Informateur Verbree begint Gevecht over mesheftenvisserij Geen referendum over ontpolderen Vaccinatieplan religieuze groep Afscheid van oude Staten cruiseterminal roept vragen op PZC Woensdag 14 maart 2007 27 door Ben Jansen MIDDELBURG - De Staten van Zee land vinden een referendum of een extra enquête over ontpolde- ring niet nodig. Dat zou alleen maar vragen naar de bekende weg zijn. Dat een groot deel van de Zeeuwse bevolking tegen het om zetten van landbouwgrond in na tuur is, staat wel vast. Het initiatief van L. van Melle uit Zierikzee om een volksraadpleging of een opinie-onderzoek onder de Zeeuwse bevolking over ontpolde- ring te houden, kreeg gisteren al leen steun van de PvZ, Zeeuws Be lang en een deel van de CDA-frac- tie. Het resultaat van de enquête de PZC en Omroep Zeeland twee we ken geleden vormde een belangrij ke overweging voor de afwijzing van Van Melles voorstel. Dat opi nie-onderzoek gaf aan dat 59 pro cent van de Zeeuwen tegen ontpol- dering is. Alleen P. Hamelink (Pv dA) plaatste een kanttekening bij de betrouwbaarheid van deze en quête. Die had zijn partij immers acht Statenzetels in het vooruit zicht gesteld. Het werden er maar zes. Opdracht: hoe kan een stabiel college van GS worden gemaakt. door Ben Jansen MIDDELBURG - Ton Verbree, voor malig burgemeester van Reimers- waal, legt de fundamenten voor een nieuw dagelijks provinciebe stuur. Uiterlijk woensdag 21 maart op 17 uur wordt van hem een ant woord verwacht op de vraag wel ke partijen in de Staten van Zee land voor de komende vier jaar een college van Gedeputeerde Sta ten kunnen vormen. Met deze opdracht is informateur Verbree gisteren aan de slag ge gaan. In een tijdelijke werkruimte in de Statengriffie heeft hij om te beginnen de verkiezingsprogram ma's van de acht partijen in Pro vinciale Staten doorgenomen. De komende dagen voert hij gesprek ken met vertegenwoordigers van elke fractie. Bij het zoeken naar mogelijke sa menwerkingsvormen voor een nieuw dagelijks provinciebestuur let Verbree op inhoudelijke visie, verkiezingsprogramma's, verkie zingsuitslag én personen. De keus van de informateur en de inhoud van zijn opdracht zijn het resultaat van de gesprekken die CDA-lijsttrekker Toine Poppelaars als aanvoerder van de grootste partij de afgelopen dagen heeft gevoerd met zijn college-lijst trekkers. Zij spraken vertrouwen uit in Verbree, wiens naam al circuleerde voor het geval tot de benoeming van een informateur zou worden besloten. Verbree moet ook adviseren over de omvang van het college van GS: vijf of - zoals nu het geval is - zes gedeputeerden naast com missaris van de koningin Karla Peijs. Verder worden voorstellen verwacht over de verdeling van de zetels in het dagelijks provincie bestuur en over de thema's die in het collegeprogramma moeten worden uitgewerkt. Het is de bedoeling dat vertegen woordigers van alle partijen Ver- brees advies donderdag 22 maart met hem bespreken. Dat gebeurt in het openbaar. Deze bijeen komst moet leiden tot de de vraag welke partijen - en dan wel weer in beslotenheid - verder gaan pra ten over de samenstelling en het programma van het dagelijks pro vinciebestuur. De formatie moet 27 april zijn afge rond. Ton Verbree Geboren 1946 in Halfweg. 1974-1978: gemeentesecreta ris van Sint-Philipsland. 1978-1987: burgemeester van Benthuizen. 1987-2005: burgemeester van Reimerswaal. 1990-1995: voorzitter CDA Zeeland tot heden: voorzitter producen tenorganisatie mosselsector. MIDDELBURG - Met cadeaus (de keus was tussen een Makkumer bord, een barometer of een kunst voorwerp), woorden van waardering, een feeste lijk diner en - voor drie van hen - een koninklijke onderscheiding hebben 29 leden van de Staten van Zeeland gisteren afscheid genomen. Donder dag treedt een nieuwe samenstelling van Provin ciale Staten aan. De van een lintje (lid in de orde van Oranje Nassau) voorziene Statenleden zijn van links naar rechts G. van den Ouden-Zwart (WD), H. Polderman-Martin (WD) en J. Luijt-Ver- heij (PvdA). foto Lex de Meester GOES - De GGD Zeeland