Zeeland Ontdek je talent op PZC Plusklassen hoogbegaafde scholieren Trajectcontrole bij werk aan weg Hooggeleerd De krant 10 weken voor €15,-! 2 Dinsdag 13 maart 2007 PZC MARLEEN BLOMMAERT Soms heb ik compassie met mensen. Minister Plasterk is één van die mensen. Hij is hooggeleerd in de genetica, heeft een leuke babbel en een blijmoedige blik op de we reld. Opgetogen stond hij met het hoofd hoog op de nek op het bordes tussen zijn nieuwe collega's. Het hart vol van vreug de om eindelijk het verschil te gaan maken. Onder zijn leiding zou het onderwijsveld weer uitgroeien tot het topveld dat het zou moeten zijn. Maar geen ambtelijke of politiek ervaring. Hij heeft bekend een aantal afleveringen van 'Yes, minister' gezien te hebben. De prachtige Engelse serie waarin een secretaris-generaal alles doet om zijn minister van echt werk af te houden. De werkelijkheid is echter altijd nog grimmiger dan welke fictie dan ook. Het eerste wapenfeit van Ronald is het ontwerpen van een waterdicht registratiesys teem voor kunstobjecten bij de rijksoverheid. Hij moest name lijk vorige week al melden dat hij ongeveer 3000 kunststukken kwijt is. Nu moet u dat begrip 'kunststuk' niet al te letterlijk opvatten. Het meeste is het aanzien niet waard. Verder moest hij vragen beantwoorden van kamerleden over de positie van de diskjockey als artiest. En deze week mag hij donderdag om 8 uur des ochtends het congres van 'Captains of HRM' openen. Daar ga je dan met al je mooie hemelbestormende ideeën. Je zit om 8 uur 's och tends in een droevig congrescentrum voor een handjevol men sen. Ie moet een verhaal houden over 'the war for talent'. Je gruwt van zo'n flauwe titel maar er zit niets anders op dan de aangeleverde tekst uit te spreken. 'Morgen ga ik echt beginnen met de grote dingen', denk je. Denk je? 'Ach, arme Ronald en je kon zo goed leren vroeger'. De werkelijkheid is grimmiger dan de tv-serie 'Yes, minister' COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) INTERNET: www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. Fax: 0113-315609. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277. Kleintjes: 076-5312104 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur LEESHANDICAP Het Zeeuwse nieuws uit de PZC in gespro ken vorm. Inlichtingen: 0113-613141 Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Dik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf via automatische incasso heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Naam Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In hee colofon trett u nadere informatie Het Zeldenrust-Steelantcolle- ge in Terneuzen wil kinderen de kans geven hun talenten te ontdekken. Dat moet alle maal gebeuren in de Verdie- pingscourrousel. door Ronald Verstraten Waar liggen je talen ten? Bij sport of scheikunde? Mis schien zit er wel een kunstenaar in je, of ben je hartstikke begaafd op het gebied van taal. De Verdiepingscarrousel op het Zeldenrust-Steelantcollege draait, om dat te ontdekken en om talen ten te prikkelen. Want een brein dat niet werken kan, daar komen (soms) lastige kinderen van. De carrousel is een verzamelnaam voor een aantal speciale lessen en lesgroepen. De eerste zijn geweest, bij Toonbeeld. „Iets met batik", heeft Finn uit groep 8 kennelijk zijn roeping nog niet erg gevon den. Hij staat in de hal van de school met andere slimme leerlingen klaar voor de onderwerpen magne tisme, luchtdruk of pyrotechniek. Van onwennigheid lijkt nauwelijks sprake. Aan een tafel staat Stefan met een wat norse blik. Of hij niet liever zou voetballen op de vrije woensdagmiddag? Stomme vraag. Voetballen doet hij vanavond. „Het is om leerlingen van de basis school te laten wennen aan het aanbod, de manier van lesgeven," zegt docent Nederlands Igor van de Bilt, die de carrousel coördi neert. „Eigenlijk heeft het met hoogbegaafden in eerste instantie niks te maken." Maar hij maakt al snel een sprongetje naar apart tra ject voor bollebozen binnen de school. „We bieden weliswaar een