Zeeland PZC Borsels plan overrompelt architect Ventilatieproef in brede school BEVELANDEN-THOLEN 27 Hoogbejaarde kastanje houdt het niet meer Autosleuteltje Dinsdag 13 maart 2007Tip? redgoes®pzc.nl Hulpverlening op het water schiet tekort Monument voor neergestorte oorlogsvliegers Geestesvader had graag telefoontje gekregen over renovatie raadhuis. door Lilian Dominicus 'S-gravenpolder - De architect die het raadhuis in Heinkenszand heeft ontworpen is verbaasd dat hij niet op de hoogte is gesteld van de renovatieplannen die de ge meente Borsele voor het gebouw heeft gemaakt. J. de Jonge uit 's-Gravenpolder vernam pas me dio februari uit de PZC dat zijn 'geesteskind' uit 1983 voor miljoe nen wordt verbouwd. Burgemees ter J. Gelok vindt de kritiek 'prema tuur'. De Jonge vindt het 'volkomen ge rechtigd' om een andere architect in de arm te nemen voor de aan passingen. „Maar het is wel zo fat soenlijk om hierover te bellen. Nu gaat de gemeente voorbij aan de geestelijke vader van het gebouw." Hij wijst in een brief aan de raad op de gedragsregels die de Bond van Nederlandse Architecten heeft vastgesteld. Daarin staat dat de ar chitect die een opdracht krijgt om een gebouw, te wijzigen, 'alvorens met de werkzaamheden aan te vangen, de oorspronkelijke archi tect de gelegenheid geeft tot over leg over deze wijzigingen'. De oor spronkelijke architect mag zich dan niet tegen de opdracht verzet ten. De eerste schattingen van dit plan door Klundert Architecten uit Rot terdam liggen tussen de 7,5 en 11 miljoen euro, afhankelijk van het model: nieuwbouw, uitbreiding en Het raadhuis in Borsele is te klein geworden en het klimaat is slecht. Maar renovatie hoeft niet zoveel te kosten als B&W den ken, zegt architect J. de Jonge. verbouwing met een extra etage, of uitbreiding en verbouwing met plaatsing van een brede kap over het pand. Het laatste heeft de voor keur van B8cW, want dat is het goedkoopst. Maar volgens De Jonge is die optie nog steeds duurkoop. De overkap ping die nodig zou zijn voor instal latie van klimaatbeheersing is vol gens hem overbodig. „Daar heb ben we indertijd al rekening mee gehouden. Bovendien tast het dak de oorspronkelijke gedachtegang, dat het zou passen in het land schap, aan. Het huidige dak is een dijkvorm." De Jonge schat dat hij een comple te nieuwbouw van vijfduizend vierkante meter, zonder rekening te houden met landschappelijke waarden, kan neerzetten voor zo'n 5 miljoen euro. Maar uitbreiding kan ook aan de uiteinden van de vleugels, aan de zogenaamde ha merstukken, zegt hij. Daar is zo duizend vierkante meter mee te winnen. Nog altijd meer dan de uitbreiding van de Rotterdam mers: 780 vierkante meter. En de klimaatbeheersing kan in het hui dige dak worden geïnstalleerd. Ge raamde kosten: 4,5 miljoen. Burgemeester J. Gelok van Borsele vindt dat De Jonge te vroeg is met zijn brief „Dit zijn nog maar vin geroefeningen. Het is nu eenmaal zo dat we kampen met ruimtege brek. En verder is klimaatbeheer sing dringend nodig. Op een dag als deze zweet ik al, met ramen open. Als De Jonge het inderdaad kan voor deze bedragen, dan heeft -ie vrijdag een volle agenda. En als het inderdaad nodig is dat wij de koninklijke weg moeten bewande len, dus dat we moeten overleggen met De Jonge, ja dan doen we dat." De raad vergadert donderdag over de renovatieplannen. 