Als ze willen Wie twee petten draagtmoet altijd tegen de schijn vechten Nieuwbouw brandweerkazerne in Biervliet krijgt gestalte Asbest moet weg uit Stadsschuur in Hulst 22 I Woensdag 14 maart 2007 pzc Gemeentelijke diensten krijgen ook een plek in nieuw pand. door René van Stee BIERVLIET - Als het aan het college van burgemeester en wethouders in Terneuzen ligt, begint na de zo mervakantie de bouw van een nieuwe brandweerkazerne in Bier vliet. Ook een steunpunt van de gemeentelijke afdeling beheer en onderhoud krijgt er onderdak. De bouwplannen vloeien voort uit het gemeentelijke brandweerbe leidsplan voor de jaren 2004 tot en met 2007. Daarin zijn niet alleen vervangingsinvesteringen van be staand materieel opgenomen, maar ook diverse bouwplannen. Net als het steunpunt van de ge meentelijke afdeling beheer en on derhoud is de brandweerkazerne in Biervliet gevestigd in een aange paste loods van aannemingsbedrijf H4A aan de Achterweg. H4A wil het terrein verkavelen, waardoor vijf bedrijfskavels ontstaan. Op één van deze kavels is het plan voor een nieuwe brandweerkazer ne annex remise ontworpen. De investering in het gebouw be draagt 665.000 euro. Bovendien is er een wijziging van het bestem mingsplan nodig om de bouw mo gelijk te maken. Zodra de nieuwe kazerne in Bier vliet er in 2008 staat, heeft; de brandweer in de gemeente Terneu zen de beschikking over drie nieu we kazernes. In mei 2005 werd Gemeente Terneuzen investeert miljoenen in brandweerzorg. Nieuwe kazerne Biervliet is voor lopig laatste in de rij. Besluit over hoofdkazerne valt nog. een nieuw gebouw aan de Bedrij- venstraat in Zaamslag in gebruik genomen. Met de opening van de kazerne april vorig jaar, in Maurits- fort, werd meteen ook officieel de fusie beklonken tussen de brand weer van Hoek en Philippine. In het kader van een adequate Zeeuws-Vlaamse rampenbestrij ding overleggen de gemeente Ter neuzen en chemiegigant Dow Be nelux over nauwere samenwer king van hun brandweerkorpsen. Daarvan zijn de juridische conse quenties nog niet precies bekend. Daarnaast moet het Terneuzense gemeentebestuur nog beslissen over een nieuwe hoofdkazerne voor de gemeentelijke brandweer. In verband met een snelle bereik baarheid wordt nieuwbouw vlak bij de toekomstige tunnel onder het kanaal van Gent naar Terneu zen als belangrijke optie genoemd. Nieuwe coördinator van ge meenschapscentrum Den Dullaert in Hulst wil negatief imago wegpoetsen. Gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst kan weer vooruit. Er is een nieuw bestuur, er komt een nieuwe sport hal en een nieuwe leidsman met een bekend gezicht, jan van Puy- velde, gaat de kar trekken. De ma laise is passé, het is tijd om het ne gatieve imago weg te poetsen. En het liefst zo kordaat mogelijk, stelt Van Puyvelde, voorzitter van het stichtingsbestuur én de nieuwe parttime coördinator van Den Dul laert. Al beseft hij dat dit allesbe halve een eenvoudige klus is. Hij had het nog niet gezegd of de volgende negatieve termen vielen hem ten deel. Het CDA in Hulst noemde zijn benoeming tot partti me coördinator 'gekonkelfoes' en 'achterkamertjespolitiek'. ANALYSE door Raymond de Frel Even een stukje geschiedenis. De gemeente Hulst forceerde vorig jaar het vertrek van de voormalige bestuursleden Theo Baert (CDA-politicus) en Henk Bont huis, omdat zij vanwege een ver streken termijn onrechtmatig in het bestuur zaten. Van Puyvelde mocht wel blijven zitten en for meerde een nieuw bestuur. Nog voordat dit compleet was, moest directeur Iense Hoekstra wijken. Reden? De visies van het nieuwe, nog niet complete bestuur en de directeur lagen te ver uiteen. Niet veel later zette het inmiddels com plete stichtingsbestuur de zoek tocht naar een nieuwe leider in. Van Puyvelde zegt voor die functie te zijn gevraagd door zijn eigen be stuur. Om alles zuiver te houden heeft hij als coördinator geen enke le financiële bevoegdheid. Volgens de statuten van Den Dullaert is er niets mis met een rol van een per soneelslid in het stichtingsbestuur, maar toch is het de vraag of Van Puyvelde er goed aan doet deze dubbelrol aan te houden. Want was het bijvoorbeeld in een eerder stadium niet zo dat hij al in het vi zier was om mededirecteur te wor den? Na een inwerkperiode zou Van Puyvelde de rol van Hoekstra overnemen. Zover kwam het niet, omdat één van de bestuursleden wél met Hoekstra verder wilde. Ouwe koeien? Ja, misschien. Maar heel veel ouwe koeien zorgen er in combinatie met nieuwe kalfjes vaak voor dat wie twee petten draagt bij het minste geringste te gen de schijn moet vechten. Dat komt het imago van Den Dul laert zeker niet ten goede. Ander zijds is zijn benoeming een bewus te keuze, omdat hij de man met er varing is. Hij had het zich alleen veel makke lijker gemaakt om voor één func tie te kiezen. Terneuzen volgt Sluis' voorbeeld in aanpak genotmiddelen jeugd. door Joeri Wisse terneuzen - Met lespakketten in groep 