Worstelen en bovenkomen, is het motto van Marokkaanse Zeeuwse balans Woensdag 14 maart 2007 Narriman el Khattabi (44), maatschappelijk werker en zelfstandig ondernemer, komt letterlijk en figuurlijk van ver. Ze was bij haar geboorte, in Marokko, al zwaar ziek. Haar toekomst zag er somber uit. Tot de familie El Khattabi naar Nederland vertrok, in het kader van de gezinshereniging. "Mijn hoofd wil altijd zo veel meer dan mijn lijf aankan. Dat is soms knap lastig". Jarenlang hadden mijn ouders en de artsen die me behandelden geen idee wat me mankeerde. Feitelijk was ik tot mijn achtste jaar verlamd en lag meer op bed dan wat anders. Nou gaf mijn moeder naailessen aan huis, dus er was altijd wel reuring. Maar naar school ging ik niet en lezen en schrijven kon ik niet. Mijn vader, die vliegtuigmonteur was, vertrok eind jaren '60 als gastarbeider naar Nederland. Hij streek uiteindelijk neer in Zeeland en ging bij Pechiney aan de slag. In 1971 werd ons gezin herenigd en Goes werd ons nieuwe thuis. Tien jaar was ik toen. Eenmaal in Nederland kon ik op school, dat was te verwachten, niet erg goed meekomen. Mijn ouders "Tot mijn achtste was ik feitelijk verlamd" trokken aan de bel en al snel draaide de medische molen op volle toeren. Ik bleek bottuberculose te hebben. Mijn ruggenwervels waren aangetast en ik groeide meer en meer scheef. Ik werd opgenomen in het Goese Bergzicht ziekenhuis, waar ik een halfjaar zou blijven. Ik sprak nog geen Nederlands, niemand sprak natuurlijk Berbers en ik kon mijn emoties en lichamelijke pijn zodoende niet delen. Maar de onder dompeling in de Nederlandse taal had een onver wacht positief effect, want in no time ratelde ik er vro lijk op los. De artsen kregen de tbc onder controle en ik werd overgeplaatst naar revalidatiecentrum Zonneveld in Oostkapelle, een voormalig sanatorium. Daar woonde ik tot mijn achttiende en kreeg ik ook onderwijs. "Nu pluk ik de zoete vruchten van al het geploeter" Maar het ging fysiek niet goed met me en ik werd naar het Radboud Ziekenhuis in Nijmegen gestuurd. De vergroeiing in mijn rug werd operatief vastgezet, zodat die niet kon verergeren en ik niet meer verlamd kon raken door beknelde zenuwen. Na een poos kon ik terug naar Oostkapelle. Dankzij de operatie was ik mobiel genoeg om zelfstandig in Middelburg naar school te gaan, op de fiets of met de bus. Ik behaal de mijn mavo-diploma en volgde een opleiding tot juridisch tolk Arabisch en Berbers/Nederlands. Tijdens tolksessies voor diverse instanties door het hele land schrok ik van de gaten die ik tegenkwam in de sociale hulpverlening. Zoveel schrijnende gevallen, ze maakten diepe indruk op me. Inmiddels was ik getrouwd en had een kind. Omdat ik mensen die maatschappelijk tussen wal en schip dreigden te raken wilde helpen, volgde ik de mbo-opleiding sociale dienstverlening. Maar kort na de geboorte van mijn tweede kind liep mijn huwelijk stuk. Mijn plan om een hbo-studie sociaal werk te gaan volgen moest helaas in de ijskast. Na enkele jaren kwam mijn huidige partner op mijn weg en brak een nieuw leven voor ons aan. Ik deed alsnog die "Ik weet me omringd door lieve mensen die in me geloven" hbo-studie, had diverse leuke banen en ben sinds 5 jaar parttime coördinator van het Steunpunt Vrijwilligerswerk van SMWO in Goes. Daar kwam onlangs de functie van 'projectleider vooronderzoek cliëntgestuurd netwerk' bij. Inderdaad, ik ben een actief mens, niet te stoppen eigenlijk. Want ik ben ook nog eigenaar van U&Consultancy, dat verschillende vormen van sociale ondersteuning en trainingen biedt. Mijn hoofd wil vaak zo veel meer dan mijn lijf eigenlijk aankan. Daarin een balans te vinden is soms knap lastig. Maar ik heb er voor gekozen niet bij de pakken neer te gaan zit ten. Het was - en is soms nog altijd - een moeilijke weg. Toch probeer ik altijd de positieve kanten ervan in te zien. Bovendien weet ik me omringd door schat ten van mensen, die me kracht geven en in me gelo ven. Van al het geploeter pluk ik uiteindelijk de zoete vruchten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54