Binnenland 'Deelnemers worden op grote schaal belazerd' PufrïP Aangifte ministerie tegen aanbieders van belspelletjes Beachparty in Goes? 100 auto's op het strand???? Zenden setjes munten gestopt Ook OVSE is kritisch over Nederlandse stemcomputers ut MET a Oüth MFT eltkmoNïUHW PZC Dinsdag 13 maart 2007 I 5 Het Projectbureau Kansspelen krijgt circa honderd klachten. DEN HAAG - Het ministerie van Jus titie heeft twee keer aangifte ge daan tegen aanbieders van belspel letjes wegens het aanbieden van kansspelen zonder de vereiste ver gunning. Tegen wie aangifte is ge daan wil het ministerie niet zeg gen. Belspelletjes, waarbij kijkers wor den opgeroepen een vaak makkelij ke vraag tegen extra kosten telefo nisch te beantwoorden, zijn dage lijks te zien bij commerciële om roepen. De aangiften zijn gedaan door het Projectbureau Kansspe len van het ministerie. Het bureau ontving circa honderd klachten. De aanbieders van belspelletjes zijn sinds januari 2006 gehouden aan de Gedragscode Promotionele Kansspelen. Het Functioneel Par ket zegt dat de FIOD-ECD de aan giftes onderzoekt. In april vorig jaar meldde de toenmalig minister van Justitie Piet Hein Donner de betrokken Kamercommissie dat zijn ministerie diverse commer ciële omroepen had „aangeschre ven te stoppen en dat, waar aan dat verzoek geen gehoor wordt ge geven de dossiers worden overge dragen aan het OM met het ver zoek strafvervolging te beginnen". De drie aanbieders van belspelle tjes (SBS, RTL Nederland en Tal pa) zeggen niet op de hoogte te zijn van aangifte tegen hun zen ders. De zenders houden zich, zo verklaren zij gedrieën, strikt aan de Gedragscode Promotionele Kansspelen zodat hen geen enkele blaam treft. „We hebben een open relatie met de overheid en nemen deel aan een werkgroep die zich met deze zaak bezighoudt. Wij gaan er van uit dat er een open dia loog is", aldus RTL. Gedragscode: kosten mogen niet hoger zijn dan 60 cent per deelname De belangrijkste zaken die in de Gedragscode Promotionele Kans spelen zijn geregeld: Een aanbieder mag maximaal één maal per jaar per product, dienst of organisatie een promotioneel kansspel aanbieden. Aan een promotioneel kansspel mogen geen andere kosten ver bonden zijn dan communicatie kosten. Deze mogen niet meer be dragen dan 60 cent per deelname en moeten van tevoren duidelijk kenbaar worden gemaakt. Een aanbieder moet zorgvuldig en terughoudend zijn bij het aan bieden van een promotioneel kansspel aan minderjarigen of het oproepen van minderjarigen tot deelname aan dergelijke spellen. p- Deelnemers kunnen eventuele klachten indienen bij het Project bureau Kansspelen. Die instelling beoordeelt vervolgens of het kansspel voldoet aan de bepalin gen van de gedragscode. Bij ernsti ge overtredingen van de gedrags code kan het Openbaar Ministe rie besluiten tot vervolging over te gaan. SP-Kamerlid Jan de Wit legt zwartboek aan over belspelletjes. HILVERSUM - Sinds begin vorig jaar zijn alle prijzenfestivals op radio, tv, internet en op papier gebon den aan een gedragscode en kun nen klagers terecht bij Justitie. Vol gens Jan de Wit, Tweede-Kamer lid voor de SP, werkt de code slecht. „Deelnemers worden nog steeds op grote schaal belazerd. Het is een miljoenenindustrie. Ik begrijp niet dat daar zo weinig aan dacht voor is." De Wit heeft een paar jaar gele den een zwartboek aangelegd en werkt nu aan een versie waarin de overtredingen van de nieuwe code worden vastgelegd. Volgens de nieuwe afspraken mo gen belspelletjes alleen worden ge houden ter promotie van een pro duct. De Wit: „Daar wordt op schandelijke wijze de hand mee ge licht. Dan wordt bijvoorbeeld een spel gehouden ter promotie van een schepje voor een hondendrol. Pure onzin." Ook worden deelne mers gewoonweg bedonderd, al dus De Wit. „De opdracht is bij voorbeeld 'haal een vogelnaam uit de volgende letters'. Iedereen ziet meteen 'mus' en 'kraai' staan en belt. Het goede antwoord is echter 'kneu'. Blijkt ook een vogel. Ik vind dat misleiding. Of 'zie de twee verschillen' en dan worden de verschillen tijdens de uitzen ding stiekem veranderd." Boven dien moeten mensen als ze bellen ook andere vragen beantwoorden, nummers intoetsen of andere han delingen verrichten waardoor ze minder kans maken om te win nen. Ook letten de bedrijven slecht op de leeftijdsgrens van 16 jaar. De Wit: „Kinderen kunnen gewoon bellen. Alleen als ze er door komen, bestaat de kans dat ze