De kater komt later balans Woensdag 14 maart 2007 'Schadelijk alcoholgebruik' is een van de vijf pijlers uit de huidige kabinetsnota 'Kiezen voor gezond leven'. Een scherp preventiebeleid is immers geboden - liever vandaag nog dan morgen. Het alcoholgebruik onder jongeren stijgt namelijk schrikbarend, waardoor we in Europa inmiddels een toppositie bekleden. Hoe kan deze ontwikkeling een halt toe worden geroepen? In Balans laat enkele - Zeeuwse - projecten de revue passeren, maar merkt daarbij direct op dat ook de rest van Nederland de alarmbellen heeft horen rinkelen en al heel wat op touw heeft gezet. |r" e gezonde school en genotmiddelen' is een preventieproject van het Trimbos insti- Li tuut voor basis- en voortgezet (speciaal) onderwijs. "In veel Zeeuwse gemeenten wordt al gewerkt met dit project. In deze regio was Sluis de eerste gemeente die een intentieverklaring hiervoor tekende," vertelt Noëlle Pötgens van de GGD Zeeland. "Terneuzen heeft dit voorbeeld onlangs gevolgd. Een dergelijke intentieverklaring betreft overigens - in deze regio - een samenwerkingsver band tussen onder andere politie, stichting Welzijn, Emergis, de school, GGD en bureau Halt. Want alleen door de handen ineen te slaan, kan resultaat geboekt worden." Ouderparticipatie "Het project 'De gezonde school en genotmiddelen' bevat lessen over alcohol, tabak en drugs," vervolgt Pötgens. "Centraal staan kennisoverdracht, houding en gedrag; jongeren moeten namelijk ook weer baarder) gemaakt worden om 'nee' te durven zeggen ondanks de groepsdrang. Ouderparticipatie is daarbij onontbeerlijk. Het is van essentieel belang dat de opvoeding thuis aansluit bij de activiteiten op school. Alleen zó kan één lijn getrokken worden." Homeparty's Ernest Franken, hoofd preventie binnen Emergis onderstreept dit belang nadrukkelijk. "Ouders heb ben vaak geen idee wat er - letterlijk en figuurlijk - allemaal te koop is. Om hun van de broodnodige informatie te voorzien, organiseren wij zogeheten 'Homeparty's'. Wellicht dat deze avonden nog het beste te vergelijken zijn met de aloude tupperware party. In de thuissituatie praten wij met ouders, buren, vrienden en familie over het middelengebruik (o.a. alcohol, drugs en gokken). Wat voor middelen zijn er nu eigenlijk allemaal? Hoe merk je het als je kind (te)veel gebruikt? Wat zijn de mogelijke gevolgen? Het komt allemaal aan bod. Meer dan eens krijgen wij aan het eind van zo'n Homeparty van ouders te horen 'Dat wisten we echt allemaal niet!'." De beste klik "Met al onze projecten gaan wij altijd uit van de com munity benadering: wat is het probleem en hoe krij gen we de doelgroep het beste te pakken. Uit onder zoek is inmiddels wel gebleken dat de beste klik er is als leeftijdsgenoten elkaar aanspreken. We spreken hier over de zogeheten 'peer to peer' methodiek," aldus Franken. "Jongeren - die door Emergis getraind worden - gaan de straat op, trekken de wijk in en bezoeken kroeg en disco om daar met hun leef tijdsgenoten in gesprek te raken. Dat belerende vin gertje blijft ver achterwege hoor. Misschien daarom ook wel dat dergelijke interventies zo populair zijn. Zaterdagavond, volle bak, de muziek komt overal boven uit en wij zetten gewoon een grote tafel midden in de discotheek. Er worden testjes gedaan, een quizje gespeeld - en de jongeren ontvangen een leuke gadget." Bundel je krachten 'Samenwerking', dat is het sleutelwoord voor de komende jaren. Daar is iedereen het over eens. Ouders, vrienden, jongerenwerkers, leerkrachten, zorgverzekeraars en zorgaanbieders als huisartsen, internisten en andere hulpverleners, levensmiddelen industrie, winkeliers, politie, justitie, sportclubs, hore caondernemers, inspectiediensten, overheden, offi cieren van justitie, maatschappelijk werkers, kerken en moskeeën, sportclubs bundel je krachten! Wat bevat de meeste alcohol: een stan daardglas wodka-of een standaardglas bier? A In een glas bier, wijn of sterke drank zit evenveel alcohol B In een glas wodka zit meer alcohol omdat wodka een sterke drank is C In een glas bier zit meer alcohol omdat een bier glas veel groter is dan een borrelglas Na het drinken van hoeveel glazen alcohol begint bij een gemiddeld persoon het beoor delingsvermogen af te nemen? A Na 2 glazen B Na 6 glazen C Dat ligt eraan hoe goed je tegen alcohol kunt Hoe lang zit de alcohol nog in je bloed nadat je een glas alcoholhoudende drank hebt gedronken? A 1 a 1,5 uur B 3 a 4 uur C Het ligt eraan hoe goed je tegen alcohol kunt Welke stelling is juist? A Beginnende automobilisten mogen maximaal 0,5 promille alcohol in hun bloed hebben B Wanneer je om 23.00 uur 10 glazen bier drinkt, ben je de volgende ochtend om 08.00 uur weer nuchter C Als je alcoholvergiftiging hebt, raak je in een coma waardoor je kunt stikken. Wat kan het gevolg zijn van regelmatige dron kenschap bij jongeren? A Een vier maal zo grote kans op verslavingsproble men B Blijvende hersenschade waardoor je minder goed kunt nadenken C Bewering a en b zijn juist De 5 vragen zijn afkomstig uit de campagne 2007 'DRANK, de kater komt later' (bron: NIGZ); d 'o 'e 'e 'e >////eAe/:padsaj uftz uapjooMiue ejsinf eg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52