Herkomst skeletten voorlopig onduidelijk Standje voor Dow Wij geven u de helft cadeau! Waarschuwing van provincie voor Terneuzens schrootbedrijf z PZC Dinsdag 13 maart 2007 23 Hans Jongepier (met stok) geeft uitleg aan de leerlingen van de Oranje Nassauschool over een van de gevonden skeletten. foto Camile Schelstraete Opgegraven skelet naar provinciaal depot tot er geld is voor onderzoek. door René Hoonhorst RETRANCHEMENT - Van de zeven skeletten die bij rioleringswerk zaamheden aan de Zwinstraat in Retranchement boven de grond kwamen, behoort het nader bestu deerde exemplaar waarschijnlijk niet aan een Spanjaard. Die conclu sie trokken voorbijgangers toen as- terneuzen - Gedeputeerde Staten hebben Schrootverwerking Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen een 'formele waarschuwing' ge ven. Op het bedrijf werden vorige maand op een avond werkzaamhe den uitgevoerd. Volgens de milieuvergunning mag dat echter alleen maar tussen 7.00 en 19.00 uur. Bij een volgende overtreding hangt een dwangsom sistent-provinciaal archeoloog Hans Jongepier onthulde dat het skelet van een man van ongeveer 1,80 meter was. Overigens duidt die lengte niet op een 'reus van een geus', wist Jongepier. „Mensen waren vroeger over het algemeen wel korter. Maar bij opgravingen uit het middeleeuwse verdronken dorp Valkenisse heb ik skeletten van mensen van bijna twee meter lang gevonden." Jongepier, verbonden aan de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland, boven het hoofd, dreigt de provin cie. Op de bewuste avond van 21 fe bruari na 22.00 uur nog twee grote stukken schroot gelost. Dat was ei genlijk een dag later gepland, maar het schroot werd eerder afgele verd. Dus is besloten de stukken schroot te lossen. Dat leverde prompt klachten van omwonen den over geluidshinder op bij de milieuklachtentelefoon. zou graag een van de zeven skelet ten aan een minutieus onderzoek onderwerpen. Hij kan echter voor lopig niet meer doen dan een ske let bewaren. „We hebben geen geld voor redelijk kostbare onder zoeken als deze." De archeoloog kan zich wel vin den in de veronderstelling dat de skeletten afkomstig zijn uit de tijd van prins Maurits, de stichter van de vesting Retranchement. De vindplaats van de skeletten ligt net buiten de toenmalige wal van het TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten hebben Dow Benelux in Terneu zen op de vingers getikt voor het niet naleven van de vergunnings voorschriften. Tijdens een inspectie door een me dewerker van de provincie bleek vorige maand dat in de latex-fa briek één opslagplaats voor gevaar lijke stoffen zo vol was dat vaten gevuld met gevaarlijke stoffen, zo als olie, buiten de opslagplaats wa ren neergezet. De vloer waarop ze vestingdorp. „De vindplaats lag destijds midden in het schor. Res ten van doodskisten hebben we niet aangetroffen. Die zouden al vergaan kunnen zijn, maar de ske letten lagen ook niet netjes op een rij zoals op een begraafplaats." De suggestie dat de skeletten af komstig zijn van soldaten van de Staatse troepen van Maurits, is ook voor Jongepier aannemelijk. De veldwerker zou die theorie ech ter graag geschraagd zien door een degelijk onderzoek. stonden bestaat uit betonnen pla ten en is dus niet vloeistofdicht. Volgens de vergunning moeten va ten, jerrycans en dergelijke met vloeistoffen die de bodem kunnen verontreinigen, zoals olieproduc ten en koelvloeistoffen, bewaard worden op een vloeistofdichte vloer of in een bak met voldoende opvangcapaciteit. Bij een volgende overtreding hangt Dow een dwangsom boven het hoofd. Ouderensoos in Vogelwaarde van start VOGELWAARDE - De Stichting Wel zijn voor Ouderen Hulst begint woensdag 21 maart in het wijk- steunpunt aan de Wilgenstraat in Vogelwaarde een ouderensoos. De ze bijeenkomsten worden weke lijks ingevuld met activiteiten als sjoelen, bingo, voorlezen en diaver toningen. Er is ook regelmatig een film te zien. De aanvang is 14.00 uur. AID neemt 35 koeien veehouder in beslag TERNEUZEN - Bij een rundveehou der in de gemeente Terneuzen zijn gisteren 35 koeien in beslag ge nomen. De dieren waren sterk ver magerd en stonden in een stal met weinig droge ligplaatsen. Tegen de veehouder is proces-verbaal opge maakt wegens dierverwaarlozing. Een woordvoerster van de Algeme ne Inspectiedienst (AID) wilde zijn woonplaats uit privacyoverwe- gingen niet bekend maken. Live muziek in Ierse pub Pennywhistle TERNEUZEN - Liefhebbers van Ierse folkmuziek kunnen vrijdag en za terdag terecht bij Ierse pub The Pennywhistle aan de Nieuwstraat in Terneuzen. Vrijdag is er een op treden van The Lowland Paddies. Zaterdagavond is het de beurt aan Lachlan. Beide optredens begin nen om 21.30 uur. De toegang is gratis. De laatste zondag van de maand is er traditiegetrouw een jamsessie. Aanvang 16.00 uur. Bronzen keurmerk zorgcentrum Emmaus IJZENDIJKE - Het IJzendijkse zorg centrum Emmaus heeft gisteren het Bronzen Keurmerk ontvan gen. Met de uitreiking van het kwaliteitscertificaat is een halfjaar tje gewacht om het begin van de jaarlijkse feestweek op te kunnen luisteren. Instellingen krijgen het keurmerk als ze onder meer zorg vuldig met medicijnen omgaan en zorgen voor een veilige omgeving. Waterschap houdt geld over in 2006 TERNEUZEN - Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen sluit de jaarre kening over 2006 naar verwach ting af met een positief saldo van 1,63 miljoen euro. Dat blijkt uit de derde bestuursrapportage over 2006. In augustus werd nog reke ning gehouden met een half mil joen euro minder. In de bestuurs rapportage in augustus heeft het schap al besloten om 350.000 euro uit het overschot te bestemmen voor dijkherstel. Jeugd krijgt meer info over drank en drugs TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen trekt 50.000 euro uit per jaar om zoveel mogelijk jongeren tus sen de tien en vijftien jaar bewust te maken van de gevaren van ro ken, alcohol drinken en drugsge bruik. Gisteren tekenden Stichting Welzijn, Preventie 4u, Politie Zee land, Emergis en GGD een inten tieovereenkomst waarin afspraken zijn gemaakt over de aanpak van het project. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. net alfabet van Zeeland Provinciale Staten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 101