Plastisch chirurgen zetten Zeeland op de kaart balans Woensdag 14 maart 2007 U denkt bij plastische chirurgie aan siliconenborsten, bilimplantaten en tv-programma's als Make Me Beautiful en Xtreme Makeover? Dan is het de hoogste tijd voor een kennismaking met de reconstructieve plastische chirurgie. Het is zeven uur 's avonds en nog altijd is de wachtkamer van de polikliniek plastische chi rurgie in het Goese Oosterschelde Ziekenhuis niet leeg. In de - naar moderne maatstaven verba zingwekkend onpraktische - spreekkamer buffelt plastisch chirurg Hans Pieter (H.P. voor intimi) van Not door, tussen de bedrijven door happend van zijn broodje kaas. Niet alleen zit Van Nots spreekuur zoals gewoonlijk volledig dichtgetimmerd, ook vandaag kwamen er weer verschillende spoedeisende gevallen en tientallen telefoontjes tussendoor. In een paar uur tijd passeren er tientallen patiënten. Met huidtumo ren. Met wijnvlekken. Met een na amputatie prachtig gereconstrueerde borst of een bijna volledig afgeruk te onderarm die wonderwel weer praktisch normaal functioneert. En handkwetsuren, heel veel handkwet suren. Verrassend feit: landelijk gezien zijn de Zeeuwse plastisch chirurgen toonaangevend in de vervanging van vingergewrichten. Gevarieerd vakgebied "De reconstructieve plastische chirurgie, het woord zegt het al, richt zich op het herstel van een lichaams deel dat door ziekte of een ongeval is beschadigd. Mijn vak is een fraaie combinatie van theoretische kennis en een hoge mate van handvaardigheid", ver telt een bevlogen Van Not. "Het vakgebied is uitge sproken gevarieerd, omdat het zich niet beperkt tot een bepaald deel van het lichaam. Steeds doen zich weer nieuwe problemen voor waarop een antwoord moet worden gevonden, en dat is precies het leuke eraan. Uitsluitend borsten, billen, buiken en neuzen corrigeren - wat we ook doen, hoor - gaat uiteindelijk toch ten koste van de behendigheid en flexibiliteit. Juist de grote variatie in patiënten leidt tot een voort durende verdieping van onze kennis. Alleen in heel complexe gevallen, zoals zeer ernstige brandwonden, volledig afgerukte ledematen of bij aandoeningen die in Zeeland relatief weinig voorkomen, zoals gespleten gehemeltes, verwijzen we door naar academische zie kenhuizen. Wat bij erg bewerkelijke patiënten zeker meespeelt, is dat de Zeeuwse ziekenhuizen vaak sim pelweg niet genoeg handen aan het bed kunnen organiseren. Ze zijn er logistiek niet op ingericht." Toekomstvisie Alsof ze het nog niet druk genoeg hebben, hebben Van Not en zijn collega's voor de nabije toekomst nog een aantal noten op hun zang. Uitbreiding van de mogelijkheden voor microchirurgie bijvoorbeeld, met name bij kankerpatiënten en in de hoofd-halschirugie. Of de oprichting van een traumatologieafdeling, waarin alle specialisten hun krachten bundelen. De juiste inschatting van de ernst van een (hand) letsel in een zo vroeg mogelijk stadium is namelijk de belang rijkste stap in de behandeling. Sinds een jaar of twee draait er een voor Nederland uniek patiëntenregistra tiesysteem bij de Zeeuwse plastisch chirurgen. Het meet systematisch de resultaten van alle ingrepen, iets waarvoor met name de handchirurgie zich uitste kend leent, legt Van Not uit. "We kijken naar aspecten als kracht, beweeglijkheid, gevoel, functie en tevre denheid van de patiënt. Dit alles met het oog op kwa liteitscontrole en -verbetering. Want, zo vindt Van Not, "de ziekenhuizen zelf zijn vaak te veel gefocust op het financiële plaatje. De zorg voor de patiënt moet in het middelpunt staan, niet de centen." Medische fotografie, een vak apart Peter Wijkhuys is als medisch fotograaf verbonden aan het Goese Oosterschelde Ziekenhuis, Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen en het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Bij zijn aantreden in 1990 was de medische fotografie een in Zeeland nog onbekend fenomeen, maar daar is dankzij Wijkhuys - overigens nog altijd de enige medisch fotograaf in de provincie - verandering in geko men. Jaarlijks zet hij talloze patiënten op de foto in opdracht van alle medisch specialisten, waaron der de plastisch chirurgen. "Met foto's van voor, tijdens en na de behandeling leg je de behandel- geschiedenis vast. Dat is belangrijk voor de arts en de patiënt, die de nieuwe situatie willen vergelij ken met de oude, om een duidelijk beeld te krijgen van de behandelresultaten. Maar ook de zorgver zekeraar wil foto's zien, om te kunnen beoordelen of hij een ingreep wel of niet zal vergoeden. Daarbij wordt er onderscheid gemaakt tussen esthetische en medisch noodzakelijke ingrepen. Het is het bekende grijze gebied binnen de plasti sche chirurgie. Toch kan een ogenschijnlijk estheti sche ingreep wel degelijk medisch noodzakelijk zijn. Extreem hangende oogleden bijvoorbeeld kunnen het zicht van de patiënt belemmeren." Wijkhuys is daarnaast gespecialiseerd in het maken van foto's van het vaatsysteem binnen het oog, een belangrijke bron van informatie voor de oog arts. En dan is er nog de fotografie voor pr-doel- einden van de Zeeuwse ziekenhuizen. "Mijn job is heel dynamisch, geen dag is gelijk. De medische fotografie is een vak apart en je komt er uiteraard van alles in tegen. Sommige patiënten gaan zon der schroom op de foto, anderen zien er toch wel tegenop. Dat vraagt om een stuk invoelingsver mogen en een integere aanpak. Meestal zijn mijn 'modellen' na de ingreep erg dankbaar en dat is toch waar je het voor doet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 48