Europa door raketschild Kremlin boekt succes met geleide democratie u"wnenko JJY Vuurzee bereikt Anaheim Hills 8 Dinsdag 13 maart 2007 PZC NAVO-baas De Hoop Scheffer dringt aan op eensgezindheid. BRUSSEL - Landen die zich verzet ten tegen een Amerikaans raketaf weersysteem in Europa, lopen het risico zelf doelwit te worden van raketaanvallen door Iran. Die waar schuwing komt van NAVO-secreta ris-generaal J. de Hoop Scheffer. In een interview met de krant Fi nancial Times stelt hij dat de NA VO verdeeld dreigt te worden in landen die wél en landen die niet door een raketschild worden be schermd. De kwestie van het schild verdeelt de Europese bondgenoten. De Amerikanen willen het systeem in Tsjechië en Polen plaatsen om de VS tegen raketaanvallen door Iran en Noord-Korea te beschermen. Rusland is woedend over de plan nen. Frankrijk en Duitsland vin den dat de Russen er onnodig mee geprovoceerd worden. Parijs en Berlijn stellen dat Tsjechië en Polen zich voor het karretje van de VS laten spannen. De Hoop Scheffer is vóór een ra ketafweersysteem. „Als het gaat om verdediging tegen raketten, dan mag er geen A- en B-klasse binnen de NAVO ontstaan. De vei ligheid van Europa is ondeelbaar." De Hoop Scheffer pleit er daarom voor om het Amerikaanse sys teem, dat in 2013 operationeel moet zijn, te koppelen aan een NA VO-raketsysteem dat al langer in ontwikkeling is. Duitsland vindt dat het raket- 1^ De Verenigde Staten willen het schild tegen Iraanse en Koreaan se raketten in 2013 plaatsen in Polen en Tsjechië. De NAVO is ernstig verdeeld over dat plan. schild niet tussen de VS en indivi duele landen besproken moet wor den, maar in de NAVO thuishoort. Nederland sluit zich daar bij aan. Maar De Hoop Scheffer zegt na drukkelijk dat de NAVO zich niet met onderhandelingen tussen de VS, Polen en Tsjechië moet be moeien. Hij stelt dat de Amerika nen 'een goed besluit' genomen hebben. Het Tsjechische kabinet wil geen referendum over het anti-raket- schild. De regering wijst een voor stel daartoe van de communisti sche partij KSCM af Volgens pre mier Topolanek moeten de politie ke partijen zelf de knoop doorhak ken. Ook de sociaal-democratische par tij CSSD is voor een uitspraak van de burgers. De Groenen, een rege ringspartij, stemden eerder in met een burgerraadpleging. In peilin gen keert 60 procent van de Tsje chen zich tegen het schild. Drie kwart wil zich kunnen uitspreken via een referendum. Son of Star Wars Het raketschild is een variant op het Star Wars-project van wijlen president Reagan. Het heeft daarom de bijnaam 'Son of Star Wars'. De totale kosten worden ge schat op 1,6 miljard dollar. De VS willen met satellieten en radar in Europa vijandige raket ten onderscheppen. In de VS gelanceerde raketten moeten de Iraanse en Koreaan se raketten daarna vernietigen. Critici wijzen erop dat het nog maar de vraag is of het schild zal werken. Meerdere tests zijn al mislukt of uitgesteld. ANAHEIM HILLS - Een helikopter probeert woningen te brand zich gisteren snel. Vijfhonderd gezinnen uit twee redden door water over het vuur te storten. In Anaheim dorpen moesten worden geëvacueerd. Hills in het Amerikaanse Californië verspreidde de bos- foto Kenneth Roberts/AP De uitslag van de regionale verkiezingen in Rusland is geen verrassing: het Kremlin heeft de boel goed onder controle. De regionale verkiezingen in Rusland kwamen zon dag aardig in de buurt van de 'geleide democratie' die presi dent Vladimir Poetin al jaren voor ogen staat. Het was dan ook geen verrassing dat