Inwoners Istanboel moeten voortaan hun schone was binnenhouden VN-Mensenrechtenraad hekelt regering Sudan i Man rooft voor miljoenen aan diamanten schandaal nekt generaal VS België heft verpakkingstaks Tsvangirai is mishandeld PZC Dinsdag 13 maart 2007 7 Verdachte bezocht regelmatig Antwerps bankfiliaal ABN Amro. ANTWERPEN - Bij een inbraak in de gebouwen van ABN Amro in Ant werpen is voor 21,3 miljoen euro aan diamanten geroofd. Dat heeft justitie in Antwerpen gisteren be kendgemaakt. Vermoedelijk heeft een Engelstali ge man van tussen de 55 en 60 jaar de kluizen van de bank in het hart van de Antwerpse diamantbuurt vorige week maandag leeggehaald. Lange lijst verboden moet 'parel van Turkije' netter imago geven. door onze correspondent Fidan Ekiz ISTANBOEL - Istanboel, de 'parel van Turkije'. Die titel heeft de stad niet te danken aan zijn sierlijk heid, maar eerder aan de chaos en de kitscherigheid. Niet iedereen is daar trots op. Het gemeentebestuur vindt dat de havenstad Istanboel zich als een moderne stad moet presenteren. De inwoners moeten zich, zeer te gen hun zin, daarom aan een lan ge lijst van verboden houden. Waar Turken zijn, wordt gebarbe cued. Maar niet meer in Istanboel, daar is barbecuen en alcohol nuttigen op openbare plekken voortaan strikt verboden. Ook is het niet meer toegestaan om in woonwijken te rolschaat sen, voetballen of vliegeren. Zwem men in fonteinen, een Turkse ge woonte na gewonnen voetbalwed strijden, wordt bestraft. Het protest van de inwoners van Istanboel is vooral gericht op het verbod om was op het balkon te drogen te hangen. Vooral bij wo ningen dicht langs de weg of vlak bij het centrum, verpest dat het straatbeeld, meent de gemeente. Maar hoe handhaaf je zo'n verbod in een stad waar de meeste wonin gen langs de weg of op heuvels Hij kwam zeer regelmatig in de bank aan de Pelikaanstraat en be reidde zo zijn inbraak een jaar lang minutieus voor, aldus justitie. De roof zelf is 'zeer keurig en pre cies' uitgevoerd. De verdachte deed zich voor als een Argentijn, maar inmiddels blijkt dat hij zijn paspoort had ge stolen. Op bewakingscamera's is zijn gezicht slecht te zien: hij ver meed de camera's en droeg steeds een pet. „De verdachte heeft ons weinig aangereikt waar we verder mee kunnen", aldus de Antwerpse woordvoerster van justitie over zijn gebouwd en waar het in wij ken zonder balkons de gewoonste zaak van de wereld is om waslij nen tussen gebouwen te spannen? De gemeente is echter onverbidde lijk. Wie zich niet aan de regels houdt, kan een fikse boete ver wachten. „De gemeente kan doodvallen", roept een vrouw in de wijk Tarla- basi vanaf de derde verdieping. Een wijk die bekend staat om zijn talloze waslijnen die met kleurig wasgoed boven de straten hangen. Fadime Sakin trekt aan de lijn die naar haar overburen loopt. 'De overheid doet alles om in het gevlei te komen bij de Europese Unie' „Zet de lijn wat strakker", roept ze. Niemand reageert. „Denkt de burgemeester dat ik elke dag met plezier het risico neem om van drie hoog naar beneden te donde ren? Laat hem eerst een droog- trommel sturen, dan praten we verder." De gemeente wil met name onder broeken uit het straatbeeld hou den. Brutaal haalt Fadime een extra lan ge onderbroek uit haar wasmand om op te hangen. Daarna volgen er nog drie in dezelfde maat, maar verschillende kleuren. Ook de liefde moet er in de stad aan geloven. Waar je ook komt in eventuele sporen. De politie onder zoekt nog of de verdachte binnen de