Aandacht voor oorlogsvliegers PZC Dinsdag 13 maart 2007 31 Het blijven gedenken van de vele vliegeniers die in de Tweede Wereldoorlog bo ven de Delta actief waren. Met dat doei is de stichting Wings to Victory opgericht. Wensen zijn de aanleg van een museumpark bij vlieg veld Midden-Zeeland en het oprichten van een monu ment voor omgekomen en vermiste vliegeniers. museumpark is plaats voor het tweede doel van Wings to Victo ry: een monument voor de omge komen en vermiste vliegers (nog steeds zijn er militairen officieel vermist) in Zuidwest Nederland. Een plek om te gedenken, in het bijzonder ook op de 4e mei. Het museumpark moet de aan dacht van oud en jong trekken. Doordat de mensen zich als het ware terug in de tijd kunnen ver plaatsen, is daarvoor een basis ge legd. Ze kunnen het leven van de vliegtuigbemanningen zien. Er is al veel materiaal beschikbaar, ver telt Van Dijk. „We hebben de ken nis, de contacten, de spullen en een groot archief. We willen na drukkelijk ook jongeren erbij be trekken, van basis- tot en met ho ger onderwijs. Uiteraard zoeken we samenwerking, denk bijvoor beeld aan de zogenaamde battle- toers langs plaatsen waar in de oor log veel is gebeurd." Op bescheiden schaal is het verza melen van materiaal dat in het park gebruikt kan worden al be gonnen. Het staat voorlopig in een bescheiden ruimte in een hangar op het vliegveld. „Dan hebben we iets tastbaars om te laten zien." Dat is nodig omdat de stichting op zoek moet naar geld om de plan nen te verwezenlijken. Er wordt onder meer een beroep gedaan op provincie en gemeenten. De wer ving van donateurs is begonnen. „Er is in Zeeland geen gemeente uitgezonderd waar nooit een vlieg tuig verongelukt is. Die kunnen best een bijdrage geven." Het hoeft niet allemaal tegelijk, zegt Van Dijk. „We zijn bezig met het schrijven van een vijfjarenplan. Daarin staat wat we in etappes wil len doen." Het airwar museum en het air men memorial moet ook een ont moetingsplaats zijn voor nabe staanden en oud-vliegeniers. In de kringen is met waardering gerea geerd op de plannen van de stich ting. Dat leidde onder meer tot het in bruikleen krijgen van diver se persoonlijke spullen (vlieger swing, medailles) van de Zeeuwse oorlogsvlieger Van der Poest Cle ment. Drie vliegeniers die bij de strijd boven Zeeland betrokken wa ren, zijn benoemd tot erelid. De stichting houdt zich aanbevolen voor aanbod van verhalen, foto's, onderdelen, en dergelijke van vlieg- tuigen uit WOU. Zie ook: www.winstovictory.nl De bemanning van een Amerikaanse B17 bommenwerper. ge gasten hun leven waagden voor onze vrijheid. Als je zelf vliegt, kun je enigszins een indruk op doen van hoe dat ging. Die men sen verdienen het dat we ze waar dig gedenken." Al jaren is Van Dijk bezig met het verzamelen van informatie over vliegtuigen die tussen 1940-1945 in Zeeland neerstortten. In Jan van Huuksloot ontmoette hij een gelijkgestemde. Die beschikt over een grote verzameling van resten van vliegtuigen, dikwijls door vis sers uit het water gehaald. „Het idee ontstond om iets te doen aan het blijvend gedenken van dege nen die zijn omgekomen." Om dat officieel handen en voeten te geven, is de stichting Wings to Victory opgericht. Van Dijk en Van Huuksloot vormen samen met Joop van Weele het bestuur. De plannen zijn niet mis. Van Dijk: „Ons eerste doel is het op richten van een museum over de luchtoorlog. De beste plaats daar voor is vliegveld Midden-Zeeland. Dat ligt centraal en je kunt er goed andere activiteiten ontwikkelen, zoals vliegen met oude vliegtui gen. We willen het groot aanpak ken en helemaal in stijl een vlieg veld uit de periode 40-45 opbou wen." Dat wil zeggen met grote hangar, briefingroom (ook te gebruiken voor ontvangsten en vergaderin gen), een messroom en verkeersto ren. En een werkplaats om onder delen te restaureren. Daarvoor is al een werkgroep gevormd. In het door Rinus Antonisse n de T\veede Wereldoorlog is in het luchtruim boven de Del ta veel strijd geleverd. In Zee land stortten ongeveer 500 vliegtuigen neer, waarvan circa 350 geallieerde toestellen. Vele hon derden bemanningsleden kwa men om; weinigen overleefden. Het is een vrijwel onbelicht onder deel van de oorlog, dat dan ook snel in de vergetelheid raakte. Ten onrechte, vindt voorzitter Martien van Dijk van de pas opgerichte stichting Wings to Victory. Hij is technisch directeur van Vliegwerk Holland en heeft dus wat met de vliegerij. En ook met de Tweede Wereldoorlog. „Het is toch een bijzonder iets dat die jon- Een neergestorte Spitfire in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 125