de Kremlingezinde partijen als winnaars uit de bus kwamen. De stembusgang vormde een gene rale repetitie voor de parlements verkiezingen van december en de keuze van een nieuwe president op 2 maart volgend jaar. Verenigd Rusland haalde de meeste stem men in dertien van de veertien re gio's. De nieuwe partij 'Een Recht ANALYSE door Remco Reiding vaardig Rusland' pakte de zege in Stavropol. De geleide democratie werpt zijn vruchten af Het Kremlin heeft uitgedokterd hoe regionale bestuurders, ambte naren en het volk zodanig ge stuurd kunnen worden dat zij de gewenste keuzes maken. De macht hebbers richtten eerst 'Verenigd Rusland' op en vervolgens een 'op positiepartij', Een Rechtvaardig Rusland. Ook die groepering steunt de president, al blijft de schijn van een democratische keu ze bestaan. Na de revoluties in de buurlanden Georgië en Oekraïne creëerden 'spindoctors' uit angst voor even tuele protesten in eigen land zelfs een eigen jeugdbeweging: Nasji (De Onzen). Die patriottistische groepering komt op voor het moe derland en viel bijvoorbeeld maan denlang de ambassadeur van Groot-Brittannië lastig, omdat hij een forum van liberalen en radica len had bezocht. Het buitenland moet zich niet mengen in binnen landse politiek, meent het Krem lin. Nieuwe regels maakten het opposi tiepartijen moeilijker zich te regis treren voor de verkiezingen. In el ke regio was een berg geld of een stapel handtekeningen nodig. Als zij al mochten deelnemen aan de stembusgang, dan haalden zij zel den de naar 7 procent verhoogde kiesdrempel. Demonstraties tegen het regerings beleid, zoals begin deze maand in Sint-Petersburg, werden verboden. De politie greep hardhandig in, toen betogers toch aan een mars begonnen. Het concept van de geleide demo cratie is zo goed ontwikkeld dat Moskou vaak niet eens meer zelf hoeft in te grijpen. Regionale bon zen worden tegenwoordig voorge dragen door de president. Zij we ten wat van hen wordt verwacht en, bang om hun baan te verlie zen, handelen zij daar naar. Zo werd de liberale partij labloko van wege formaliteiten uitgesloten van deelname in vier van de negen re gio's. Het Kremlin deed niets om die beslissingen ongedaan te ma ken, waarmee het in feite stilzwij gend instemde. De autoriteiten bepaalden dus in feite uit welke deelnemers het volk mocht kiezen. Propaganda op de staatstelevisie - want ook de be langrijkste media zijn in handen van of staan onder controle van het Kremlin - deed de rest. Daar om is het nauwelijks verrassend dat Verenigd Rusland zijn machts basis in de provincie behield en zelfs versterkte en ook Een Recht vaardig Rusland goed scoorde. MOSKOU - De Russische procu reur-generaal wil in Groot-Brittan- nië meer dan honderd mensen ho ren over de dood van voormalig KGB-agent Alexander Litvinenko, op 23 november vorig jaar in Lon den. Litvinenko stierf aan een ver giftiging met het radioactieve polo- nium-210. De Russen willen niet alleen pra ten met een groot aantal Britten, maar ook met geëmigreerde Rus sen, onder wie de gevluchte miljar dair Berezovsky, beschermheer van Litvinenko. Litvinenko beschuldigde de Russi sche president Poetin op zijn sterf bed van betrokkenheid bij zijn dood. Britse rechercheurs onder vroegen in Moskou enkele Russen die in Londen contact met Litvi nenko hadden gehad. Uiteindelijk wezen zij de zakenman Loegovoi aan als degene die achter de vergif tiging van Litvinenko zou hebben gezeten. Loegovoi ontkende. Rus land weigert hem uit te leveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8