid binnen Nederland verzonden spam met 85 procent. Toezichthouder Opta heeft na ruim achtduizend klachten over e-mail op basis van de nieuwe wet dertien boetes opgelegd en dertig waarschuwingen uitgedeeld. Er is een herziening van de wet in de maak om ook spam aan bedrijven te verbieden. De Tweede Kamer wil niet langer wachten tot het bedrijfsleven met de beloofde zelf regulering komt. Het ministerie van Economische Zaken en het bedrijfsleven hebben nu afgesproken dat het bedrijfsleven in aanvulling op de wet met een gedragscode komt voor e-mail aan rechtspersonen; voor mail aan consumenten bestaat al een gedragscode. Een deel van de spam komt echter uit het buitenland en daar is wettelijk weinig te gen te doen. is daardoor namelijk niet nodig, legt Van der Valk uit. „Je moet de mogelijkheden hebben om te spammen. Dat betekent dat je ergens computers moet huren of een 'botnetwerk' moet hebben. Dat zijn min of meer gehackte computers. Aan ge huurde computers zijn voor iemand die zich erin verdiept eenvoudig te komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10