Weidevogels Bouwweg De Blikken moet weg van bewoners Onderzoek naar Thoolse middenstand Strandtenthouders én gemeente bepleiten 'economisch suppleren' Afgebrand Panta Rhei gesloopt 22 Dinsdag 13 maart 2007 PZCB 's-Heerenhoekse wijk dreigt ontsluitingsweg te verliezen. door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - De tijdelijke bouw weg in de 's-Heerenhoekse wijk De Blikken die dienst doet als tweede ontsluitingsweg, moet wor den opgebroken door de gemeen te Borsele. De Middelburgse bestuursrechter heeft dit bepaald, aldus omwonen den R. Schrieks en O. Koster die al geruime tijd strijden voor het ver wijderen van de weg. De twee spreken mede namens andere be woners van de Van 't Westeinde- straat in De Blikken. Schrieks en Koster hebben een rechtsbijstandverzekering. Zij trek ken daarom juridisch de kar voor bewoners van hun straat. Niet zon der succes. De onafhankelijke commissie be- Student hogeschool ondervraagt winkeliers en consumenten. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Op initiatief van het Sociaal Economisch Plat form Tholen (Sept) wordt onder zoek gedaan naar de middenstand in de gemeente Tholen. Het wordt uitgevoerd door een student van de Hogeschool Zeeland. Het initiatiefis geboren toen de ge meenteraad het Sept vroeg om ad vies over het middenstandsbeleid. Door een grondig onderzoek te la ten uitvoeren hoopt het Sept met een goed onderbouwd plan terug te komen. „We willen onder meer weten hoe de koopkrachtstromen lopen, welke knelpunten onderne- zwaarschriften van de gemeente Borsele gaf hen eerder gelijk. De uitspraak was redelijk vernieti gend: de tijdelijke bouwweg ligt er in strijd met het bestemmings plan, een concreet zicht op legalisa tie is er niet en de gemeente heeft (tot nu toe) niets gedaan om de weg te legaliseren. Het dagelijks bestuur van Borsele, kon weinig anders doen dan de uit spraak van de bezwarencommissie overnemen. Het college van B en W besloot tegelijkertijd een proce dure te beginnen om de bouwweg als ontsluitingsweg te wettigen door aanpassing van het bestem mingsplan. „Omdat die weg belangrijk is voor De Blikken", lichtte wethouder M. Middelburgse bestuursrechter dwingt Borsele volgens bezwaar makers het eigen bestemmings plan na te komen en de illegale weg te vervangen door groen. mers ervaren en welke wensen de consument zoal heeft", legt W. Brevet van het Sept uit. „Het moet een stevig onderzoek worden dat echt handvatten biedt om het win kelbestand in de kernen op peil te houden." In het verleden zijn al wel onder zoeken gedaan naar de detailhan del in de gemeente, maar die zijn gedateerd of beperkt. Zo deed de Christenunie pas geleden onder zoek naar het winkelbestand in de kern Tholen. Alleen ondernemers werden daarbij ondervraagd. Die bleken somber over het dalend aantal bezoekers in het winkelge bied. Het onderzoek van het Sept beslaat de hele gemeente en laat ook de consument spreken. De eindrapportage wordt in juni verwacht. Vermue-Vermue (CDA, verkeer) toe. De gemeente Borsele heeft dat niet zelf bedacht. Wijkbewoners en dorpsraad 's-Heerenhoek zijn geraadpleegd. Zowel dorpsraad als de meeste bewoners van De Blik ken wilden de bouwweg als twee de ontsluitingsweg behouden. Om dat de weg de kortste autoroute is, de wijk in en uit. Schrieks en Koster zochten het ho gerop en stapten naar de bestuurs rechter in Middelburg. „Vrijdag is ons meegedeeld dat ons bezwaar gegrond is verklaard", laten ze we ten. De weg - waar een plantsoen is ingetekend - moet worden