Cultuur Altijd op reis naar sublieme moment Vernield kunstwerk als stille getuige r~™' pzc Dinsdag 13 maart 2007 I 29 v v h W i i w Filmstill uit Heartbeat Hotel met Anton Corbijn. Première Heartbeat Hotel Redux in Motel Insomnia. door Ali Pankow vussingen - Het idee voor een her nieuwde versie van zijn film Heart- bear Hotel had Bob Pingen al uitge werkt ruim voordat het plan Mo tel Insomnia in Vlissingen werd ge lanceerd. Dat hij daar aanvankelijk niet eens voor werd gevraagd, is volgens Pingen 'echt Vlissings'. „Er wordt 90.000 euro aan verspijkerd, terwijl van dat budget niks aan kunstenaars hier wordt besteed." Toch hebben hij en organisator Stichting het Zuidlicht elkaar ge vonden. Heartbeat Hotel Redux gaat donderdagavond in Motel In somnia in première. Kunstschilder en filmmaker Pin gen maakte de eerste versie in 2003. Centraal in Heartbeat Hotel staat de kunstenaar die altijd in be weging is, letterlijk altijd van plek naar plek reist, maar die ook steeds op zoek is van het ene idee naar het andere, naar dat ene su blieme moment. Het begrip 'hotel' voert de filmmaker op als treffen de metafoor voor een organisch proces dat voortdurend voortgaat. Hij ziet een hotel als een onein dige machine van mensen die ko men en gaan of als een boom die steeds maar doorgroeit. Hoofdrollen in deze film worden vertolkt door tal van kunstenaars, onder wie Anton Corbijn, Philip pe Tonnard en William Verstra- eten. „Het idee voor de redux is ge boren uit het feit dat ik nog zoveel materiaal over had. In totaal is er 25 uur film gemaakt", zegt Pingen. De hernieuwde versie duurt 73 mi nuten. Veel vanuit de eerste versie is erin terug te vinden, circa dertig procent is nieuw. „Deze redux ver sie heeft wat minder logica, is veel associatiever", vindt hij zelf Pingen kiest er bewust voor zon der scenario te werken. Beginnen zonder betekenis dus. „Zodra er betekenis is, ontstaat ook de nei ging daar alles in onder te breng en. luist met veel materiaal creëer ik de mogelijkheid associatief te werken." Voor zijn credo dat de kunstenaar altijd op zoek moet blijven naar het sublieme moment, vindt hij herkenning bijvoorbeeld in Verplet terende Werkelijkheid van Maarten Biesheuvel. Daarin immers krijgt de hoofdpersoon ook de opdracht een miljoen jaar rond te dwalen in het heelal en flink te piekeren. „Een kunstenaar moet niet blijven doen waar hij goed in is. Dat ge beurt dan onder het mom van 'ver- 'Een kunstenaar moet niet blijven doen waar hij goed in is, maar verder zoeken' dieping'. Maar het is de opdracht van de kunstenaar steeds opnieuw op onderzoek te gaan, regematig weer af te reizen", verwoordt Pin gen zijn eigen drijfveren. Hij begrijpt wel dat dit niet voor ie dere kunstenaar is weggelegd en weet ook dat niet elke zoektocht per definitie resultaat oplevert. „Het is mij ook wel eens overko men dat ik een expositie moest af zeggen. Collega's tonen daar dan weinig begrip voor." Het feit dat hij ook schildert, heeft volgens Pingen invloed op zijn ma nier van filmen. Met de ogen van de kunstschilder zoekt hij de beel den en met de hartslag van de fil mer bepaalt hij het ritme in de op volging van die beelden. Vlissingen biedt het decor voor Heartbeat Hotel. Hij wil met felle, kleurrijke beelden en doorkijkjes naar de horizon de kracht van die stad tonen. Heartbeat Hotel Redux, donderdag, locatie Motel Insomnia (oude tim merfabriek Scheldeterrein, Vlissin gen), 19.30 uur. Voorpremière van Ancho libero va bene vlissingen - Film by the Sea pre senteert vanavond de voorpremiè re van Anche libero va bene. De voorstelling in de Vlissingse bio scoop Cine City begint om 19.30 uur. De film is een Italiaans