Slim slikken jiKen COLOFON ^/vbalans Woensdag 14 maart 2007 In Balans is een commerciële uitgave van de advertentiebedrijven van BN/DeStem-PZC, Brabants Dagblad en Eindhovensdagblad in samenwerking met de zorgsector. In Balans, zorgkrant voor Brabant en Zeeland, verschijnt als bijlage bij de gehele oplage van genoemde dagbladen. Bladmanager/eindredactie: Ad Korving Productcoordinatie: Helma van Zwol Marlène Huijbregts Jel van Wingerden Sales: Rene van Dodewaard Laura Hildering Redactie: Wiljan Broeders Paula Koster Joyce Muilenberg Rosali de Hart Robert Paling Fotografie: DJ footoos Middelburg Ingrid Bertens Max de Winter Karin Quint Ontwerp en vormgeving: Esther van der Broek Eveline de Groot Druk: Wegener Grafische Groep, Apeldoorn Contactgegevens: BN/DeStem Pzc: tel: 076 - 5312240 Brabants Dagblad: tel: 073 - 6157830 Eindhovens Dagblad: tel: 040 - 2336830 icimen doe Wat gebeurt er met een recept als het naar de apotheek gaat? Wat houdt die vaak ellenlange lijst met bijwerkingen in? En waar om zijn medicijnen toch vaak zo duur? Een kijkje in de wereld die apotheek heet. Tips van de apotheker Vertel het uw arts en apotheek als u aller gisch bent voor bepaalde stoffen, b.v. anti biotica Lees de hele bijsluiter altijd goed, volg de instructies precies op Neem bij twijfel eerst contact op met arts of apotheek. Heeft u last van bijwerkingen, geef deze dan altijd door. Misschien is er een alterna tief dat beter bij u past Haal uw medicijnen steeds bij dezelfde apotheek. Zo leert men u kennen en behoudt men het overzicht over uw medi cijngebruik Vraag de apotheek als u naar het buiten land gaat om een medicijnpaspoort, met daarin o.a. de Engelse benaming van uw medicijnen. Dit voorkomt onduidelijkheden in geval van nood Vrij verkrijgbare medicijnen gaan niet altijd samen met medicijnen op recept. Vraag voor u begint te gebruiken eerst advies van uw (vaste) apotheek. Is uw klacht na enige tijd nog altijd niet over, geef dit dan aan Ook natuurgeneesmiddelen combineren niet altijd goed met receptgeneesmidde len. Win voordat u ermee aan de slag gaat advies in bij de apotheek Zijn er zaken die u liever niet aan de balie bespreekt, vraag dan om een gesprek in een aparte ruimte Ook een persoonlijk gesprek met de apo theker over uw medicijnen behoort tot de mogelijkheden Met dank aan Ben van Impelen, openbaar apotheker in Middelburg. Maatwerk in medicijnen Tot enkele jaren geleden bracht de cliënt zijn recept nog persoonlijk naar de apotheek. Tegenwoordig zet de arts het recept op de mail en in de apotheek wordt het direct ingevoerd in het medicatiedossier. De com puter zet de 'oude' en de nieuwe medicijnen van de cliënt naast elkaar en beoordeelt of die elkaar niet 'bijten'. Zijn er twijfels, dan neemt de apotheker con tact op met de huisarts en bespreekt eventuele alter natieven. Arts en apotheker proberen maatwerk in medicijnen te leveren. De arts zal zich bij het voor schrijven van medicijnen in de meeste gevallen rich ten op de medicatiestandaard van het Nederlands Huisartsen Genootschap. Dit boekwerk geeft een overzicht van tal van ziekten en kwalen en de medicij nen die daar op basis van uitgebreid onderzoek voor worden geadviseerd. Maar omdat geen mens gelijk is, kan hier uiteraard van worden afgeweken. Ook de apothekers houden de artsen geregeld op de hoogte van nieuwe ontwikkelingen, tijdens het zogeheten farmacotherapeutisch overleg. Informatieblad In de apotheek gaat een medicament door minimaal twee paar handen. Het wordt zodoende zeker twee maal gecontroleerd op juistheid, voordat het over de balie gaat. Dit verklaart waarom er enige tijd op moet worden gewacht. De medicijnvoorraad van de meeste apotheken is indrukwekkend en de cliënt krijgt zijn medicijnen praktisch altijd direct mee. Soms moet het worden besteld en duurt het tot de volgende och tend. In noodgevallen komt een speciale koerier van de groothandel de medicijnen zo snel mogelijk bren gen. Doseerro! Behalve de bijsluiter krijgt de cliënt vaak ook een apart informatieblad van de apotheek mee, waarop de werking, dosering en eventuele bijwerkingen van het medicijn in begrijpelijk Nederlands worden toe gelicht. Daarna is het aan de cliënt om de voorschrif ten zo nauwgezet mogelijk op te volgen. Een goede werking van het medicijn valt of staat met een juiste dosering op het juiste moment. Dat lijkt eenvoudig, maar er wordt wat afgerommeld. Soms, met name bij ouderen, biedt een kant en klare doseerrol uitkomst. De rol bestaat uit voorverpakte doseringen, waarop onder andere het voorgeschreven tijdstip van inname en de datum vermeld staan. Bijwerkingen Het ontwikkeltraject van een nieuw geneesmiddel duurt gemiddeld zo'n tien jaar en dat is meteen de reden waarom veel medicijnen zo duur zijn. De ont wikkeling van medicijnen kost honderden miljoenen euro's en die wil de fabrikant nu eenmaal graag terug verdienen. Na zo'n acht jaar is het patent dat erop rust afgelopen en mogen andere fabrikanten het middel namaken. De prijzen liggen vanaf dat moment een stuk lager, maar medicijnen blijven duur. Terug naar het ontwikkeltraject. Het medicament in wording doorloopt diverse stadia, van reageerbuis via - helaas vaak nog altijd benodigde - dierproeven tot proef personen. In het laatste stadium wordt ook de lijst met eventuele bijwerkingen opgesteld. Sommige komen op een groep van duizenden proefpersonen vaak voor, andere zelden of nooit. Gezondheidsrisico In eerste instantie is het vaak schrikken als de bijslui ter van een middel een waslijst van bijwerkingen ver meldt. Voor sommigen is dat aanleiding om het medi cijn maar niet te gebruiken. En dat is niet slim, omdat de kans op bijwerkingen in de meeste gevallen kleiner is dan het gezondheidsrisico bij niet gebruik. Bij grote twijfels of bezwaren kan maar het beste advies wor den gevraagd aan de arts of apotheker. Op het moment dat het medicijn op de markt komt begint de evaluatiefase. De ervaringen van vele duizenden gebruikers worden nog diverse jaren gevolgd, om uit eindelijk een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de werking en eventuele bijwerkingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47