Chartervaart wil betere hulp te water Vogelaar blijft leider WD-Statenfractie r""1 Actiecomités vragen minister Cios-studenten beklimmen pijler Neeltje jans PZC Dinsdag 13 maart 2007 27 Behoefte aan duidelijk draaiboek en beter materieel. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De hulpverlening op de Grevelingen, Oosterschelde en het Veerse Meer schiet tekort. Blus middelen voor een grote brand ontbreken, concluderen verschil lende instanties en belanghebben den onafhankelijk van elkaar. Ook de capaciteit om snel tot evacuatie van een passagiersschip over te gaan, is onvoldoende. Schippers van de bruine vloot in de Zeeuwse Delta-wateren maken zich zorgen over de veiligheid op het water. Een actueel calamitei tenplan ontbreekt. „Wie of wat kan mijn 50 passagiers van boord halen, als het er op aan komt", vraagt J. Nieuwenhout van klipper De Marinus uit Zierikzee zich af Hij zou het toejuichen wanneer er op z'n minst regelmatig een realis tische oefening op touw wordt ge zet met de chartervaart. Brandweer noch reddingsdienst KNRM verhullen het ontbreken van sluitende afspraken en goede faciliteiten. De Koopmansdank kan 120 mensen evacueren. De red dingsboot is daarentegen niet uit gerust voor het blussen van bran den en moet bovendien eerst door de sluizen. De gemeentelijke brandweerkorpsen zijn afhankelijk De hulpverlening op de grote Zeeuwse wateren is slecht gere geld. Het ontbreekt aan sluiten de afspraken en schippers weten niet waar ze aan toe zijn. Fractieleden negeren opvattingen van provinciaal bestuur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De nieuwe Staten fractie van de WD heeft zittend fractieleider I. Vogelaar herkozen. Daarmee negeert de fractie na drukkelijk de opvattingen van het provinciaal bestuur. Die had Vogelaar op een onverkies bare plaats op de Statenlijst gezet, onder meer vanwege zijn gebrek aan 'uitstraling als politicus.' De le den plaatsten hem echter alsnog op een vierde plaats. De WD haal de bij de verkiezingen vorige week zes zetels. Vogelaar, sinds 1994 Statenlid, is blij met zijn verkiezing. „Ik ben eerst door de leden gerehabiliteerd en nu ook door de fractie", consta teert hij. De mening van het be stuur speelde volgens hem geen enkele rol. „De fractie bepaalt ge heel zelfstandig wie er voorzitter wordt." Het wordt waarschijnlijk zijn laat- van slepers, bergers of anderen die toevallig in de buurt zijn om te kunnen opstappen. Fractievoorzitter J. van Ginkel van de Christenunie kaartte twee jaar geleden de gebrekkig georgani seerde hulpverlening aan in Pro vinciale Staten. Hij constateert dat er sindsdien weinig is verbeterd. „De verantwoordelijkheid ligt bij de betrokken gemeenten, oftwel de Veiligheidsregio Zeeland. Ik heb niet de indruk dat dit onder werp hoog op de agenda staat. Geen geld, geen tijd." Van Ginkel, zelf werkzaam bij de waterpolitie, vindt dat de provincie zich nadruk kelijker met deze situatie moet be moeien. Van de Veiligheidsregio was gisteren niemand bereikbaar voor een inhoudelijke reactie. On der die paraplu wordt gewerkt aan een nieuw calamiteitenplan. KNRM-woordvoerder K. Groene- veld benadrukt dat de eigenaren van passagiersschepen ook een ei gen verantwoordelijkheid hebben. Er moeten voldoende reddingsves ten aan boord zijn, waarmee opva renden zich kunnen behelpen in afwachting van de hulpdiensten. De reddingsdienst heeft de afgelo pen twee jaar wél geoefend met de rondvaartboot van Deltapark Neeltje lans, aldus Groeneveld. Schipper Nieuwenhout hekelt eveneens het ontbreken van goede steigers in Zeeland waar passagiers veilig aan en van boord kunnen gaan. „Daar begint het mee. We zijn een provincie met zonder twij fel het mooiste vaargebied van Ne derland. Maar als je ziet hoe dat wordt gefaciliteerd, bedroevend! Net of ze het hier niet willen." ste periode