Media Boekenbal voor 'shoe-a-holics' kt tl PZC Dinsdag 13 maart 2007 15 Schrijfster Susan Smit in de hemelsblauwe jurk met bijpassende donkerblau we sandaaltjes, die zij vanavond draagt tijdens het boekenbal. foto GPD Zelden wordt vol overgave gehoor gegeven aan de kledingadviezen voor het Boekenbal. Vaak is het toch weer die veilige zwarte jurk, met wellicht een kleurig accentje. De genodigden mogen vanavond hun balschoenen aan voor Het Lichtvoetige Boekenbal. door Marjolijn de Cocq Er moet worden gedanst op de toneelvloer van de Stadsschouwburg in Am sterdam. Vindt de Stich ting Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek (CPNB), die jaarlijks het Boekenbal organiseert als aftrap van de Boekenweek. Want het bal moet dit jaar, in een verwijzing naar het thema Scherts, Satire en Ironie, 'lichtvoe tig' worden. Balschoenen aan, is het parool. En dan om drie uur 's nachts met de schoenen onder de arm weer naar huis, belooft de uitnodiging. „Schoenen uit? Daar ben ik zwaar op tegen", reageert schrijfster Susan Smit (De zweefmolen, Ele na's vlucht), een van de oprichters van het schrijfstersverbond Wri ters On Heels. „Ik vind het zo'n raar fenomeen, zo'n zwaktebod. Maar je ziet het op bijna alle feest jes: zijn de dames aan het einde van de avond beschonken, dan is het what the heil, schoenen uit." Misprijzend: „Ik vind het niet stijl vol." Smit, dit jaar jurylid voor de Gou den Strop voor het beste misdaad- boek en zelfbenoemd 'shoe-a-ho- lic', loopt als ex-fotomodel al sinds haar vijftiende op hoge hakken. Haar balschoenen, bij een door haar styliste uitgezochte hemels blauwe jurk van Filippa K., zijn sandaaltjes van donkerblauw flu weel. „Ze komen van mijn spon sor Inwear, en ik mag ze houden. Daar ben ik zo blij mee, een vrouw kan immers nooit te veel schoenen hebben." Het is prettig om veel schoenen te hebben, vindt ook schrijfster Rosi- ta Steenbeek (De laatste vrouw, Schimmenrijk). „In verschillende kleuren, passend bij de kleren. Zo heb ik bij een jurk mét rode mond jes schoenen van Jan Jansen, rood, hooggehakt en met een glanzende rode mond erop." Niet de jurk die ze naar het Boekenbal draagt, ove rigens. Die is lang, groen en 'zeer Italiaans'. Ook Steenbeeks bal schoentjes komen uit haar zelfver kozen tweede vaderland, en ze hoeven niet uit. „Schoenen met hoge hakken die tegelijkertijd lek ker zitten. Waar ik dus lang op kan staan en ook op kan dansen." Dat jaarlijkse kledingadvies voor het bal, zegt CPNB-directeur Henk Kraima, moet ook niet wor den opgevat als een 'dwingende dresscode'. „We willen vooral voor komen dat iedereen standaard in avondkleding komt, daarmee word je zo'n inwisselbaar feest." Het advies moet de weifelaars die wanhopig voor hun kledingkast staan houvast bieden, stelt Krai ma. „En we willen dat er voorpret ontstaat. De mensen worden nieuwsgierig: wat gaan de anderen doen?" Het kledingadvies is ontstaan in de jaren na de oorlog, toen nie mand iets had en iedereen zelf ach ter de naaimachine kroop, vertelt Kraima. „Daaruit is voortgekomen dat iemand er iets persoonlijks mee kan doen, een eigen accent kan leggen. Als je een advies geeft doet misschien 10,15 procent er iets mee." Steenbeek probeert zich wel elk jaar aan het kledingvoorschrift te houden. „Maar als dat te moeilijk is, trek ik gewoon een feestelijke jurk aan." Op het Boekenbal van 2003, dat de dood als thema had, droeg ze een zeer opvallende, ko ningsblauwe fluwelen jurk. Het ge heim van de jurk was dat die een korset bevatte, op haar lijf ge maakt. Ze had ternauwernood een auto-ongeluk overleefd. Steen beek: „Ik was fysiek nog zwak, al hoewel ik werd gesteund door mijn korset. Maar psychisch voel de ik me sterk. Ik leefde nog en kon weer lopen. Dat was iets om te vieren. De volgende ochtend, na het bal, kwam de thuiszorg weer om me onder de douche te doen." In haar laatste autobiografische boek Siciliaans