stevig, uitdagend vwo met vakken als filosofie en latijn. Maar daar naast heb je een groep, die heeft ondanks het brede aanbod iets extra's nodig. Het kan zijn dat de uitdaging ont breekt. Een extra stimulans, om dat de leerling onderpresteert, ter wijl hij op basis van zijn capacitei ten veel beter zou moeten kun nen. Of als hij extra dingen wil doen, omdat hij gewoon minder tijd nodig heeft." Van de Bilt maakt onderscheid tus sen meer- en hoogbegaafden. „Echt hoogbegaafden, dat is maar een hele kleine groep. Ie moet op passen, definieer niet te vlug. We kijken ook niet alleen naar hoogbe gaafdheid op zich, maar ook naar motivatie, sociale achtergrond, in teresses van leerlingen. Dus dat tra ject wat ik noemde, is meestal indi vidueel. Groepjes van twee, of drie." De kennismakingslessen du ren anderhalf uur en verdeeld over zes groepen, staan daar 75 leerlin gen voor klaar. 'Meneer Kees' (So- 'Echt hoogbegaafde kinderen, dat is maar een hele kleine groep' mers) lokt zijn groep met een A-4tje richting luchtdruk, terwijl de pyromaantjes achter Veronique Sucaet aan gaan. Ze legt uit dat bij brand sprake is van een chemische verandering. Het kleinste ventje vooraan noemt geroest ijzer, als ander voorbeeld daarvan. Pas na aanmoediging ech ter, want met slimheid loop je niet te koop. Hoogbegaafden doen dat ook niet. Ze leven nu eenmaal per definitie in een wereld, waarin ze worden beoordeeld door een min der begaafde meerderheid. Sucaet laat de vlam letterlijk in de pan slaan, terwijl twee lokalen ver der magnetisme wordt opgewekt met een batterij en een spijker waar koperdraad omheen is gewik keld. Zoiets als een fietsdynamo, maar dan andersom. Net zoals bij de generatoren die later worden uitgelegd. Bij luchtdruk doet Kees een op merkelijke constatering: „Lucht heeft een massa, die zelfs niet te onderschatten is". Om dat woord je 'zelfs' op die plaats te begrijpen, moet je waarschijnlijk al van heel begaafden huize komen. Leerlingen kijken naar de proef 'vlam-in- WESTDORPE - De Plusklas voor hoogbegaafde basisschoolleerlin gen uit de Kanaalzone zal zo'n der tig kinderen gaan tellen. Die schatting is gebaseerd op gege vens die leerkrachten van de basis scholen in de streek hebben ver strekt. „Maar ik denk niet dat er zi- veel overblijven. Het hoeven niet allemaal hoogbegaafde kinderen te zijn. Het kan ook om leerlingen gaan, die gewoon erg hard wer ken", aldus Ronald Audenaerd is directeur van basisschool De Kreeke in Westdorpe en woord voerder van de stichting Katholiek Primair Onderwijs Midden Zeeuws-Vlaanderen (Kapriom). door Marcel Modde GOES - Rijkswaterstaat breidt de proef met de mobiele trajectcon trole langs wegwerkzaamheden uit. De camera's komen bij toer beurt op tien verschillende loca ties verspreid over het land. Met de proef wordt voortgebor duurd op de ervaringen die in ok tober onder meer zijn opgedaan op de A58 tussen Kapelle en Hein- kenszand. Nieuw is dat bij de vol gende reeks tests ook daadwerke lijk boetes kunnen worden uitge schreven, door deelname van de politie en het Bureau Verkeers handhaving. Of ook Zeeland in het verdergaan de experiment wordt meegeno men, is onbekend. Rijkswaterstaat heeft besloten de locaties van de trajectcontroles vooraf niet aan te kondigen. Daarmee wordt volgens woordvoerster J. Brandsma voorko men dat het resultaat wordt beïn vloed. „We willen het onderzoek zo zuiver mogelijk houden en uit eindelijk kijken welke methode het beste werkt." De aanpak varieert van een waar schuwing op een tekstkar, al dan niet gevolgd door een boete, tot een 'bedankje' aan de weggebrui kers die zich netjes aan de tijdelij ke limiet hebben gehouden. Vol gens Rijkwaterstaat voelen weg werkers zich vaak onveilig door passerend verkeer. Ongeveer een derde rijdt te hard. Op de eerdere proeftrajecten daalde de gemiddel de snelheid tot onder het aange paste maximum van 70 kilometer per uur. Wegwerkers willen toe naar een maxium van 50 kilome ter en strengere handhaving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2