bank medewerking kreeg. Voor alsnog zijn alle medewerkers ge woon op hun werk verschenen. De diamanten waren onderpand voor leningen die ABN Amro had verstrekt. De bank vergoedt de gedupeerde klanten voor de roof uit het goed beveiligde gebouw, zo weet de Vlaamse omroep VRT te melden. De bank wil geen commentaar ge ven. Voor een gouden tip wordt een be loning van 2 miljoen euro uitge- Istanboel, overal kom je liefdesbe tuigingen tegen op muren en ge bouwen. Vooral bomen zijn popu lair; jeugdliefdes worden vereeu wigd in stronken met letters, pijl tjes en hartjes. Niet alleen moeten jongeren nu op straffe van 30 euro boete op houden met het gekras, ook moe ten ze oppassen met fysieke con tacten op straat. Zoenen en omhelzen kent gren zen, vindt de gemeente. „Dit is de stad van de liefde. Hier zijn alle Turkse liefdesgedichten ge schreven", zegt Orkun Ay. Hij zit voor een theehuis met vrienden backgammon te spelen. Hij heeft zich nooit schuldig gemaakt aan Tiefdesvandalisme', maar is wel te gen het verbod. „In deze stad wordt geroofd, ver kracht, vermoord, laat de gemeen te zich daar eens druk over maken. De overheid doet alles om in het gevlei te komen bij de Europese Unie. Maar dat doe je niet door al leen het uiterlijk van een stad te veranderen. Deze stad is oud, en de mengeling met een beetje mo dern maakt het juist zo'n wereld stad." Orkun is niet bevreesd voor al te grote veranderingen. Handhaving van alle afgekondigde verboden kan in zijn ogen nooit echt van de grond komen. „An ders moeten ze aan zeventien mil joen mensen een boete uitschrij ven. Nee, niemand komt aan onze stad." loofd, aldus justitie. Van wie dat geld komt, is niet bekendgemaakt. „Het is zeer uitzonderlijk dat in België zo'n tipgeld wordt uitge loofd. Wij hebben zo'n traditie niet", aldus een justitiewoordvoer- ster. De diamantroof is geen record. In dezelfde diamantwijk in Antwer pen is vier jaar geleden voor bijna 100 miljoen euro buitgemaakt. In Nederland is op Schiphol twee jaar geleden voor ongeveer 75 mil joen euro aan diamanten en siera den gestolen: de zaak is nooit opge lost. WASHINGTON - De hoogste Ameri kaanse generaal verantwoordelijk voor medische zorg is opgestapt. Dat hebben de Amerikaanse strijd krachten gisteren bekendgemaakt. Luitenant-generaal Kevin Kiley lag hevig onder vuur, omdat de zorg voor gewonde veteranen uit onder meer Irak en Afghanistan onder de maat bleek te zijn. Dagblad The Washington Post meldde vorige week dat in het vooraanstaande Waker Reed-hospitaal in Washing ton militairen leefden in een ge bouw dat werd geteisterd door knaagdieren en kakkerlakken. BRUSSEL - Op verpakte producten in België zit vanaf 1 juli een verpak kingstaks. De heffing van soms en kele dubbeltjes moet plastic, alumi nium en metalen verpakkingen te gengaan, zo meldde de Belgische regering gisteren. Bij de productie van deze verpak kingen komt veel broeikasgassen, zoals koolstofdioxide, vrij. De pre mier kwam op het idee na een ge sprek met de Amerikaanse milieu goeroe Al Gore: de heffing wordt daarom wel de Al Gore-taks ge noemd. Voor de volledig nieuwe taks is nog toestemming van de Europese Commissie nodig. Als die te laat binnenkomt, dan wil de regering alternatieve heffingen voor de be oogde opbrengst van 320 miljoen euro voor dit jaar. Een van de idee ën is een heffing op vliegtuigtick ets, zoals ook in het regeerakkoord van het kabinet-Balkenende 4 is af gesproken. Socialisten denken aan een belasting op bedrijfswagens. Tieners