Turner Jeffrey Telussa kent zijn plaats Schouwse schietvereniging jubileert met toernooi Ufo t Middelburger doet ervaring op tijdens EK-kwalificatie. door Roeland van Vliet BERGEN OP ZOOM - Hoewel turner Jeffrey Telussa in de komende we ken meedoet aan de twee kwalifi catiewedstrijden voor het Euro pees kampioenschap, heeft hij niet de illusie zich te plaatsen. De zes tienjarige Middelburger wil louter ervaring opdoen tussen de senio ren. „En ik hoop mijn persoonlijk puntenrecord te verbeteren", ver telt hij na een training in Bergen om Zoom. „Dat staat nu op 75,800 en ik richt me op 77,500." Samen met zijn trainer van de Turncombinatie Zuid West Neder- Kwalificatie EK turnen Naar het Europees kampioen schap turnen in Amsterdam (van 23 tot en met 29 april) vaardigt de turnbond KNGU zes turners af. Voor de selectieprocedure heb ben achttien turners zich aange meld, onder wie Anthony van Assche (Sas van Gent), Carlo van Minde (Goes) en Jeffrey Te lussa (Middelburg). Als kwalificatiemomenten gel den de selectiewedstrijden in Bergen op Zoom (18 en 31 maart) en het wereldbekertoer nooi in Parijs (18 maart). Op het EK turnt Oranje op 6 toestellen, met 4 deelnemers per toestel. De eerste twee plekken gaan naar de twee beste allrounders, mits ze de limiet van 85,740 punten halen. De derde en vierde plek gaan naar een toestelspecialist, mits die de toestellimiet gehaald heeft, en de derde allrounder, mits die boven de 84,000 pun ten heeft gescoord. De toestel limieten zijn: vloer (15,200), voltige (15,000), ringen (15,300), sprong (15,900), brug (15,000) en rek (15,200). De vijfde plek is voor de twee de toestelspecialist, mits die niet verder dan 0,500 van de toestellimiet afzit. De zesde plek is een aanwijs- plek. Op 2 april moet de KNGU de ploeg bekendmaken. Historische wapens en klein kaliber schieten in Nieuwerkerk. door Kevin van Boxel GOES - Schietvereniging Schou- wen-Duiveland bestaat 25 jaar. En dat moet gevierd worden. Daarom organiseert de club op vrijdag en zaterdag een eenmalig toernooi op de banen in Nieuwerkerk. De wed strijd bestaat uit twee onderdelen, te weten het schieten met histori sche wapens (van voor 1880) en de olympische discipline 'klein ka liber geweer 50 meter'. land, Goesenaar Harry Stapel, werkt Jeffrey Telussa al maanden aan moeilijkere oefeningen met hogere uitgangswaard es. Dat kan omdat de twee hun trainingsuren fors hebben uitgebreid. Een jaar ge leden, toen het turntalent al in druk maakte tijdens de selectie wedstrijden voor het jeugd-EK van 2006, zat Telussa op achttien uur, nu traint hij ook 's ochtends en komt hij aan 26 uur. Stapel: „Als we op gelijke voet wa ren doorgegaan, dan hadden we roofbouw op Jeffrey moeten ple gen om hem steeds maar vooruit te kunnen laten gaan. Nu heeft hij weer de ruimte om zich te ontwik kelen." Aan zijn zes oefeningen heeft Te lussa gemiddeld zo'n vier nieuwe Gert-Jan de Ruiter, lid van de wed strijdcommissie, legt het verschil tussen beide disciplines uit: „Bij de historische wapens moet je den ken aan de type geweren die je ziet in cowboyfilms. De wapens zijn opgebouwd uit allemaal apar te onderdelen. Een klein kaliber ge weer is zo hypermodern, dat je am per nog ziet dat het een wapen is." Bij het schieten met de historische wapens krijgt elke schutter dertien schoten. De afstand tot de roos be draagt 25 meter. De naam van het andere onderdeel spreekt eigenlijk voor zich. De schutters schieten hier vanaf 50 meter op de roos. Bij elementen kunnen toevoegen. „Een jaar geleden zat hij op alle toestellen met uitgangswaardes van rond de 13 punten en hield hij er 11 over. Dan kwam hij uit op een score van 66,000", rekent Sta- 'Dit is juist