Geld eit werk Help! Mijn baas is een psychopaat 'Soms zat ik huilend op m'n werk' Pas op: Er kan nog een trein aankomen is 16 I Dinsdag 13 maart 2007 PZC GELDZAKEN door Corné van Zeijl Veel beleggers vragen zich af of we nu de klap hebben ge had of dat er nog meer aan staat te komen? Het grappi ge is dat weinig beleggers eigenlijk weten waarom de koersen nu gedaald zijn. De beurs van China kelderde als een diefin de nacht en dat zorgde ervoor dat de rest van de beur zen wereldwijd mee naar beneden ging. De AEX daalde met 7 procent in vijf dagen tijd. De opvallende scherpte van de da ling komt onder andere doordat veel grote speculanten, zoals hedge funds, geld hadden geleend in Japanse yen omdat in Ja pan de rente zo lekker laag is (0,50 procent). Dit geld stopten ze in risicovollere beleggingen zoals aandelen. Dat verdiende lekker, zolang de aandelenkoersen stegen en de yen daalde. Maar toen de yen opeens steeg moesten ze hun verliezen pak ken. En dat zorgde ervoor dat de koersdaling zichzelf versterk te. Iedereen wil tegelijk door dezelfde draaideur naar buiten. In mei vorig jaar hebben we ook al zoiets gezien. Dat de koer sen zijn gedaald hebben we ge zien, maar belangrijker is wat gaan de koersen nu doen? Heb ben we de ellende al achter de rug? Kent u het bordje bij een onbewaakte overgang 'Pas op er kan nog een trein aankomen'. Deze waarschuwing lijkt me ook terecht voor aandelenbeleggers. In de afgelopen twee jaar hebben we vijf correcties gezien en allemaal kwamen ze in twee stappen. Als het de afgelopen vijf keer ook al is gebeurd, zou je zeggen dat de kans groot is, dat we ook nu weer een na schok op de beurs gaan krijgen. Wachten op de tweede klap lijkt dus het verstandigst. Maar wachten op de volgende koers- tik heeft ook zijn risico's. De beurzen zijn namelijk ondanks de sterke stijgingen van de afgelopen jaren nog steeds goed koop. De koersstijgingen hebben slechts met moeite de winst stijgingen van de onderliggende bedrijven kunnen bijhouden. Een veel gebruikte manier om te bepalen of aandelen duur zijn of niet, is om naar de koers/winstverhouding te kijken. Hoeveel maal de winst betaalt u nu eigenlijk? Op het hoogte punt in 2000 was de koers/winstverhouding op de Nederland se beurs 24. Momenteel is deze verhouding slechts 11,5. Dit is internationaal en historisch gezien goedkoop. In Amerika is de ze k/w 15 en in de rest van Europa 13. De ware langetermijnbe- legger profiteert van deze daling om nu in te slaan. De wat meer speculatieve belegger wacht de tweede fase van de correc tie. Dat is echter niet zonder risico. Want wat als de koersen onverhoopt toch stijgen? En u blijft maar zitten wachten op de tweede stap van de correctie. De trein die nooit kwam. Dan heeft u een prachtige aankoopgelegenheid voorbij laten gaan. Corné van Zeijl is fondsbeheerder bij SNS Asset Management. Wachten op de volgende koerstik heeft ook zijn risico's Ze zijn 0 zo aardig. Maar op een bepaald moment blijken ze een wolfin schaapskleren en tonen ze hun zwarte kant: sommige bazen zijn regelrechte psychopaten. door johan Bosveld Iedereen kent ze wel: bazen die niet te vertrouwen zijn. Chefs die naar boven likken en naar beneden schoppen om zo hun doel te bereiken ter meerdere glo rie van henzelf Er is echter één ca tegorie bazen die echt gevaarlijk is: dat zijn de managers met persoon lijkheidsstoornissen, de psychopa ten op de werkvloer. Eén op de honderd mensen is een psychopaat, dus zou één procent van elke honderd werknemers ook een psychopaat zijn. Maar niet el ke psychopaat is meteen een kan nibaal als Hannibal Lecter uit The Silence of the Lambs. Veel psychopa ten functioneren schijnbaar pro bleemloos in de maatschappij. Hun karaktereigenschappen zor gen er zelfs voor dat ze meer dan gemiddeld carrière maken in het bedrijfsleven. Hij of zij is vaak char mant, komt over als een goede lei der en lijkt de perfecte medewer ker om doelen te halen. Kortom, eigenschappen die passen bij de moderne manager. Maar pas op: wanneer er sprake is van geweten loosheid, naar hartelust liegen en een volkomen gebrek aan inle vingsvermogen dan komt de baas gevaarlijk dicht in de buurt van de kenmerken van een