's-HEER ARENDSKERKE - Hoe oud-ie precies was, is niet duidelijk, maar dat-ie de honderd ruim was gepasseerd staat vast. Sinds gisteren is de witte paardekastanje die de Torenring van 's-Heer Arendskerke sierde niet meer. Vanwege de vele regen was de ondergrond te nat ge worden en had de monumentale kolos te weinig steun. Gistermidag rond half twee zeeg hij neer, over de weg. De brandweer moest eraan te pas komen om de boom, met een diameter van 3,8 meter, in stukken te zagen. Kinderen van het dorp hadden nog één keer plezier van de kastanje. Want zo wordt boompje klimmen wel érg gemakkelijk. foto Willem Mieras Klimaatbeheersing al jaren een probleem in Goese Symfonie. door Frank Balkenende goes - Het probleem met de slech te ventilatie in de brede school Symfonie in de Goese wijk Ouver ture duurt nog even voort. De ge meente wil eerst nagaan of revisie van de klimaatbeheersing een af doende oplossing is. Daarvoor wordt in twee lokalen een proef gedaan. Dat blijkt uit een onderzoek naar de waslijst aan gebreken in het schoolgebouw, waarin twee scho len en kinderdagopvang huizen. De gebruikers klaagden de afgelo pen jaren steen en been. De lijst aan mankementen leek eindeloos. De cv haperde, waardoor leerlin gen 's winters zaten te bibberen, de gietvloeren in de sanitaire ruim ten vertoonden scheuren en de wa terleiding lekte, wat tot verzakkin gen van het schoolplein leidde. Na dere inspectie leerde dat het water leidingsysteem niet goed is aange legd, waardoor het risico op legio- nella-besmetting toeneemt. Ook bladdert verf van kozijnen en mu ren af De slechte klimaatbeheer sing is ergernis nummer één. De gemeente heeft vorig jaar een aantal klachten laten verhelpen. Tussentijds deed zich een nieuw euvel voor: het dak lekte. De ge meenteraad vreesde voor nog meer verborgen gebreken en eiste een onafhankelijk onderzoek. Dat moest aan het licht brengen wie er verantwoordelijk is voor de gebre ken - aannemer, onderaannemer of leverancier - en wie opdraait voor de kosten. De gemeente en hoofdaannemer Walcherse Bouwunie (WBU) heb ben dat verricht en (samen) be taald. Grootste knelpunt vormt de fJJ Een aantal gebreken in de brede school in Goes-Zuid neemt de aannemer voor zijn rekening. Om de ventilatie te verbeteren, is eerst een proef noodzakelijk. ventilatie. Besloten is er eerst te ex perimenteren met revisie van twee ventilatieunits, alvorens het totale systeem te vervangen, want dat kost al gauw ruim twee ton. Als de proef slaagt, worden alle units aangepakt. Zoniet, dan is een nieuw systeem noodzakelijk. Voor de meeste gebreken neemt de WBU de financiële verantwoor delijkheid of overlegt de aanne mer met onderaannemers en leve ranciers. Dan gaat het vooral om scheuren in wanden, verfbladders, gietvloeren en slechte vloerbedek king. Gesteggeld wordt nog over ra men en deuren en het school plein, waarvan onduidelijk is wie dat heeft aangelegd. Tip? redactie@pzc.nl Goedgemutst stapte dat Vlis- sings stel in de auto, op weg naar familie in Alkmaar. Het rit je verliep voorspoedig. Tot, even voor Leiden, moest worden ge tankt. Bij het losdraaien van de benzinedop brak het autosleutel tje ineens doormidden. Paniek! Want waar was het reservesleu teltje? Waarschijnlijk lag dat ding nog in een ongeopende ver huisdoos. En zo reisde hij - met taxi en trein - terug naar het Vlissingse. Hoe hij daar ook zocht: 't sleuteltje bleef spoor loos. Tot zij belde. „Stop maar met zoeken. Ik heb 'm. Je had 'm in het dashboardkastje gelegd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 91