Met een beessie in de buurt voel je je beter balans mijn tijd Woensdag 14 maart 2007 Jari is een geluksvogel. Hij is een graag geziene gast, wordt geknuffeld bij het leven en krijgt de lekkerste snacks voorgescho teld. Het is hem graag gegund, want al ruim 12 jaar tovert Jari een brede glimlach op het gezicht van oude, hulpbehoe vende mensen. Hij is een thera peut op vier poten. Het had weinig gescheeld of Jari had helemaal niet de hoofdrol gespeeld in dit stukje. Kort voor ons 'interview' met de geliefde huishond van zorgcentrum Ter Valcke in Goes werd een grote tumor uit zijn buik verwijderd. Maar al na een dag of wat trippelde de Engelse cockerspaniël weer dapper naast zijn baasje, physician assistant Wilma Visscher, langs de verschillende afdelingen. Jari heeft zo zijn voorkeuren en weet feilloos de weg naar zijn favorie te mensenvrienden. De reacties zijn altijd blij. Mensen veren op uit hun relaxfauteuils, buigen voor hun leef tijd ongekend soepel voorover naar hun harige vriend en fluisteren lieve woordjes als was Jari een kind. Zo'n negen jaar geleden nam Visscher, toen nog fysi otherapeut, haar hond voor het eerst mee naar het werk. Hij bleek een geweldige co-therapeut te zijn, die mensen spelenderwijs hun grenzen liet verleggen. Visscher: "Dan liep mijn cliënt langs twee leuningen en de aanwezigheid van een kwispelende Jari aan het eind van het traject bleek een geweldige stimulans om door te zetten." Een oude, demente dame strek te voor het eerst sinds tijden haar verkrampte armen toen ze Jari in het oog kreeg. En Jari's grootste fan, mevrouw Hogeweide-Lobbezoo (84) herstelde voor spoedig van een hersenbloeding dankzij zijn trouwe vriendschap. Volkomen terecht kreeg de hond dan ook een plaats in haar individuele ondersteunings plan. Jari draagt bij aan haar geestelijk welzijn, maar ook aan dat van de andere bewoners. En blije mensen dragen hun rugzakje met bagage nu eenmaal gemak kelijker. Slagroomtaart en hondenkoekjes Maar Jari is niet het enige knuffelobject op vier poten in Ter Valcke. Goed voorbeeld doet goed volgen: andere zorgverleners maar ook bezoekers brengen tegenwoordig hun honden mee. En om de twee weken komen de leden van de aaihondenvereniging naar het zorgcentrum. Als het weer het toelaat gaan de honden, hun baasjes en een groepje bewoners een wandeling maken. Na afloop is er koffie, thee, water en een grote bus hondenkoekjes. Bewoners en hon den genieten van eikaars aandacht, de sfeer is huise lijk. En dat is precies de bedoeling. Want afgezien van een enkel kanariepietje wonen er in Ter Valcke geen dieren en dat ervaren veel bewoners toch echt als een gemis. Het blijft in Ter Valcke bij honden, omdat kat ten te eigenzinnig bleken en nog wel eens uithaalden bij hartstochtelijk geknuffel. Jari daarentegen vindt het allemaal best, al neemt hij geen genoegen met zoiets als inferieure snacks. Voor een simpel biskwiet- je, maar ook voor een bokkenpootje van de banket bakker trekt hij zijn natte neus op. Slagroomtaart moet het zijn, of snijvlees. Waar hij dat moet halen weet hij precies. Jari gelukkig, bewoners gelukkig. Lang leve Jari! 'De jeugd van tegenwoordig', is zo'n uitdrukking die al genera ties lang mee gaat. Ik heb geen onderzoek gedaan, maar ik denk dat eike jongere dit vroeg of laat te horen krijgt. Oudere gene raties gebruiken die uitdrukking om aan te geven dat er het nodige mankeert aan die jeugd van tegenwoordig. 'Nee, dan in mijn tijd...' Ach kom! In mijn tijd (opa spreekt) riepen ouders dat ook al. Zo houden we de generatiekloof mooi in stand. Mankeert er dan zoveel aan die jeugd van tegenwoordig? Er zal hier en daar wel wat op aan te merken zijn, maar of dat nou meer is dan vroeger? Daar geloof ik nou helemaal niks van. Natuurlijk, mijn wereldje is ook maar beperkt, maar in mijn werk en dagelijks leven heb ik heel wat jongeren ontmoet. Over het algemeen gewone, leuke, aardige, beleefde, gemotiveerde en gezellige jongelui. Je zou het misschien niet verwachten, maar dat gold ook voor de jongvolwassenen die bij de Koninklijke Landmacht hun militaire dienstplicht kwamen vervullen. Later bij de Kindertelefoon werkte ik met gemotiveerde jonge mensen die bewust in het leven stonden en bereid waren om heel trouw en met veel inzet onbetaald vrijwilligerswerk te doen. Ook het hele sportwereldje zou instorten als jongeren zich niet meer zouden inzetten als vrijwilliger. Of wat dacht u van Film By The Sea onlangs in Vlissingen? Een grote groep vrijwilligers heeft daar onbetaald gewerkt om het filmfestival te kunnen realiseren. Zeker, ik kom ook wel jongeren tegen die lastig, brutaal, onbeleefd zijn, niet vooruit te branden, in zichzelf gekeerd, lomp en ga zo maar door. Dat hoort er gewoon bij, welke volwassene heeft geen groeistuipen gehad? Met een beetje geduld, begrip en liefde gaat dat puberale gedrag meestal gewoon weer over. Er worden tegenwoordig heel wat opvoedprogramma's uitgezonden. Daarin draait het uiteindelijk vooral om het gedrag en de houding van de ouders. Opvoeders die uit onzekerheid geen grenzen stellen. Of uit schuldge voel hun kinderen veel te veel verwennen. Opvoeders die met kinderen over leggen en discussiëren alsof het volwassen kantoorgenoten zijn. Opvoeden is niet zo eenvoudig, dat was het vroeger niet en dat is het nu ook niet. Maar wat mij betreft mogen we best eens stoppen met het generaties lang recyclen van de belegen uitdrukking als 'de jeugd van tegenwoordig'. Ger Wolters (Geldrop 1945) Vader van 5 (stiefkinderen en opa van 3 kleinkinderen. Volgde de opleiding voor leraar basisonderwijs. Werkte bij de Koninklijke Landmacht 7Vz jaar met dienst plichtige jongvolwassenen. Volgde de opleiding tot Humanistisch Geestelijk Raadsman. Was 28 jaar directeur van het Centrum voor Telefonische Hulpverlening en gaf onder meer leiding aan jonge/jeugdige vrijwillige mede werkers van de Kindertelefoon. Doet nu onbetaald vrijwilligerswerk bij verschil lende organisaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55