ver wijderd en vervangen door groen, duidt Schrieks het vonnis. „Ik ben benieuwd wat de gemeente nu gaat doen." Wethouder Vermue-Vermue is nog niet zo ver. Zij wacht af tot over twee weken de uitspraak van de Middelburgse bestuursrechter op schrift is gesteld. Boetes voor hard rijden op Spoorpad Kapelle kapelle - Vier scooterrijders zijn gisterochtend op het Spoorpad tus sen Kapelle en Goes bekeurd voor te hard rijden. De politie gebruikte een laser om de snelheid te meten. Ook vier fietsers kregen een boete. Ze bleven steeds maar met z'n drieën naast elkaar rijden en na men zo het hele pad in beslag. Meer controles zijn aangekondigd. Leerplichtambtenaren houden belactie KAPELLE - Middelbare scholieren die donderdag niet of te laat op school verschijnen, kunnen don derdagochtend een telefoontje van een leerplichtambtenaar verwach ten. Alle leerplichtambtenaren op de Bevelanden, Schouwen-Duive- land en Tholen doen mee aan de belactie in het kader van de dag van de leerplicht. Vrijwilligers trekken het land op om nesten te beschermen. door Rob Paardekam KLOETINCE - Toen hij tien jaar gele den begon, stak Bram Janse uit Kloetinge nog zo'n honderddertig stokjes in de grond. Vorig jaar wa ren het er nog zeventig. „Het wei devogelbestand neemt in een ra zend tempo af', verzucht de Kloe- tinger. „Het is eeuwig zonde." 'Gewapend' met stokken trekken tientallen vrijwilligers van de Stichting Landschapsbeheer Zee land de komende maanden het land op om de weidevogels te be schermen. Waar ze een nest vin den, gaat een stok de grond in, of beter gezegd: twee stokken. „An derhalve meter vóór en anderhal ve meter achter het nest zetten we er één in de grond", vertelt Janse. „Zo kan de boer zien waar de nes ten zijn en daar omheen rijden." Janse is coördinator van een groep vrijwilligers die actief is in het ge bied tussen Kloetinge en Kattendij- ke. De meeste agrariërs daar zijn volgens hem best bereidwillig om mee te werken aan het bescher men van de nesten. Janse brengt ze vooraf een bezoekje. „Je moet ze soms een beetje kneden", zegt hij. „Als je ze duidelijk maakt dat het ook in hun belang is, doen ze niet moeilijk. Kieviten eten kever tjes en ander ongedierte en die zijn de boeren graag kwijt." Als een landbouwer dan toch gaat zaaien rukken Janse en zijn men sen uit om de nesten tijdelijk te verplaatsen. Ze pakken de boel op en leggen het even later - als de boer voorbij is - weer terug. „En dat luistert nauw", weet Janse. „Een paar centimeter verschil is niet erg, maar leg zo'n nest niet vier meter verderop terug. De vo gel vindt het dan niet meer." Er zijn agrariërs die zelfs bellen als ze op het land aan het werk gaan. „Al doen ze dat vaak op het laatste moment", lacht Janse. „Over een uurtje begin ik met aardappels po ten, hoor, zeggen ze dan. Ik moet dan nog snel een paar mensen op trommelen. Gelukkig zijn er altijd wel een paar thuis. Zelf zorg ik er ook voor dat ik in deze tijd zo veel mogelijk thuis ben." De eerste kieviten zijn inmiddels gaan broeden en dus trekt het vrij- willigersgezelschap woensdag voor het eerst weer de velden in om nesten te zoeken. Later volgen an dere soorten als de scholekster. Al met al zijn de mensen meestal wel 'Zelf zorg ik er voor dat ik in deze periode zo vaak mogelijk thuis ben' tot in juni bezig. „Het hangt heel erg van het weer af', aldus Janse. „Als het lang droog is, vallen de vo gels stil, want bij droogte is er min der voedsel en dan leggen ze geen eieren." Die droogte is volgens de Kloetin- ger