psychopaat. De Canadese hoogleraar Robert Hare is expert op het gebied van psychopaten. Samen met zijn colle ga Paul Babiak ontwikkelde hij in de jaren tachtig een systeem om psychopatische criminelen van 'ge wone' misdadigers te onderschei den. Hun zogeheten P-scan is de internationale standaardtest die daarvoor in justitie- en politiekrin gen wordt gebruikt. Nog niet zo lang geleden ontwik kelde hij een nieuwe test, bestemd voor het bedrijfsleven. De B-scan Niet elke psychopaat is meteen een kannil (Business-scan) is een lijst met 107 vragen waarmee de ratten op de werkvloer kunnen worden ont maskerd en waarmee kan worden voorkomen dat psychopaten in dienst worden genomen. De vra genlijst is overigens niet bestemd voor de baas in kwestie. Het zijn de directe collega's, ondergeschik ten en superieuren die antwoord moeten geven op de vraag of er sprake is van een psychopatische manager. Psychopaten op de werkvloer ge bruiken vrijwel altijd dezelfde tech nieken. Allereerst zoeken ze hun slachtoffer uit. Dat kan iemand zijn die ze kunnen gebruiken. Ver volgens wordt de zwakke plek van het slachtoffer gezocht en is die eenmaal gevonden dan begint het manipuleren, dreigen, onder druk zetten, schofferen, enz. Nadat het slachtoffer is leeggezogen ter meer- Werk jij bij Stijn? Tjesus." Dit soort reacties kreeg Loes toen mensen hoor den dat zij een baan had gevonden bij een marketing-adviesbureau. Haar baas was berucht in het we reldje. Loes: „Ik was gewaar schuwd. Hij stond bekend als een veeleisende, moeilijke man. Dat leek mij wel spannend." Dat heeft ze geweten. Ze zag haar collega's een voor een opstappen of ze raak ten overspannen. Uiteindelijk heeft zij het nog het langst volge houden bij de man. „Ik ben nogal koppig. Ik laat me niet zomaar wegpesten." Bazen komen in alle soorten en maten voor. Uit onderzoek van Dominant, egocentrisch en gewetenloos; er zijn bazen die je maar beter niet kunt treffen. Hoe houd je je staande als een hufter de zaak bestiert? En wanneer kun je beter vertrekken? door Catheleyne van der Laan FNV Bondgenoten blijkt dat het slecht is gesteld met de kwaliteit van de Nederlandse chef. Slechts een derde van de werknemers die reageerden op het onderzoek ziet zijn baas als een soort coach. Drie kwart benoemt de chef negatief, of als iemand die geen leiding kan geven. Het grootste deel van de ba zen heeft moeite met het geven van complimenten. Ook wordt er slecht geluisterd en wordt er met ideeën van werknemers weinig ge daan. „Kut met peren was zijn standaard commentaar als je met een stuk kwam", vertelt Loes. „Hij wist het altijd beter en had altijd het laatste woord. Niks ging de deur uit zon der zijn stempel. Het was nooit goed wat je deed. Ie moest het overdoen tot dat het in de buurt kwam van zijn idee. Soms wel twintig keer." Maar Loes was leer gierig en kon veel leren van Stijn. Dus ze bleef „Soms zat ik tot elf uur 's avonds te ploeteren. Hui lend voor het scherm. Dan wist ik echt niet meer hoe het beter moest." Terwijl haar collega's het gevecht met Stijn niet aangingen, bood zij tegengas. „Dan weigerde ik expli ciet: doe het lekker zelf. Stijn kon dan zo kwaad worden dat het leek alsof hij me bij mijn nekvel eruit wilde kieperen. Want het lag altijd aan mij. Ik was dwars en moest ge woon luisteren. Hij vond mij al lang niet meer dat schattige bru taaltje en noemde me een gefrus treerde oude geit." Als het nooit goed is, doodt dit op een gegeven moment alle creativiteit. Binnen anderhalfjaar zat Loes verkrampt te werken. Er zijn een paar eigenschappen die bazen kunnen hebben die zeer be lastend zijn voor hun medewer kers. 'Het is nooit goed', is er zo eentje. Zo'n baas zou niet weten aan wie hij een schouderklopje moet geven want zijn personeel bestaat uit een stelletje halvezolen. Leuk is het niet om voor zo'n fi guur te werken, maar je weet waar je aan toe bent. Vaak beschermen medewerkers zich door elkaar te steunen. Daarbij houden zij zich zelf steeds voor: hij is goed in zijn vak en zo is hij nu eenmaal. Autoritair, machtswellustig, be moeizuchtig, sociaal onbenul; De baas van Loes voldoet aan bijna al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16