testament beschrijft ze een Italiaans jetset-verleden waarin heel wat wordt afgedanst. Vanavond is ze zeker ook weer op de dansvloer te vinden, voorspelt Steenbeek. „Ja, ik kan weer dan sen. Dat is zelfs heel goed voor mijn rug. Ik zou vaker achter mijn *- schrijftafel vandaan moeten ko men voor een dansje." Bestsellerschrijfster Heieen van Royen haalde vorig jaar in flam boyant felrood - met gevaarlijk diep decolleté - de voorpagina's van alle kranten. Een lesje voor de andere dames? Directeur Henk Kraima ontvangt zijn genodigden zeifin ieder geval altijd in stem mig zwart bij de ingang van de Stadsschouwburg. Maar, klapt hij zijn persoonlijke accentje voor van avond uit de school: „Een man heeft het voordeel van zijn vlinder dasje. Daar kan je mooi op varië ren. Van tintje roze tot helrood 2001: Het multikleuren bal motto: 10 x tussen twee cultu ren kledingadvies: feestelijk en kleurrijk 2002: Bal d'Amour motto: Heb ban olla voagala nestas, verha len en gedichten over de liefde kledingadvies: tintje roze 2003: Het Walhalla bal motto: STYX - Leven en dood in de let teren kledingadvies: parelwit, hemelsblauw, helrood 2004: Le Bal Tricolore motto: Gare du Nord - Ontmoetingen met Frankrijk kledingadvies: chic, joyeux, coquet 2005: Het Historisch Boeken bal motto: Spiegel der Lage Landen - Boeken over onze ge schiedenis kledingadvies: Gou den tijden - sier jezelf met goud, in je kleding of in je bij outerieën 2006: Het liederlijk Boekenbal motto: Boem Paukeslag - schrij vers en muziek kledingadvies: een muzikaal signatuur. ALLEMENSEN Ex-nanny Madonna wil uit school klappen Een voormalig kindermeisje van Madonna wil haar memoires pu bliceren en daarin met onthullin gen over de zangeres komen. Me lissa Dumas heeft haar tachtig pagina's tellende manuscript aan een aantal uitgeverijen aangebo den, aldus The Sunday Times. Bij het manuscript heeft ze fo to's van het gezin van Madonna gevoegd. Het is niet bekend wan neer Dumas voor Madonna heeft gewerkt. Rapper Snoop Dogg in Zweden opgepakt De Amerikaanse rapper Snoop Dogg is in de nacht van zondag op maandag opgepakt in de Zweedse hoofdstad Stockholm. De 35-jarige zou drugs hebben gebruikt en een urinetest heb ben moeten ondergaan. Volgens berichten in de Zweedse media bracht Snoop Dogg de nacht in een politiecel door, na afloop van een concert van zijn coliega P Diddy. Vier uur later mocht Snoop Dogg, artiestennaam van Calvin Broadus, weer gaan. De resultaten van de test zullen pas over enkele weken bekend wor den. Dan maken de Zweedse au toriteiten ook bekend welke maatregelen er tegen Broadus zullen worden genomen. Hij mag intussen wel het land verla ten. Snoop Dogg is in de Vere nigde Staten al verscheidene ma len berecht wegens het bezit van drugs. Hij is in 1993 ook aange klaagd wegens moord, maar la ter vrijgesproken. Actrice Salma Hayek zwanger en verloofd Salma Hayek is zwanger. De Mexicaanse actrice heeft zich ver loofd met de toekomstige vader van haar kind, de Franse zaken man Fran^ois-Henri Pinault. Wanneer de baby verwacht wordt is niet bekendgemaakt. Hayek maakte onder meer furo re met haar vertolking van de Mexicaanse schilderes Frida Kah- lo in de film Frida. Eerder had ze relaties met de acteurs Edward Norton en Josh Lucas. Courtney Love betaalt rekening kliniek niet Een ontwenningskliniek in Cali- fornië heeft de rockzangeres Courtney Love voor de rechter gedaagd. De instelling had nog 180.000 dollar (137.000 euro) te goed van Love. De 42-jarige Lo ve, weduwe van Nirvana-zanger Kurt Cobain, moest zich van de rechter in augustus 2005 laten opnemen in de kliniek nadat ze een overdosis drugs had geno men in een nachtclub in Hol lywood. Kort nadat haar behan deling was begonnen, betaalde Love 10.000 dollar aan de kli niek. De rest van het bedrag dat ze schuldig was, weigerde ze te betalen. Courtney Love foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15