Burger bezorgd over onderhoud groen 'Je baan staat toch op het spel' Openbare Werken niet geprivatiseerd Strandtenthouders én gemeente Pijnenborgh na ruim bepleiten 'economisch suppleren' 9 jaar weg uit regio 22 Dinsdag 13 maart 2007 pzcS Edwin van der Werf (links): „Je bent lekker buiten, onder de mensen. En je doet iets voor je stadje." foto Dirk-Jan Gjeltema Medewerkers groenvoorziening maken zich zorgen. door Cornelleke Blok zierikzee - Het zijn onzekere tij den voor de medewerkers van de gemeentelijke groenvoorziening. Blijven ze in dienst van de ge meente? En hoe gaan hun werk zaamheden eruit zien? Op een mooie zonnige dag als gis teren zou je jaloers worden op de medewerkers van de plantsoenen dienst. En terecht, vindt Edwin van der Werf, die veertien jaar bij de gemeente werkt. „Je bent lek ker buiten, onder de mensen. En je doet iets voor je stadje", zegt hij terwijl hij het onkruid tussen de narcissen aan het Havenplein in Zierikzee wegschoffelt. De discussie in het gemeentehuis over de eventuele uitbesteding van de afdelingen Openbare Werken en Reiniging heeft: hij zeker ge volgd. „Ik denk dat er minder aan dacht is voor de plantsoenen, als de gemeente de groenvoorziening uitbesteedt. Dan wordt het alleen maar grof werk en niet meer van dit priegelwerk. Jammer, want dit is het visitekaartje van de stad." Zijn collega Fred Westerweele, die aan het werk is in Plan West, deelt die bezorgdheid. „Het is een onze kere tijd. Je baan staat toch op het spel. Daarnaast ben ik bang dat er andere normen komen voor het onderhoud van het groen. Ik denk dat er veel meer klachten komen, als een commercieel bedrijf het overneemt. Die komen echt niet a la minute iets repareren." Dat steekt Westerweele, die vijftien jaar bij de gemeente werkt. „Dit is een servicegericht beroep. Ik werk zeven jaar in deze wijk. Je wordt aangesproken op straat, mensen kennen je. Dat maakt het leuk." Een fusie tussen de afdelingen Openbare Werken en Reiniging zou Westerweele wel zien zitten. „Dat lijkt me een prima idee. Het zijn toch onze collega's. Zij zitten ook in onzekerheid. Ik wil best in springen bij de reiniging, maar wel op vrijwillige basis. Ik denk overi gens dat het in de praktijk wel moeilijk is, want iemand van de reiniging heeft geen 'groene' ach tergrond." Collega Van der Werf is wat minder enthousiast. „Ik wil best een keer invallen als een colle ga ziek is, maar ik heb niet voor de reiniging gekozen. Ik ben nu een maal een groenman." Gemeente moet kunnen omgaan met afspraken en strafclausules. door Ali Pankow ouwerkerk - Wat gebeurt er op termijn met het groenonderhoud in de kernen als de gemeente be sluit die taak uit te besteden aan een commercieel bedrijf? Bewo ner S. Carpenter van de Geertrui- dalaan in Ouwerkerk maakt zich daar als burger grote zorgen over. Hij denkt bovendien dat hij daarin zeker niet de enige zal zijn. Carpenter reageert op de discussie over de kerntaken van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Na de dis cussie in de Commissie Samenle ving en Bestuur gisteravond, moet de gemeenteraad eind deze maand definitieve besluiten nemen. Dat betreft het al of niet afstoten van de afdeling Reiniging en het uitste- den van buikwerkzaamheden als onderhoud van het openbaar Politiek dubt nog over vraag of reiniging gemeentelijke taak is. door Ton van den Nouweland zierikzee - De buitendienst kan ef ficiënter werken, maar hoeft daar voor niet te worden geprivati seerd. Dat vindt een meerderheid van de gemeenteraad. Die duide lijkheid kwam gisteravond echter niet voor de Reinigingsdienst. Zowel bij CDA, WD als Alert! be staan zorgen over de toekomst van de Reinigingsdienst. Die is met 14.500 aansluitingen eigenlijk te klein om zelfstandig te blijven. Om dienstverlening en acceptabe- groen. „Die mensen van Openbare Werken doen nu uitstekend werk in de buitendienst", zegt Carpen ter op basis van wat hij zeifin zijn directe woonomgeving ervaart. De gemeentewerklieden waren giste rochtend juist druk in de weer voor zijn woning. „Ik heb even kof fie met hen gedronken en hoorde dat ze nogal gedemotiveerd raken van de plannen van de gemeente een deel van het werk af te stoten. Zelf sta ik daar ook zeer sceptisch tegenover", zegt Carpenter. Hij vindt dat de politiek hierover de burger aan het woord moet la ten. Zelf zou hij de fracties graag doordringen van het gevaar dat hiern schuilt. „Misschien hanteert zo'n commer cieel bedrijf voor de eerste drie Burgers zouden rechtstreeks be trokken moeten worden bij het besluit over afstoten van ge meentelijke taken als reiniging en groenonderhoud. Ie tarieven te kunnen waarborgen, zou de dienst beter kunnen fuse ren met een groter afvalbedrijf. De WD wilde bij monde van W. Ju- melet weten of de dienst te behou den valt als er meer afval wordt op gehaald van campings. De libera len zien ook wel iets in samenvoe ging van Openbare Werken en Rei nigingsdienst. Dat zou een bespa ring in de overheadkosten opleve ren. Waarschijnlijk komt de WD daarover met een amendement in de gemeenteraad. De ambtenaren van Openbare Werken kunnen opgelucht adem halen. Hun werk wordt niet gepri