een van de oorzaken dat het aantal weidevogels afneemt. Als het aan hem ligt is de eerste taak in de zomer, het weer vol laten lo pen van de sloten. Maar het moet ook stil blijven en daarom is Janse tegen de aanleg van de verbin dingsweg voor de nieuwe wijk Mannee tussen de Ringbaan-Oost en de Manneeweg „Dit moet een stiltegebied blijven, maar met die weg wordt het hier een racebaan." Het beschermen van de weidevogel In heel de provincie zijn namens de Stichting Landschapsbeheer Zeeland zo'n twintig groepen actief om weidevogels te beschermen. Er is dringend behoefte aan nieuwe vrijwilligers. De mensen vinden in een veld meestal meer kuilen dan nesten. Dat komt omdat het vrouwtje een nest dat het mannetje heeft gemaakt regelmatig afkeurt. Het mannetje waagt dan verderop een nieuwe poging. In een kievitsnest liggen meestal vier eieren. Het is verboden die te rapen. Schouwen-Duiveland zoekt steun van de kustgemeenten. door Piet Kleemans RENESSE - Bij zandsuppleties moet niet alleen rekening gehouden worden met veiligheid, maar ook met economische - lees recreatieve - belangen. Dat vinden de Schouwse strandpa viljoenhouders én de gemeente Schouwen-Duiveland. De gemeen te wil samen met andere kustge meenten 'economisch suppleren' bepleiten bij de minister van Ver keer en Waterstaat. De basiskustlijn bepaalt waar en hoeveel zand opgespoten moet worden. Met economische belangen wordt volgens projectleider zandsupple ties A. Jumelet van Rijkswaterstaat absoluut geen rekening gehouden. „Wij zien zeker het belang van een mooi strand, maar wij zijn ge bonden aan regels die van hoger hand worden opgelegd. Wij kun nen die regels niet veranderen. Dat is aan de politiek." Strandpaviljoenhouder C. Heij- boer, uitbater van Blasa Bloesa en De Schorpioen, zou de vlag uithan gen als voortaan bij de suppleties niet alleen naar de basiskustlijn maar vooral naar de aantrekkelijk heid van de kust gekeken wordt. „Ik zit bij de Jan van Renesseweg en daar is alleen maar zand en duin bijgekomen. Daar hoef je voor de veiligheid echt niet te sup pleren." Heijboer vindt het huidige uit gangspunt bij suppletie - handha ving van de basiskustlijn - een ver keerde grondslag en daarbij weet hij wethouder A. Verseput aan zijn zijde. Die sloeg eerder al alarm toen dui delijk werd dat het meest westelij ke puntje van het Schouwse strand niet gesuppleerd zou wor den en wist voor elkaar te krijgen dat dat alsnog gebeurt. Dat is Verseput echter niet genoeg. Hij wil dat het uitgangspunt aange past wordt en gaat proberen de po litiek achter zich te krijgen. Ver seput wil de krachten bundelen met andere kustgemeenten en dat mondt, als het hem ligt uit eindelijk uit in een brief aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat. Voor Schouwen-Duiveland staat een nieuwe suppletieronde op sta pel. Naar verwachting half mei begint het karwei waarbij langs totaal ruim negen kilometer kust zand wordt opgespoten. Alles bij elkaar is daar 1,3 miljoen kubieke meter zand voor nodig. De zandsuppletie neemt tien we ken in beslag. VLISSINGEN - De sloophamer heeft het strandpaviljoen Panta Rhei op het Vlissingse Nollestrand inmiddels geraakt, maar nieuwe plannen zijn er ge noeg. Het eind februari door brand getroffen paviljoen moet ook terugke ren als muziekpodium. De organisatie van een benefietconcert is in volle gang en is gepland op 6 mei vanaf 16.00 uur in het Arsenaaltheater. Een aantal bekende bands heeft al toegezegd. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 92