berecht wegens impotente vogel BAUTZEN - Drie tieners staan in het Duitse Bautzen voor de rech ter omdat zij een struisvogel impo tent zouden hebben gemaakt. De eigenaar zegt dat zij vuurwerk in het hok van Gustav hebben ge gooid. Hij vraagt 5050 euro, omdat Gus tav geen kuikens meer kan verwek ken. De tieners beweren stukken rubber in het hok te hebben ge gooid. GENEVE - De regering van Sudan heeft de oorlogsmisdaden en schendingen van mensenrechten in de regio Darfoer georkestreerd en er ook zelf aan meegedaan. Dat concludeert een onderzoeksmissie van de Mensenrechtenraad, het mensenrechtenorgaan van de Vere nigde Naties. In de Sudanese regio is sinds 2003 een opstand aan de gang en hou den door de regering gesteunde Arabische milities huis waarbij ze ker tweehonderdduizend doden zijn gevallen en 2,5 miljoen men sen van huis en haard zijn verdre ven. Minister Verhagen van Buitenland se Zaken heeft Sudan gisteren in harde bewoordingen veroordeeld om zijn weigering een onderzoeks commissie toe te laten van de Men senrechtenraad. Het was zijn eer ste optreden als minister in Genève. Na afloop van de bijeenkomst in Genève waar het rapport over Dar foer werd besproken, brak Verha gen een lans voor de Mensenrech tenraad. Die is in de plaats geko men van de Commissie voor de Mensenrechten. „Sudan moet met de billen bloot. Het mag niet zo zijn, dat net als in de vroegere Commissie voor de Mensenrechten, boevenstaten de lakens uitdelen", aldus minister Verhagen. HARARE - De Zimbabwaanse oppo sitieleider M. Tsvangirai is ernstig mishandeld door de politie, aldus een woordvoerder van Tsvangirais beweging MDC. De politie pakte Tsvangirai op in een arme buitenwijk van Harare tijdens een gebedsbijeenkomst. De woordvoerder zegt dat Tsvangirai bewusteloos is geslagen en dat hij amper zijn ogen kan openen. Ook kan hij bijna niet meer lopen. Volgens zijn advocate is Tsvangirai 'er beroerd aan toe' en ligt hij in het ziekenhuis. Ook andere arres tanten zouden zijn mishandeld. Het samenzijn was in strijd met de ban op politieke vergaderingen, stelt de regering. De. politie schoot een activist dood en arresteerde veertig tot honderd deelnemers. WAARSCHUWING VOOR CONSUMENTEN EN HORECA ONDERNEMERS Als gevolg van een fout in de productie van jus d'orange van het merk Fruits de Pays in glazen retourflessen van 1 liter, waarschuwt frisdrankfabrikant Vrumona consumenten en horeca-ondernemers. De productiefout kan leiden tot vergisting van het product. Als gevolg daarvan kan er een hogere druk in de fles ontstaan hetgeen kan leiden tot het uit elkaar barsten van de fles. Indien u in het bezit van dit product bent verzoeken wij u dringend deze flessen niet aan te raken en voor instructies contact op te nemen met Vrumona via telefoonnummer 0800 - 0099. Slechts in een beperkt aantal flessen van één bepaalde partij van begin februari 2007 treedt dit risico op, maar uit voorzorg haalt Vrumona alle Fruits de Pays 1 literflessen jus d'orange uit de markt terug. Voor alle duidelijkheid melden wij u dat het uitsluitend Fruits de Pays jus d'orange in glazen retourflessen van 1 liter betreft. Alle andere producten en verpakkingen van Fruits de Pays zijn volstrekt veilig en kunt u gewoon consumeren. Voor nadere instructies is Vrumona bereikbaar op telefoonnummer 0800 - 0099 Wij bieden ohze welgemeende excuses aan voor deze situatie. Vrumona BV Een doodgewoon straatbeeld in Istanboel. foto llker Gurer/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7