wil met de gemeenten Borsele, Reimers waal en Tholen bekijken hoe daar meer ouders overgehaald kunnen worden om hun kinderen te laten vaccineren. In die gemeenten blijft de vaccinatiegraad te laag, bene den de tachtig procent. In de rest van Zeeland is het aantal kinderen dat tegen de belangrijkste infectie? ziekten is ingeënt gestegen tot ruim boven de negentig procent, blijkt uit onderzoek van rijksinsti tuut RIVM. GGD Zeeland heeft veel twijfelen de ouders, die bevreesd waren voor mogelijke schadelijke nevenef fecten van de preventieve prikken over de streep gekregen, denkt GGD-arts infectieziekten E. van Dijk. De website www.inenten-be- wustekeuze.nl, die nu twee jaar be staat, heeft daaraan bijgedragen. Om de groep religieus bezwaarden te bereiken, wordt bezonnen op nadere stappen. In Zeeland kun nen jongeren die als kind niet zijn gevaccineerd, zich tot hun negen tiende jaar melden bij de GGD om alsnog beschermd te worden. Vergunninghouders van het eerste uur vrezen overbevissing. door Harmen van der Werf yerseke - De visserij op meshef ten in de Noordzee is onderwerp van een heftige discussie. Het mi nisterie van Landbouw heeft voor het bevissen van het langwerpige schelpdier drie nieuwe vergunnin gen afgegeven. Dat zint vijf'oude' vergunninghouders niet. A Bout uit Colijnsplaat, pionier op het gebied van de mesheftenvis- serij, is verontwaardigd. „Bestaat er op de Noordzee een visserij waarbij geen sprake is van overbe vissing, gaat het ministerie van Landbouw drie nieuwe vergunnin gen afgeven. Het gebeurt dan wel in ruil voor twaalf vergunningen om op nonnetjes te mogen vissen, maar nonnetjes en mesheften zijn niet te vergelijken." De nieuwe vergunningen zijn aan de producentenorganisatie schelp diervisserij Noordzee verleend. De grote Yersekse bedrijven Holland Shellfish, Prins Dingemanse en De Roem van Yerseke zijn daarin vertegenwoordigd. J. Holstein uit Kapelle, die vele bestuursfuncties heeft in de schelpdiersector, treedt op als hun woordvoerder. „Ik begrijp niet waar de angst voor overbevissing vandaan komt", stelt hij. „In 2006 is slechts 0,16 procent van het mesheftenbestand in de Noordzee weggevist. Dat is dus bij na niets. Nee, de grootste angst is dat een kartel van mesheftenbedrij- ven verdwijnt." Bout wijst dat idee af. „Het be stand mag groot lijken", vertelt hij, „maar niet alle mesheften zijn groot genoeg om op te vissen." De Nederlandse Vissersbond, milieu actiegroep De Faunabescherming en stichting De Noordzee hebben elkaar gevonden. Dit merkwaar dige verbond gaat bezwaar maken tegen de nieuwe vergunningen. „Zinloos", meent Holstein. Mesheftenvisserij is winstgevend. Vakblad Visserijnieuws schatte de omzet (vissen, verwerken en han delen) vorig jaar op zeven a negen miljoen euro. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - PvdA-gedeputeer- de M. Ie Roy is als voorzitter van havenschap Zeeland Seaports wel licht haar boekje te buiten gegaan. Zij heeft eind februari een intentie verklaring voor een Zeeuwse crui seterminal getekend zonder het be stuur van Zeeland Seaports vooraf te raadplegen, aldus de Borselse wethouders en havenbestuursle den M. de Bruijne (WD) en M. Vermue-Vermue (CDA). De Bruijne en Vermue-Vermue hebben onlangs rechtstreeks aan Le Roy schriftelijke vragen gesteld over de kwestie. Zij willen onder meer weten 'waarom het onder werp nooit eerder aan de orde is geweest in een bestuursvergade ring van Zeeland Seaports' en 'in welke hoedanigheid Le Roy de ver klaring heeft getekend'. Le Roy laat in een eerste reactie weten dat havenbestuursleden, on der wie De Bruijne, van tevoren door haar zijn geïnformeerd. De Bruijne bevestigt dat. „Maar ik heb niet ingestemd met de onderteke ning. Ik kende de inhoud van de verklaring ook niet." Het is zeer ongebruikelijk dat ha venbestuursleden schriftelijke vra gen stellen en openbaar maken. Le Roy vermoedt politieke bedoelin gen om haar als voorzitter van Zee land Seaports weg te krijgen. De Bruijne ontkent dit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69