worden ontdekt." In Engeland is grote ophef ont staan over fraude met belspelletjes en ook met het stemmen tijdens li ve-shows als X-factor en Dancing on Ice. Mensen worden opgeroe pen te stemmen op momenten dat de uitslag al bekend is en tegen hogere tarieven dan beloofd. Ver der wordt soms willekeurig een winnaar aangewezen, ook al is het antwoord fout. De zender ITV be sloot voorlopig alle stemmingen en belspelletjes te schrappen in af wachting van de resultaten van een onderzoek. Daar valt ook een spelletje gemaakt door tv-produ- cent Endemol onder. De BBC on derzoekt hoe bellende kijkers mis leid konden worden bij een kook- programma, een incident dat even eens tot verontwaardiging leidde. De Wit: „In Nederland gaat het niet anders. Al die bedrijven wer- 'Al die bedrijven passen overal dezelfde trucs toe' ken internationaal en passen over al dezelfde trucs toe. De voorbeel den zijn bekend. De uitslag van Big Brother stond op teletekst toen er nog gestemd werd. Caroline Tensen riep bij 1 tegen 100 men sen op te stemmen terwijl het pro gramma niet live is. Steeds is het 'toeval' of ging het 'per ongeluk', maar ik geloof dat niet." De Consu mentenbond onderzoekt misstan den bij de spelletjes. De resultaten worden in mei verwacht. Vertegenwoordigers van de zen ders in Nederland en van Ende mol benadrukken dat zij zich aan de afgesproken code houden. „El ke stem telt bij ons", zegt een woordvoerder van SBS 6, waar bij Sterren dansen op het ijs wordt ge stemd. Een woordvoerder van En demol wil niet ingaan op de voor beelden van De Wit. „Dan draaien we de boel om en moet ik bewij zen dat wij het goed doen. Wij houden ons aan de gedragscode. Die wordt dit jaar geëvalueerd." Kijk donderdag a.s. in deze krant DEN HAAG - Het Nederlands Munt- kantoor is gestopt met het onge vraagd versturen van euromunten aan huishoudens. Het bedrijf zal consumenten expliciet om toe stemming vragen om muntenset- jes te versturen. De nieuwe Consu mentenautoriteit en de Consu mentenbond ontvingen de afgelo pen tijd veel klachten over een briefactie waarbij ruim vier mil joen huishoudens in de vorm van een enquête een gratis proefzen ding van Finse euromunten kre gen aangeboden. Na het invullen van de enquête bleken mensen vast te zitten aan vervolgzendin- gen van munten, waarvoor zij tien tallen euro's moesten betalen. door Chris Bakker DEN HAAG - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Eu ropa (OVSE) heeft kritiek op de stemcomputers die Nederland bij Europese waarnemers pleiten voor invoeren onafhankelijke controle. verkiezingen gebruikt. De machi nes bevatten geheime software, het is niet mogelijk om vast te stel len dat de software de goedgekeur de versie is en ook een hertelling is onmogelijk. Dat blijkt uit het gisteren gepubli ceerde verslag van OVSE-waarne- mers die de Kamerverkiezingen van november volgden. Vooraf gaand daaraan ontstond twijfel over de betrouwbaarheid van de stemmachines die vrijwel overal worden ingezet. Volgens de Euro pese waarnemers zou een onafhan kelijke instantie de stemsystemen voortaan moeten controleren. Om het vertrouwen in de stemma chines te versterken, pleit de OV SE er ook voor de apparaten te voorzien van een 'paper-trail'. Met zo'n papieren afdruk van de uitge brachte stem kan de kiezer contro leren wat hij heeft gestemd en is het mogelijk de stemmen op nieuw te tellen. De overheid zou verder geen systemen meer moe ten gebruiken waarbij geen onaf hankelijke controle van software mogelijk of toegestaan is. Het waarnemersteam constateert dat er door een hoge mate van ver trouwen in overheid en verkie zingsautoriteiten brede steun is voor het gebruik van stemcompu ters. Hoewel er geen verdenkingen zijn geuit dat dit vertrouwen op enig niveau is geschaad, meent de OVSE dat het nu een goed mo ment is voor meer transparantie bij de invoering van nieuwe stern- technieken. M. Wessling van de stichting 'Wij vertrouwen stem computers niet' is erg blij met het rapport van de OVSE-waarne- mers. Het ministerie van Binnen landse Zaken wilde niet reageren. 1 Uw elektronische aangifte inkomstenbelasting kunt u vanaf nu alleen met een DigiD-inlogcode doen. 2 Vraag 'm op tijd aan op www.DigiD.nl 3 Zodat u vóór 1 april uw aangifte kunt doen. Leuker kunnen we't niet inaken. Wel makkelijker. Fragment van een belspel zoals dat regelmatig op de televisie is te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5