als Statenlid. Vogelaar wil daar aan het begin van een nieuwe rit nog niet bij stil staan, maar hij stelt wel dat de houdbaar heidsdatum in zicht komt. „En het leven van een politicus duurt in principe nooit langer dan vier jaar." Overigens gaven de kiezers Voge laar maar 996 stemmen. Lang niet zoveel als lijsttrekker J. Suurmond en de Statenleden J. Maris (1658), C. Schönknecht (1493), S. Heijning (1000) en C. de Paepe (1124). De herkozen fractievoorzitter schrijft dat toe aan het feit dat hij 'iets minder nadrukkelijk' een persoon lijke campagne voerde. Provinciaal voorzitter C. den Baars zegt dat het bestuur Vogelaar met zijn benoeming gefeliciteerd heeft. Ze merkt op dat het bestuur zich niet heeft bemoeid met de benoe ming. Den Baars ontkent dat het bestuur liever nummer twee op de lijst, Maris, als fractieleider had gezien. „We hebben nooit een be oogd fractievoorzitter genoemd." Statenlid Heijning wordt vice-voor- zitter en secretaris. C. de Roos voor SP in Provinciale Staten VLISSINGEN - De vorige week tot Statenlid voor de SP gekozen J. Thepass uit Lamswaarde neemt zijn zetel niet in. Hij nam dit be sluit om gezondheidsredenen. Het betekent dat nummer zes op de kandidatenlijst, C. de Roos uit Vlis- singen, aan bod komt. Hij was acht jaar raadslid, waarvan zeven jaar ook fractievoorzitter. De nieu we Statenfractie van de SP telt vijf leden. Cursus over beschaving van de Maya's terneuzen - Bij voldoende deelne mers start de Zeeuwse Volksuni versiteit in Terneuzen de cursus 'Mundo Maya: de wonderlijke we reld van de Maya's'. De cursrus start maandag 19 maart van 19.30 tot 21.00 uur in het Zeldenrustcol- lege in Terneuzen. Opgeven voor 12 maart bij de Zeeuwse Volksuni versiteit, 0118-634800 of via vu-zeeli@csnet.nl. Smit Tak bergt schip Antwerpen ANTWERPEN - Bergingsbedrijf Smit Tak heeft de opdracht het gekap seisde schip in de Antwerpse ha ven recht trekken. De Italiaanse Re- pubblica di Genova kwam donder dag op zijn kant te liggen door een technische storing. Veel containers en auto's vielen letterlijk tussen wal en schip. De berging gaat waar schijnlijk enkele maanden duren. Het omgeslagen schip is inmiddels een grote attractie. Waterbus komt naar Zeeuwse basisscholen VLISSINGEN - Het centrum voor ontwikkelingssamenwerking COS rijdt vrijdag 16 maart door de pro vincie met de zogenaamde water bus. In de bus kunnen leerlingen van basisscholen discussiëren over de wereldwijde waterproblema- tiek. 's Morgens staat de bus in de Bloemenbuurt in Vlissingen en 's middags op het Julianaplein in Burgh-Haamstede. ZAAMSLAG - De actiecomités tegen ontpolderen nodigen de nieuwe minister van Landbouw en Na tuur, de CDA'er Verburg, uit voor een bezoek aan de bedreigde pol ders. De actievoerders willen de bewindsvrouw graag met eigen ogen laten zien waarom geen goe de landbouwgrond terug gegeven moet worden aan het water. Ook de nieuwe CU-staatssecreta- ris van Verkeer en Waterstaat, Hui- zinga, is uitgenodigd. Namens het actiecomité Red onze polders schrijft secretaris A. de Feijter dat herstel van de natuurwaarden van de Westerschelde een droombeeld is. „De scheepvaart neemt zoveel beslag, dat dit pas mogelijk zou zijn als het scheepvaartverkeer wordt teruggedrongen." Het actiecomité wijst op twee an dere oplossingen: afplaggen van het Verdronken Land van Saeftin- ghe; aanleg van eilanden voor de kust, mede als onderdeel van de kustverdediging. NEELTJE JANS - De ClOS-studenten uit Goes met het hoofd- ze zich gisteren uitleven op de pijler in het water bij Delta- of keuzevak Buitensport hebben het goed getroffen. Deze park Neeltje Jans. Verder doen ze onder meer nog mountain- week - zijn ze op kamp. On - der een stralende zon konden biken, boogschieten en een survivalrun, foto Willem Mieras E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 105