drama van en met regisseur Kim Rossi Stuart, waarin het gezinsleven van de fa milie Benetti op z'n kop wordt ge zet door de labiele moeder Stefa- nia. Anche libero va bene ontwik kelt zich tot een kroniek van het le ven van twee jonge kinderen die opgevoed worden door hun vader. Naast Kim Rossi Stuart vertolken Barbora Bobulova, Alberto Man- giante en Tommaso Ragno de hoofdrollen. De film draait vanaf eind maart in de Nederlandse bioscopen. Kunstuitleen present op woonbeurs in Goes goes - CBK Zeeland (centrum beeldende kunst) en Kunstuitleen Zeeland presenteren zich uitge breid op de Woningexpo Zeeland, van 16 tot en met 18 maart in de Zeelandhallen in Goes. Met een stand van bijna 200 vierkante me ter geven de organisaties een beeld van wat belangstellenden in Zee land kunnen huren aan beeldende kunst. Er zijn ongeveer vijftig wer ken te zien. Wie tijdens de beurs lid wordt, ontvangt een foto van de Vlissing se kunstenaar Remco van den Bosch ('Beroemd in Zeeland'). Hij richt een mobiele studio in op de Woningexpo, waar bezoekers zich kunnen laten portretteren. Laatste voorronde van 2nd Influenz kwadendamme - In de laatste voor ronde van de muziekwedstrijd 2nd InfluenZ, vrijdag in De Burcht in Kwadendamme, treden vijf bands aan. Het gaat om The Argo nauts (rock uit Zuid-Beveland), La titude (jazz/pop uit Tholen, in 2006 winnaar van de Kunstben de), de Middelburgse meiden groep First Days Of.., Asteroth (metal uit Zuid-Beveland) en Checkmate (akoestische variant op ska, Schouwen-Duiveland). Tijdens het juryberaad zorgt punk rockband The Regiment, die vorig jaar hoog eindigde, voor een extra optreden. De voorronde begint om 20.00 uur. De finale is op 21 april. Vandalen veroorzaken ravage bij kunstproject in Oude Timmerfabriek. door Rolf Bosboom vlissingen - Het vernielde kunst werk van Regine Schumann blijft, als stille getuige, staan in Motel In somnia. „We vinden dat je moet tonen wat er is gebeurd", zegt On- no Bakker, organisator van het kunstproject in de Oude Timmer fabriek in Vlissingen. Het gebouw trok afgelopen week einde ongenode bezoekers. De da der of daders lieten zich vermoede lijk insluiten, maakten enkele fles sen wijn soldaat, gooiden servies kapot en richtten vernielingen aan in de 'hotelkamers' die tien kunste naars er hebben ingericht. Het fra giele kunstwerk van Regine Schu mann, gemaakt van kostbaar plexi glas en met een waarde van 15.000 euro, werd volledig vernield. „Het is treurig", zegt Bakker. „Als organisatie weet je dat dit soort dingen kunnen gebeuren. Daarom 'Het is te hopen dat de dader nu een aantal slapeloze nachten heeft.' waren we ook verzekerd. Zo'n ge bouw als dit is nooit voor honderd procent te beveiligen. Er zitten wel goede sloten op en de bewaking van de Schelde houdt een oogje in het zeil, maar het ligt geïsoleerd." Vorig jaar was ook al een tijdelijk Zeeuws kunstproject doelwit van vandalisme. Toen werd een groot aantal werken uit het initiatief Dij ken van Wijven, bij Heinkens- zand, vernield. „Kunst daagt blijk baar uit", zegt Bakker, die er niet op voorhand van uitgaat dat het bij Motel Insomnia om een actie gaat die bewust tegen de kunst is gericht. „Blijkbaar wilde iemand de nacht bij ons doorbrengen." In een van de kamer, een exacte ko pie van het Vlissingse hotel Arion, was het bed beslapen. „Het is te hopen dat de dader nu een aantal slapeloze nachten heeft." Motel Insomnia duurt nog tot en met zondag 25 maart. Op de laat ste dag wordt een deel van het in terieur geveild. Het vernielde kunstwerk van Regine Schumann in de Oude Timmerfabriek blijft onderdeel van Motel Insomnia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 123