de Verdiepingscarrousel in de Kanaalzone Veel kinderziektes bij dienstregeling bussen Plusklas Overgrootouders 'JP' op foto's i' op het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen. foto Peter Nicoiai De stichting overkoepelt twaalf scholen. Kapriom kondigde begin dit jaar aan, dat het met plusklas sen wilde beginnen. Het doel is om hoogbegaafde leerlingen uit de groepen 5, 6 en 7 specifieke leer stof te bieden, die aan hun behoef te tegemoet komt. Twee leerkrach ten zijn aangesteld om les te geven aan een plusklas. De plusklas is op woensdagochtenden in de St. An- toniusschool in Sluiskil. Plusklassers moeten eerst worden getest De Plusklas voor hoogbegaafde basisschoolleerlingen uit de Kanaalzone be gint in april. Dat is een maand later dan de bedoeling was. „We zitten nu nog in de 'pilotfase'. Het CBO (Centrum voor BegaafheidsOnderzoek) in Nijmegen heeft ons geadviseerd om eerst de kinderen te testen, om het zuiver te houden. Dat gebeurt nu door een psycholoog. Gezien de grootte van de groep, hebben we meer tijd nodig", zegt Ronald Audenaerd. Provincie erkent dat kwaliteit vervoer onder druk komt te staan. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Te volle bussen, niet op tijd rijden en het niet halen van aansluitingen. Het zijn de meest voorkomende problemen sinds half december vorig jaar de bussen in Zeeland volgens de nieu we dienstregeling rijden. Volgens het dagelijks provinciebe stuur gaat het vooral om 'kinder ziekten', omdat in Zeeuws-Vlaan- deren (Veolia) en Noord-Zeeland (Connexxion) nieuwe vervoerders zijn aangetreden. Die hebben hun concessies via scherpe offertes bin nen gesleept. Het dagelijks provin ciebestuur erkent dat dit in de praktijk ertoe kan leiden dat de kwaliteit van het vervoeraanbod onder druk komt te staan. De provincie controleert zelf regel matig of de dienstregeling goed wordt uitgevoerd. Met de vervoer ders wordt over verbeteringen ge praat. Als stok achter de deur kan bij grove nalatigheid een boete worden opgelegd. Dat is tot nu toe niet nodig geweest, antwoordt het dagelijks provinciebestuur op vra gen van de PvdA-Statenleden C. Ollebek en M. de Koster. Die uitten zich ook kritisch over de busverbindingen voor kernen en wijken met meer dan 5000 in- Het dagelijks provinciebestuur praat met vervoerders Veolia en Connexxion over het wegwerken van kinderziekten bij uitvoering van de nieuwe dienstregeling. woners. De Statenleden stelden vast dat onder meer Othene (Ter- neuzen) en Klarenbeek (Middel burg) onvoldoende bediend wor den. Het dagelijks provinciebestuur er kent dit. Wel worden er redenen voor genoemd. De stadsdienst voor Klarenbeek trok weinig reizi gers en is geschrapt. Een deel van de inwoners van Othene zit inder daad te ver van een bushalte af. Maar er rijdt nu in elk geval een bus door de wijk en dat was tot eind vorig jaar niet zo. PZC Dinsdag 13 maart 2007 3 COMMENTAAR De plusklas voor hoogbegaafde leerlingen in de Kanaalzone is een leuk initiatief. Of het nu om pure bollebozen gaat of om scholieren met extra motivatie, doet er niet toe. Als slimme leerlingen te weinig van hun gading vinden, dan gaat het niet goed. Als trage leerlingen te weinig steun krijgen ook. Differentiatie in aanbod en begeleiding kan dan helpen. Rust. Dat lijkt in het onderwijs maar niet te lukken. De ene vernieuwing rolt over de andere heen. En dat jaar na jaar. De modellen lijken nog sneller te wisselen dan de schoolgeneraties. In elk geval zijn er inmiddels nog maar weinig Nederlanders die in hun schooltijd geen ingrijpende vernieuwing hebben meegemaakt. De winst van al die aanpassingen is lastig te definiëren. Sommige onderwijsinstellingen lijken meer met zichzelf bezig dan met hun leerlingen. Andere zijn angstig nauw gefocust op hun output: de cijfers en de geest van het kind op oorlogssterkte voor de grote boze wereld. Tegenwoordig komt daar nog de onderlinge concurrentie bij. Scholen zoeken het daarbij in exotisch aanbod. Voor ouders wordt het zo steeds moeilijker verantwoord een school te kiezen. Gelukkig maakt de plusklas of de verdiepingscarrousel het niet veel lastiger. Want enkele speciale lessen of een bijzonder ochtendje in de week moet kunnen. Dat blijft overzichtelijk. Het is wel zaak dat de scholen daarbij een goede balans houden. Want de gewone leerling is natuurlijk ook alle aandacht waard. OUD-SABBINGE - Mensen die altijd al hebben willen weten hoe de groot- en overgrootouders van fan Peter Balkenende eruit zagen, kun nen terecht op de website van Ci neac Oud-Sabbinge www.oud-sab- binge.nl). Op de site is beeldmateriaal ge plaatst uit onder meer de privécol- lectie van de familie Louisse. Ande re foto's komen uit het tijdschrift Ons Zeeland uit de jaren twintig. De filmpjes van de opa en oma van ')P' zijn in 1968 gemaakt. De premier is op de hoogte van de pu blicaties. „Er zitten misschien beel den bij die hij niet kent", aldus Wiert Omta van Cineac.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3