7 en 8 van de basisschool en in de brugklas van het voortgezet onderwijs gaat de gemeente Ter neuzen rookgedrag, drugsgebruik en drankmisbruik onder jongeren te lijf Ook worden de vrijwilligers van het jeugd- en jongerenwerk in de gemeente opgeleid om voorlich ting te geven over genotmiddelen en worden ouders op de hoogte ge bracht van de gevaren van drank en drugs op speciale voorlichtings avonden. De opzet van het preventieproject is gekopieerd van de gemeente Sluis. Daar loopt het project inmid dels bijna drie jaar. Projectleider joyce Kramer, werkzaam bij Stich ting Welzijn West-Zeeuws-Vlaan- deren, benadrukt dat de jongeren nadrukkelijk niet worden gewaar schuwd voor de gevaren van de ge notsmiddelen. „We zetten meer in op het gedrag van de jongeren. We geven antwoord op vragen als: Hoe ga je verantwoord om met al cohol. Want als ze alcohol willen drinken, doen ze dat toch wel. je kunt dan beter duidelijk maken waar je een grens moet trekken." Wethouder Cees Liefting van de gemeente Terneuzen heeft vertrou wen in het effect van het project. Uit onderzoek blijkt dat het lespak ket De Gezonde School, ontwik keld door het Trimbos Instituut, 'evidence based' is, oftewel: geba seerd op bewijs, zo zegt hij. „Toch blijft het effect van voorlichting moeilijk te meten in de gemeente. Toch hebben we besloten om hier geld in te steken, want wie zijn tanden poetst, bespaart op tand artskosten. We hopen dat door de ze vorm van preventie zich in de toekomst minder uitwassen als ge volg van alcohol- en drugsgebruik voordoen." Leerlingen van Scholengemeen schap De Rede in Terneuzen krij gen vanaf nu in de brugklassen te maken met het nieuwe voorlich tingsproject. Vriendinnen Liselotte Stam (18) en Liselotte Stoelinga (16) uit VWO s vinden het een goed idee, maar twijfelen aan het nut ervan. Liselotte Stoelinga uit Aardenburg heeft op haar vorige school, het Zwin College in Oostburg, ook al voorlichting gehad, maar dat maak te niet veel indruk. Zij ziet meer in een gastles van iemand die de ge volgen van drank aan den lijve heeft ondervonden. „Er is een keer iemand op school geweest die een zoon had verloren bij een ver keersongeluk. Dat maakt pas echt 'Van roken krijg je kanker, drugs zijn slecht. Vertel iets waar ik écht bang voor ben.' veel indruk, veel meer dan een saai filmpje." Ook Liselotte Stam uit Sint-Jan steen heeft op haar oude school, het Reyneartcollege in Hulst, les sen over alcohol, roken en drugs gehad. „Ik weet er niet veel vanaf, maar ze vertelden me niets nieuws. Dat je van roken longkan ker krijgt en dat drugs slecht zijn, weet ik wel. Vertel dan iets waar ik écht bang van wordt." Overigens hebben de Liselottes allebei nog nooit gerookt of geblowd. Met het preventieproject is 50.000 euro per jaar gemoeid. Op aandrin gen van de Terneuzense gemeente raad dragen ook koffieshops Miami en Checkpoint bij aan voor lichting over de gevaren van soft drugs, 24.000 euro per jaar. Maar dat is in verhouding met het totale preventiebudget van Terneuzen volgens Liefting een 'symbolisch' bedrag. Alcohol- en drugsgebruik onder Zeeuws-Vlaamse jongeren De GGD Zeeland deed in 2004 onderzoek naar het drankgebruik, rookge drag en drugsgebruik onder Zeeuwse jongeren van 14 en 15 jaar. In Sluis en Hulst wordt fors meer gerookt en gedronken door jongeren dan in de rest van de provincie. Van de Sluise jeugd geeft bijna de helft aan de afgelopen vier weken dronken of aangeschoten te zijn geweest. Hulster jongeren blowen provinciaal gezien het meest. De jeugd uit Terneuzen is op alle fronten 'braver' dan gemiddeld. In de Stadsschuur in Hulst zijn de asbesthoudende palen bekleed met metalen afdekkappen. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr HULST - Het college van burgemees ter en wethouders van de gemeen te Hulst wil 23.250 euro uittrekken voor de verwijdering van asbestde- len uit de Stadsschuur aan de Absdaalseweg in Hulst. Het gemeentelijk gebouw is al ja ren in gebruik bij de dienst open bare werken en de brandweer, als kazerne en als werkplaats. Tot voor kort was op het terrein ook de gemeentelijke milieustraat ge vestigd, maar die is vorig jaar ver huisd naar de Aziëweg. Bij onderzoek is aan het licht geko men, dat er in de brandwerende binnenbekleding van het gebouw asbest is verwerkt. Daaraan zijn in de loop der jaren beschadigingen ontstaan, waar door er volgens het college geen veilige werksituatie meer is voor het personeel in de Stadsschuur. Doordat aan de materialen met as best hier en daar ook leidingen vastzitten, is het niet eenvoudig de asbest compleet te verwijderen. Daarom wil de gemeente de mate rialen laten bekleden met metalen afdekkappen. Het kredietvoorstel komt aan de orde tijdens de vergadering van de adviescommissie middelen uit de gemeenteraad. De commissie vergadert hierover op donderdag 22 maart vanaf 19.30 uur in het stadhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 80