vatiseerd. Op Alert! na zijn alle fracties voor optimalisering. Dat jaar een goedkoop tarief, maar kun je daarna als gemeente niet meer terug." Carpenter zou graag zien dat er lijstjes worden opgesteld met alle verworvenheden tot nu toe op het gebied van groenonderhoud. „Na twee of drie jaar maak je dan een nieuw overzicht en laat je de inwo ners in de kernen beoordelen of het werk nog steeds goed wordt uitgevoerd, of dat het allemaal minder is geworden. Als dan blijkt dat de uitvoering van de taken achterblijft in vergelij king met vroeger, zou de gemeen te een strafclausule achter de hand moeten hebben", schetst de Ou- werkerker. Hij vraagt zich echter af of de gemeente wel enige ervaring heeft met zaken als prestatieafspra ken en strafclausules. Carpenter denkt ook aan regelma tig controleren van de werkzaam heden. Als de gemeente daar zelf geen tijd voor heeft, ziet hij een mooie taak voor de dorpsraden. W. Jumelet (VVD): 'meer afval opha len van campings'. betekent dat er efficiënter moet worden gewerkt. Het college maakt een actieplan en laat de raad tussentijds weten hoe het staat met de bezuinigingen. Schouwen-Duiveland zoekt steun van de kustgemeenten. door Piet Kleemans renesse - Bij zandsuppleties moet niet alleen rekening gehouden wor den met veiligheid, maar ook met economische - lees recreatieve - be langen. Dat vinden de Schouwse strandpaviljoenhouders én de ge meente Schouwen-Duiveland. De gemeente wil samen met andere kustgemeenten 'economisch sup pleren' bepleiten bij de minister van Verkeer en Waterstaat. De basiskustlijn bepaalt waar en hoeveel zand opgespoten moet worden. Met economische belan gen wordt volgens projectleider zandsuppleties A. Jumelet van Rijkswaterstaat absoluut geen reke ning gehouden. „Wij zien zeker het belang van een mooi strand, maar wij zijn gebonden aan regels die van hogerhand worden opge legd. Wij kunnen die regels niet veranderen. Dat is aan de poli tiek." Strandpaviljoenhouder C. Heijboer, uitbater van Blasa Bloesa en De Schorpioen, zou de vlag uit hangen als voortaan bij de supple ties niet alleen naar de basiskust lijn maar vooral naar de aantrekke lijkheid van de kust gekeken wordt. „Ik zit bij de Jan van Renes- seweg en daar is alleen maar zand en duin bijgekomen. Daar hoef je voor de veiligheid echt niet te sup pleren." Heijboer vindt het huidi ge uitgangspunt bij suppletie - handhaving van de basiskustlijn - een verkeerde grondslag en daarbij W» De gemeente Schouwen-Duive- land en de strandtenthouders wil len dat bij zandsuppletie ook naar toeristische belangen - een breed strand - gekeken wordt. weet hij wethouder A. Verseput aan zijn zijde. Die sloeg eerder al alarm toen duidelijk werd dat het meest westelijke puntje van het Schouwse strand niet gesuppleerd zou worden en wist voor elkaar te krijgen dat dat alsnog gebeurt. Dat is Verseput echter niet genoeg. Hij wil dat het uitgangspunt aange past wordt en gaat proberen de po litiek achter zich te krijgen. Verse put wil de krachten bundelen met andere kustgemeenten en dat mondt, als het hem ligt uiteinde lijk uit in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Voor Schouwen-Duiveland staat een nieuwe suppletieronde op stapel. Naar verwachting half mei begint het karwei waarbij langs totaal ruim negen kilometer kust zand wordt opgespoten. Alles bij elkaar is daar 1,3 miljoen kubieke meter zand voor nodig. De zandsupple tie neemt tien weken in beslag. door Esme Soesman zierikzee - Schouwen-Duiveland's eerste beroepsbrandweerman F. Pijnenborgh is per 1 maart aan de slag gegaan bij de Veiligheidsregio Zeeland. De Zierikzeëenaar, die een kleine tien jaar in deze regio heeft gewerkt, gaat zich bezighou den met de ontwikkeling van (multidisciplinaire) analyse- en evaluatiemethoden. Het is een beetje het werk van Pie- ter van Vollenhoven - maar dan in het klein, schetst Pijnenborgh zijn nieuwe fbnctie. Vanuit de gedach te dat je van elk incident kunt le ren, gaat hij op zoek naar manie ren om snel en gedegen gegevens te verzamelen en te analyseren als er sprake is van een (bijna-)inci- dent. Dat moet uitmonden in on afhankelijke aanbevelingen en dus, schetst Pijnenborgh, uiteindelijk in een verbetering van de kwaliteit van de hulpverlening in Zeeland. Dat laatste is de eerste beroeps na de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland in 1997 niet bepaald vreemd. Het trekken aan kwaliteit vormt zo'n beetje de ro de draad van zijn avontuur in deze regio. Het streven om met al die blusgroepen - een club van in to taal 160 tot 170 mensen - te komen tot een kwaliteitsproduct, ziet hij als mooiste element van het laat ste decennium. „De zwaarste im pact hebben de ongevallen die je meemaakt, vooral als er kinderen bij betrokken zijn", wijst hij op de zwarte kant van het werk. In zijn nieuwe functie komt hij weer een beetje terug bij zijn oude stiel als psycholoog/onderzoeker. Maar ook op Schouwen-Duive land blijft hij nog een tijdje actief Onder meer als contactpersoon voor de nieuwbouw van de Renes- ser kazerne. Een officieel afscheid wordt nog voorbereid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 108