PZC Dinsdag 13 maart 2007 17 als Hannibal Lector uit de film The Silence of the Lambs. Weerbericht kijken op mobieltje is populair Mobiele internetters maken vooral gebruik van internet op hun mo biele telefoon om het weerbericht te bekijken. Voor bijna 50 procent van de Europese mobiele internet gebruikers is het weerberichten de belangrijkste reden om mobiel te internetten. Daarna volgen sport (47 procent) en beurskoersen (35 procent). Het onderzoek werd gedaan in op dracht van de Online Publishers Association (OPA). Overigens is de grootste ergernis van de mobiele internetters de laadtijd van een mobiele internetpagina. Website SNS Bank nu ook te horen SNS Bank maakt telebankieren makkelijker voor mensen met een visuele handicap. Met speciale soft ware kunnen bezoekers teksten op de site laten voorlezen. De dienst is handig voor mensen met dyslexie, ouderen bij wie gezichts vermogen afneemt, of voor men sen voor wie Nederlands niet de eerste taal is. Met het voorlezen richt SNS Bank zich op 15 tot 20 procent van de Nederlandse bevol king. De software past in het stre ven van SNS Bank om 'zelfred zaamheid' te bevorderen. dere eer en glorie van de baas, gaat de psychopatische manager op zoek naar zijn volgende slachtof fer. Wie hulp zoekt, wordt als een bedreiging gezien en kan rekenen op een nog hardere en gemenere aanpak. Psychopaten krijgen vaak een kick van het beschadigen van anderen en een klager is kwets baar en dus een perfect slachtoffer. Bovendien zorgen psychopatische managers er wel voor dat ze zich met behulp van leugens bij hun meerderen indekken tegen mogelij ke kritiek op hun functioneren. Volgens professor Hare zijn psy chopaten roofdieren en net als hun 'soortgenoten' in het wild al tijd op zoek naar prooi. „Overal waar macht, prestige en geld (en vaak seks) een rol spelen, vind je ze." Het is volgens hem een zaak van levensbelang om zulke psycho paten zo snel mogelijk op te spo- Bazenstresstest ren, voordat ze telkens nieuwe slachtoffers maken. Psychopatische managers zijn niet alleen een bedreiging voor indivi duele werknemers, ze kunnen ook gevaarlijk zijn voor een totale on derneming. Hare: „Ze bouwen een machtspositie op in het be drijf en zorgen ervoor dat iedereen paranoïde wordt, werkne mers worden bang voor elkaar en de cultuur op de werkvloer wordt steeds meer een afspiegeling van de verziekte cultuur van de mana ger." Maar juist in moderne bedrijf sculturen krijgt de psychopaat vaak alle ruimte om toe te slaan. Waar in het verleden bureaucratie, regels en procedures iedereen in het gareel hielden, maakt de vrije re sfeer op de werkvloer het mak kelijk om vuile streken te flikken. Ie minder aangename eigenschap pen die Van Meer in zijn boek noemt. „Hij was overal met ruzie weggegaan en in de kroeg schepte hij daar over op. Hij had ons nodig Actie ondernemen tegen foute lei dinggevenden is niet eenvoudig, zeker niet als het de leidinggeven den zelf behoren te zijn die onge wenst gedrag moeten helpen voor komen. Voor wie het slachtoffer is van zo'n baas, is opstappen vaak de beste remedie, maar je geza menlijk schrap zetten met steun van ondernemingsraad of vertrou wensfunctionaris kan ook helpen. Belangrijk is in ieder geval te we ten hoe een psychopaat werkt om je er tegen te beschermen. Niet elke psychopaat is dus een lustmoordenaar. Soms zijn ze ech ter dichterbij dan je denkt. Het is duidelijk dat een psychopaat zon der gewelddadig te zijn toch bij zonder angstaanjagend kan zijn. Dat blijkt wel uit het voorbeeld dat Hare ooit aan actrice Nicole Kidman gaf Kidman vroeg hem om advies voor haar ijzige rol in 1. Door mijn baas gaat mijn werk eerder slechter dan beter ^nirnuAin 2. Op mijn werk probeer ik mijn baas te ontlopen @3 03 SS 3. Privé praat ik vaak over de problemen die ik met mijn baas heb ïjêj] 4 Ik lig soms wakker en denk aan dingen die mij van mijn baas dwarszitten 5. Ik vind het een opluchting als mijn baas er een tijdje niet is Pil iJMfP 6. Mijn baas heeft geen waardering voor me 7 Ik voel me soms door mijn baas gekwetst of gekleineerd 8. Ik zou het liefst morgen een andere baas willen hebben l*"E]FOU4?H 9. Ik fantaseer soms hoe ik mijn baas terug kan pakken \v-H IJ41H 10. Ik ben woedend over wat mijn baas mij aandoet F"E3 fc* [J4ÏE3 Wat zegt de totaalscore? Q Zo hoort het. Je baas helpt je meer dan dat hij/zij je dwarszit. 