weer een mooie gelegenheid voor hem om in een topveld te turnen' pel voor. „Nu benadert hij met zijn uitgangswaardes de 15 punten en komt hij met zijn totaalscore ruim boven de 75,000 uit. Dat is uniek: tien punten stijgen in een jaar." Telussa: „Ik moet nu alleen nog zorgen dat mijn oefeningen stabieler worden. Dat betekent dat deze discipline krijgt elke deelne mer zestig schoten. Het is bij beide onderdelen de bedoeling zoveel mogelijk punten te verzamelen. Er hebben zich inmiddels 57 deel nemers aangemeld voor het evene ment. Daarvan zijn er vijftien af komstig uit België. „De wedstrijd is zelfs georganiseerd op verzoek van de Belgische schutters. Dat komt omdat wij een 50 meter baan hebben met een elektroni sche schotwaardering. De telling is geautomatiseerd. Dat is uniek in deze regio." Het toernooi start vrij dag om 19.30 uur, op zaterdag om 10.30 uur. de nieuwe elementen automatis men moeten worden en de kleine foutjes er dus nog uit gaan." Sta pel: „Daarom maken we voor oefe ningen in de wedstrijden een mix van oude en nieuwe elementen. Als je alleen maar nieuwe elemen ten inbouwt, weet je niet of het onder wedstrijdspanning wel alle maal goed gaat." Komende zondag en op zaterdag 31 maart neemt Telussa het in zijn thuishal in Bergen op Zoom op te gen tal van gevestigde namen: Ep- ke en Herre Zonderland, Jeffrey Wammes, Yuri van Gelder, Antho ny van Assche. De Middelburger zal zich niet tussen die groothe den wurmen, hij kent zijn plaats. En zijn tijd komt nog wel. „We hadden voor de gemakkelijkste Recurve- en compound- schutters strijden om titel in Yerseke. door Kevin van Boxel GOES - „Vroeger zat de handboog sport in het zwarte gat, maar nu staat het echt op de kaart." En dat zou Rinus Kriekaart, al 25 jaar orga nisator van het Zeeuws indoor kampioenschap handboogschie ten, het liefst van de daken willen schreeuwen. Zondag is het weer zover. Dan komen zestig schutters naar de schiethal van Sint Sebasti- aan in Yerseke om uit te maken wie zich het komende jaar de bes ten van Zeeland mogen noemen. Het kampioenschap in Yerseke be staat uit twee disciplines. De com- weg kunnen kiezen", zegt Stapel. „Zo van: dit jaar is er geen jeugd-EK en dus doet Jeffrey ook niet mee aan de kwalificatiewed strijden voor het senioren-EK. Maar dit is juist weer een mooie gelegenheid voor hem om in een topveld te turnen. Hij zou wel gek zijn als hij niet meedeed." In 2008 is er wel weer een EK voor junioren. Telussa is dan ze ventien en zit als tweedejaars Ju nior II aan de bovengrens van het jeugdturnen. Zowel trainer als tur ner gaat ervan uit, dat hij zich dan plaatst. Stapel: „Stel dat hij zich in het komende jaar half zo goed ont wikkelt als in het afgelopen jaar. Dan scoort hij dus nog vijf punten hoger. „Ik vind dat een heel mooi uitzicht." poundschutters bijten zondagoch tend het spits af 's Middags is het de beurt aan de recurveklasse. In deze olympische klasse wordt met traditionele bogen geschoten. De compoundboog is wat geavanceer der. Het verschil zit hem in het me chaniek. Met de compoundboog, ontworpen in Amerika, kun je met minder kracht toch hetzelfde resultaat bereiken. De organisatie van het evenement is in handen van vier verenigin gen. Naast Sint Sebastiaan maken ook de schutterijen van Raven- stein (Kloetinge), D'Eendracht (Vlissingen) en UNO (Ovezande) deel uit van die organisatie. Het Zeeuws indoorkampioen schap handboogschieten begint zondag om 10.00 uur. J Jeffrey Telussa is bezig zijn oefeningen stabieler te maken. „Dat betekent dat de nieuwe elementen automatismen moeten worden en de kleine foutjes er dus nog uit gaan." foto Cor Viveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36