ik ben altijd ziek en eigenlijk nooit bel 1 Si n S Woensdag 14 maart 2007 "ledereen heeft zijn beperkingen. Jij ook. We moeten er alleen mee om kunnen gaan." Aan het woord is Peter Bruijnooge, 53 jaar. Peter heeft spierdystrofie en kan zich niet meer zelfstan dig verzorgen. Op dat gebied is hij volledig afhankelijk van zijn vrouw en enkele vaste helpers. "Ik vind dat niet benauwend, nee waarom? Ik leid een volwaardig bestaan, draag op maatschappelijk gebied m'n steentje bij, ik ben ik en zou met helemaal niemand willen ruilen!" Foto: gemaakt door Dirk-Jan Gjeltema, Rond zijn vijfentwintigste merkte Peter dat er fysiek iets mis was. Hij zag anderen lekker hard lopen en bedacht dat hij dat eigenlijk niet goed kon. Ook fietsen was niet zijn favoriete bezigheid. Een arts constateerde FSHD: Facio-Scapulo Humerale Dystrofie, een zeldzame spierziekte die niet te gene zen is. Deze tast als eerste de spieren in het gezicht aan, dan de schouders en bovenarmen. Vervolgens verloopt het ziekteproces voor iedereen anders, maar dat de algemene spierkracht steeds meer afneemt, is een onherroepelijk feit. Volle agenda Peter laat zich er echter niet door uit het veld slaan, hij heeft tot op de dag van vandaag een volle agenda. Twee dagen per week is hij werkzaam als leerkracht in het basisonderwijs. "Niet meer voor de klas, ik onder steun leerlingen met sociaal, emotionele problemen." Daarnaast is hij een actief bridger en vind je hem drie keer per week in de sportschool om de kracht die hij nog heeft, zo lang mogelijk te behouden. "Ik ben altijd ziek en eigenlijk ook weer niet. Op m'n werk heb ik me nog nooit één dag af hoeven melden." Ondanks zijn wil om door te gaan merkt Peter uiteraard dat hij langzaamaan kracht gaat verliezen. Sinds vandaag lukt het hem niet meer om uit een grote koffiemok te drinken. "We hadden al kleinere mokken gekocht, met als argument: ze drinken lekker en je koffie wordt niet zo snel koud. Nu realiseer ik me dat ik misschien al voorbereid was op het feit dat ik die zwaardere mokken niet meer kan vasthouden." Biertje Peter praat met een neutrale blik in de ogen, maar zijn anekdotische manier van vertellen brengt de luisteraar in verwarring. Het is soms komisch en triest tegelijk. "Ik ga graag een biertje drinken, of uit eten. Alleen: ik ken geen enkele kroeg of restaurant in mijn stad waar ik fatsoenlijk naar het toilet kan." Peter legt uit dat hij in die toiletten geen draai kan maken met zijn elektri sche rolstoel, de ruimtes zijn eenvoudigweg te klein of de toiletten staan op een moeilijk te bereiken plaats. "De gezondheidszorg is fantastisch als je zelf fantastisch wilt zijn" "Inmiddels ben ik een notoire wildplasser. Laatst nog zaten we ergens in de binnenstad te eten en de toi letten van dat restaurant kun je bereiken via een stei le trap. Ik moest daarom noodgedwongen buiten mijn plas doen. Nu is tegenover dat restaurant een parkje, waar vaak jongeren rondhangen, veelal verslaafden. Ik rijd naar dat park en probeer me zoveel mogelijk afzij dig te houden. Ik zet mijn rolstoel in de hoogste stand, zodat ik me er voorzichtig uit kan laten zakken. Net als ik goed sta, niet te ver naar voren, ook niet te ver naar achteren, want dan val ik en dan ben ik dus echt de joker, loopt er een oudere vrouw met haar hondje voorbij. Je ziet haar denken: vieze ouwe vent, moet dat nou zo?" Vertrouwen Er zijn legio onverwachte situaties waar Peter tegen aan 'loopt'. Hij ervaart ze, gaat ze niet uit de weg en accepteert hulp als dat nodig is. Zo gaat hij elk jaar op vakantie naar Spanje en krijgt ook daar vaak hulp aan geboden. "Aardig bedoelde voorstellen, onder ande re het aanbod om me in zee te hijsen. Nou, daar moet ik niets van hebben, van dat in-zee-hijsen", gruwelt Peter, omdat elke beweging nauw luistert. "Maar vorig jaar was er iemand waar ik direct vertrou wen in had. Ik accepteerde zijn aanbod en zei dat hij dan wel héél goed naar me moest luisteren, want het is belangrijk hoe iemand me tilt en ondersteunt. Het lukte, ik kon even drijven. Wat heerlijk! Aan de kant stond een hele club mensen ontroerd te kijken. Mijn vrouw zei later: het was zo'n romantisch moment." Wat Peter ook zegt, het snijdt hout, zoals zijn visie op de zorgsector. "De gezondheidszorg in Nederland is echt niet slecht. Het werkt fantastisch, als je zelf fan tastisch wilt zijn. Weten watje wilt en niet zeuren, dan kom je best ver in je wensen en mogelijkheden. En als iets niet lukt, laat dat dan achter je. Dat heb ik inmiddels wel geleerd. Kijk, ik heb de zekerheid dat ik steeds meer achteruit ga. Sommige mensen leven continu in onzekerheid. Wat is nou zwaarder?" "Je ziet ze denken: vieze ouwe vent, moet dat nou zo?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51