1-14 Niet altijd even prettig, maar er valt mee te leven. Let op dat het niet erger wordt. 15-22 Je hebt duidelijk last van bazenstress. Denk eens goed na of dit de baan van je leven is. Zijn er binnen het jaar concrete verbeteringen te verwachten? 23-40 Je hebt veel last van bazenstress. Zijn er mogelijkheden om de situatie te verbeteren? Hou je dit nog een paar jaar vol? 41-50 Je houdt dit niet lang meer vol of je bent al overspannen door je baas. Maak dat je wegkomt!! Neem de tijd om goed na te denken over de toekomst. infographic CRW als publiek", vertelt Loes. „Hij wist best hoe wij over hem dachten, maar dat interesseerde hem geen moer." Hoe liep het af met Loes? „Als hij de thriller Malice, waarin een moe der haar kind verliest. Om de actri ce een idee te geven hoe ze de psy chopatische moeder van het dode kind moest spelen, gaf hij het vol gende voorbeeld: stel je een onge luk voor waarbij een kind is aange reden. De moeder zit huilend op de grond bij het slachtoffer, er om heen staan aangedane toeschou wets. Ie loopt er naar toe, stapt in de plas bloed van het kind en be studeert het gezicht van de moe der een aantal minuten. Daarna ga je naar huis en oefent de gezichts uitdrukking voor de spiegel. Een dergelijke scène maakt het voor de kijker duidelijk dat de toeschou wer geen enkele emotie voelt, niets eens weet wat emoties zijn. Kortom, een echte psychopaat is. SI Meer informatie over psychopaten op de werkvloer op www.hare.org mensen niet onder controle heeft, gaat het mis. Een beetje tegen wind vindt hij lollig, maar hij heeft sowieso altijd gelijk." Uitein delijk heeft Stijn haar verzocht op te stappen. Loes kijkt niet om in wrok. „Stijn is gewoon totaal onge schikt om leiding te geven en hij ziet zichzelf als het centrum van het universum, maar ik heb toch veel van hem geleerd. En ik weet dat als ik in de penarie zit, dat ik hem zo kan bellen. En dan gaat hij heel ver om te helpen." Grijnzend: „Dan heeft hij weer een mooi verhaal voor in de kroeg". KM De namen van Loes en Stijn zijn uit privacyoverwegingen gefingeerd Geef je chef een cijfer Als een woord van toepassing is op de baas, is dat één punt. Bij zestien punten is het tijd om naar een andere baan uit te kijken. Persoonlijke stijl: onoprecht, ar rogant, ongeloofwaardig, mani pulatief - Onderlinge relaties: ongevoe lig, gewetenloos, oppervlakkig, beschuldigend Organisatorische volwassen heid: ongeduldig, grillig, onbe trouwbaar, ongeïnteresseerd, parasiterend Antisociale neigingen: thea traal, onethisch, intimiderend Testen belangrijk bij solliciteren Personeelsmanagers laten hun sol licitanten steeds vaker psycholo gisch testen voordat ze hen een baan aanbieden. Vooral persoon lijkheidstesten zijn populair. Dat blijkt uit Europees onderzoek van assessmentbureau SHL, waaruit het tijdschrift Intermediair citeert. Liefst 80 procent van de perso neelsmanagers beweert regelmatig gebruik te maken van assessments en psychometrische testen. Zowel grote als kleine werkgevers zeggen bovendien vertrouwen te hebben in dit soort selectiemethoden. foto CPD Mannen willen auto, vrouwen flexibel werk Als het gaat om de secundaire ar beidsvoorwaarden, kiezen man nen in de regel voor materialisti sche zaken zoals bonussen en lea se-auto's, terwijl vrouwen de voor keur geven aan flexibiliteit. Bedrij ven spelen hierop in door werken de moeders te ondersteunen door flexibele werktijden aan te bieden. Toch neemt de helft van de Neder landse vrouwen slechts drie maan den zwangerschapverlof. Dit blijkt uit een onderzoek door financieel wervings- en selectiebureau Ro bert Half Finance 8c Accounting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17