Opereren in je vakantie istx balans Woensdag 14 maart 2007 De gezondheidszorg op Ambon is slecht te noemen. Veel mensen kunnen hun medische zorg niet betalen. Binnen het kader van de Stedenband Vlissingen Ambon is in 2001 de SSVA (Stichting Samenwerking Vlissingen Ambon) opgericht. Deze stichting voert gezondheidsprojecten uit op de Molukken. In december 2006 vertrekt een medisch operatieteam, bestaande uit vrijwillige professionals, naar Ambon om staaroperaties uit te voeren bij de allerarmsten. Dit team geeft aan bijna tweehonderd mensen hun zicht terug. Operatieassistentes Sjoukje Kuijper (46) en Annemarie Quinten (40) zijn erbij. Zaterdag 2 december We vliegen via Hongkong naar Bali. Daar merken we dat we onze koffer met microscoop missen bij de bagage. Voor we doorvliegen, maken we daar eerst melding van. De reis is lang, we weten dit van tevo ren. In 2002 zijn we ook met het team meegegaan. Toen konden we ons project helaas niet afmaken. Van 1999 tot 2003 woedde er op Ambon een burgeroor log tussen moslims en christenen. Daarbij zijn veel slachtoffers gevallen, ook toen wij er waren. Wij moesten daardoor uiteindelijk eerder dan gepland Ambon weer verlaten. Zondag 3 december Het ziekenhuis is op loopafstand van onze accommo datie. De ICU, die om onverklaarbare redenen leeg staat, is door ons technische team als werkruimte ingericht. Een oogarts in opleiding heeft de hele week al poli gedraaid en mensen geselecteerd die voor de oogoperatie in aanmerking komen. We drinken een lauw biertje en gaan naar bed. Maandag H december Last van de jetlag, maar toch vroeg uit de veren, om 8.00 uur begint het o.k.-programma. De verpleegkun digen die ons helpen, zijn zeer gemotiveerd. We ken nen hen al, ze zijn anderhalf jaar in Nederland geweest en spreken onze taal uitstekend. We werken door tot 15.00 uur en opereren achttien patiënten. Dat is veel, gezien de apparatuur en de methode waar we hier mee moeten werken. We bedenken hoe verwend we eigenlijk zijn. 'Thuis' is alles zo goed geregeld, we werken altijd met proto collen en regels. Hier niet! Er wordt een flink beroep gedaan op onze creativiteit, improvisatievermogen en flexibiliteit. Dat zijn overigens voor ons de redenen om dit werk hier te doen. Een waar avontuur! Na het werk gaan we voor een verkenningstochtje naar de stad. Overal ligt afval, er is veel verkeer, lawaai en smog. We lopen door een kampong met kleine huisjes en sommige tuinen zien er vreemd uit. We komen er achter dat de overledenen op eigen erf begraven worden en dat een graf soms een hele 'tuin' beslaat. Dinsdag 5 december De operaties lopen goed. Organisatorisch gaat het steeds beter. Wat een verschil met vier jaar geleden. Toen kwamen we hier ook voor het uitvoeren van oogoperaties. Helaas verliep het toen anders. Vlakbij Annemarie Quinten (links) assisteert tijdens oogoperatie. het ziekenhuis vond er een bomaanslag plaats. Wij hebben toen met z'n allen slachtoffers geopereerd en verzorgd. Het was natuurlijk fijn dat je iets kon doen, maar dat was niet de reden van onze komst. Na het werk speelt het technische team voor Sinterklaas en zwarte Piet. In no time staat het voor onze accommodatie vol met kinderen uit de kam pong. We delen knuffeltjes en pepernoten uit. Opvallend is, hoe tevreden de mensen hier zijn. Ze eisen minder, leven heel close met elkaar en zijn gewend om te delen, hoe weinig ze ook hebben. Vanavond eindelijk een koud biertje. We weten nu hoe het werkt: je moet ze een dag van te voren bestellen. Vrjjdag S december Als ontbijt krijgen we elke dag rijst, zeewier, kroepoek en soms kip. Gelukkig kunnen we ook witbrood met pindakaas of jam krijgen. Er is ook vaak wat lekkers bij de koffie. Vandaag is er taart, speciaal door familie van een patiënt gemaakt voor Annemarie. Zij wordt vandaag veertig!! Een verjaardag om nooit te verge ten. Dit is tóch wel een werkvakantie om nooit te verge ten. De dankbaarheid van de mensen geeft enorm veel voldoening. Helaas merken we ook dat sommige patiënten uiteindelijk niet komen opdagen. Al snel weten we waarom: ze kunnen de busreis naar het zie kenhuis niet betalen. De organisatie is nu bezig om de volgende keer vervoer te verzorgen. De microscoop is eindelijk gearriveerd! Gelukkig had den we al twee werkbare microscopen tot onze beschikking zodat we niet afhankelijk waren van deze. Maandag 11 december In het weekend bij de gouverneur gegeten. Wat een eer. Vandaag echter weer volop aan de slag. Het aan tal operaties neemt met de dag toe en de controles van de geopereerde mensen komt er nu ook nog eens bij. Het geeft een kick om hen terug te zien, sommi gen zijn zo blij, vertederend gewoon. 's Middags gaan we met de bus naar de stad. Het is goed te zien wat de oorlog heeft stukgemaakt. Er wordt druk gewerkt aan wederopbouw, maar de middelen zijn beperkt. We merken in ons werk niets van strijd tussen moslims en christenen. Eerst werden zij strikt gescheiden behandeld in aparte ziekenhui zen, nu opereren wij patiënten van beide religies in hetzelfde, christelijke ziekenhuis. Donderdag 1 f december Vandaag is er een bijeenkomst bij de gemeentesecre taris. Alle positieve punten van het project passeren de revue, maar ook de verbeterpunten. Zo moet het een project zijn van Molukse artsen en verpleegkundi gen die geholpen worden door Nederlanders. Momenteel is het meer een project van Nederlanders, geholpen door Molukkers. Er ligt nog voldoende werk voor de organisatoren. Sjoukje Kuijper (links) en Annemarie Quinten. Vrydag 15 december De laatste dag! In totaal hebben we 195 operaties uit gevoerd. Een prachtig resultaat. We gaan nog even met twee Molukse verpleegkundigen kijken op de plek waar we in 2002 gewerkt hebben, tijdens de bomaanslag. Alles komt direct weer naar boven. De chaos, de ellende, we zien het weer helemaal voor ons. Dan herkent iemand ons uit die tijd. We raken in gesprek en ze vertelt ons dat de mensen die toen door ons geopereerd waren, allemaal nog leven en dat het redelijk goed met hen gaat. Dat geeft ons een fijn gevoel. Misschien wilden we daarom dit jaar weer zo graag mee? Oogoperaties uitvoeren in plaats van gewon den helpen? We zijn blij en dankbaar dat we dit jaar konden doen waarvoor we kwamen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57