Meningen Taalgebruik Tweede Kamer verruwt PZC Maandag 12 maart 2007 9 Tien jaar geleden was het ondenkbaar dat een bewindspersoon termen als 'retedruk' of 'knetterspannend' bezigde, zoals minister Eurlings van Verkeer en Waterstaat (links) onlangs deed. foto Robin Utrecht/ANP De afstand tussen de taal van politici en die van de straat vervaagt. door Wierd Ouk DEN HAAG - Het kan liggen aan alle opwinding die Geert Wilders in Den Haag veroorzaakt: het taalge bruik onder politici verruwt. In de Tweede Kamer, en ook erbuiten. 'Kloten', noemde vicepremier Wouter Bos het resultaat van zijn PvdA bij de Provinciale Statenver kiezingen. 'Gelul', reageerde ex-mi- nister Henk Kamp (WD) tijdens het debat over de dubbele nationa liteit. „Zelfs ministers gebruiken tegen woordig populaire taal", consta teert politicoloog Peter Bootsma uit Nijmegen. „Tien jaar geleden was het ondenkbaar dat een be windspersoon termen als 'rete- druk' of 'knetterspannend' bezig de, zoals minister Eurlings van Ver keer en Waterstaat onlangs deed." Bootsma, die samen met collega Carla Hoetink een boek schreef over ontoelaatbaar taalgebruik in de Tweede Kamer, constateert dat politici 'kennelijk aansluiting zoe ken bij het gewone volk'. Nog vorige week, tijdens het hoog oplopende debat over de neven functies van Kamerlid Khadija Arib (PvdA), gingen de emoties met veel Kamerleden op de loop. De suggestie van Geert Wilders, dat Arib vanwege haar rol in een Marokkaanse adviescommissie niet loyaal is aan Nederland, werd 'beschamend', 'bizar' en 'glibberig' genoemd. Wilders vond veel aan Aribs gedrag en uitspraken 'schan dalig'. De woedende blikken over en weer deden de rest. Van argu menteren was nauwelijks meer sprake. PvdA-leider Wouter Bos oordeelt mild over de Kamerdebatten naar aanleiding van de dubbele nationa liteit van de PvdA-staatssecretaris- sen Aboutaleb en Albayrak en de bijbaan van Khadija Arib. „Ik wil me over de toon zo min mogelijk uitlaten. Er werd een normaal de bat gevoerd tussen Kamerleden." De vicepremier vindt het wel jam mer dat door al het verbale geweld een 'positieve boodschap' is onder gesneeuwd. „Namelijk dat voor het eerst twee allochtone politici zijn toegetreden tot het kabinet. 'Zelfs ministers bedienen zich tegenwoordig van populaire taal' Dat hadden we samen kunnen vie ren met tienduizenden Turkse en Marokkaaanse jongens en meisjes. Maar die boodschap is verloren ge gaan." Op de website van stand.nl vindt een meerderheid van de Nederlan ders dat Wilders' harde en felle toon het politieke debat 'verrijkt'. Ook Peter Bootsma vindt het 'op zichzelf wel goed' als het debat emotioneler en levendiger wordt. „Laat Wilders maar zeggen wat hij vindt. Bij de verkiezingen blijkt dan wel of men het met hem eens is of niet." Tussen 1934 en 2001 werden woor den en zinnen, die als 'ontoelaat baar' werden beschouwd, ge schrapt uit de Handelingen van de Tweede Kamer. Bootsma en Hoe- tink onderzochten deze periode voor hun boek Over Lijken. Met 'Lijken' worden de termen en zin sneden aangeduid die uiteindelijk niet in de Handelingen werden op genomen. Bootsma: „Ook vroeger trok men soms fel van leer. In 1933, toen er nog niet werd ge schrapt, zei een communist in de Tweede Kamer bijvoorbeeld tegen een politieke tegenstander: 'u lult'. De discussie over verruwing van het taalgebruik is van alle tijden. Dries van Agt beklaagde zich ook over de politieke mores." Het meest aansprekende Tijk' stamt, wat Bootsma betreft, uit 1958. „Toen noemde oud-premier Gerbrandy de Indonesische presi dent Soekarno in een Kamerdebat een 'oorlogsmisdadiger'. De Ka mervoorzitter maakte Gerbrandy er vervolgens op attent dat deze het staatshoofd van een bevriende mogendheid had beledigd en dat hij die uitdrukking ontoelaatbaar achtte. Gerbrandy antwoordde: „Dan neem ik deze uitdrukking over uw vriend terug, meneer de voorzit ter". Waarop de voorzitter zei: „Mijn vriend? Hij is het hoofd van een bevriende staat en dus ook uw vriend, als u uzelf tenminste een nationale figuur acht". Een kleine vijfhonderd keer kwam het voor dat er werd geschrapt in de notulen van de KamerDe ge schrapte passages werden wél gere gistreerd. Echt grove schutting woorden troffen Bootsma en Hoe- tink niet aan. „Nee, daarvoor wa ren de afgevaardigden toch te def tig-" LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Maximale lengte: 150 woorden Getijcentrale 'Getijcentrale komt stap dichter bij', schrijft Rinus Antonisse in de PZC van 10 maart. Na proeven met 6 onderwatertur bines in de Brouwersdam hoopt Delta uiteindelijk een getijcentrale met een opwekking van '60 tot 70 megawatt' elektriciteit te kunnen bouwen. De verslaggever bedoelt natuurlijk 60 tot 70 megawattjaar. Dit is omgerekend 65x8760x1000= 569400.000 kWh per jaar. Bij een verbruik van 3500 kWh per huis houden 'vergelijkbaar' met de be hoefte van 162.000 huishoudens. Maar zoals u weet wordt deze elek triciteit eerst naar Delta getrans porteerd en moet Delta zijn eigen capaciteit enkele uren per dag redu ceren om de 'getijdestroom' voor rang te verlenen. Nu is het rende ment (productiefactor) van een ge tijcentrale erg laag, zeker niet meer dan 20%. Zoals u weet is er 2 maal per dag eb en vloed. Het hoogteverschil va rieert in Zeeland van 2 tot 3,5 me ter. Veel onderzoek heeft duidelijk gemaakt dat een getijcentrale al leen rendabel kan zijn bij een hoogteverschil van ca. 7 meter. Toch was Gedeputeerde Zand- brink erg blij met de plannen van Delta. Nu, ik niet. Het is dom om zoveel geld en energie te steken in een productietechniek voor groe ne stroom die economisch onver antwoord is. A. Lafeber Sleedoornlaan 3 Burgh-Haamstede Stickers Het artikel gelezen over Sjoerd Heijning en de stickers; met name de reactie van hem (indien dit een juiste weergave is) kan ik niet plaatsen. Als ik later op de dag mijn hond uitlaat langs de Wilhel- minastraat, kom ik een honden container tegen. Ik wordt geacht hiervan gebruik te maken en de uitwerpselen in een zakje te doen, maar moet dit dan wel doen tus sen behoorlijke bermvervuiling! Vervolgens kom ik een blikvanger tegen; er ligt meer naast dan in de trechter; ga ik het tunneltje in dan was dit vroeger vergeven van de graffiti. De lantarenpalen in deze buurt zijn onlangs opgeknapt. En wat zie ik op een paal: een paarse sticker van de WD! Ik rangschik dit handelen van de WD onder het 'vandalisme' ge drag, zoals bermvervuiling, zwerf vuil, vandalisme, wild plassen, ge vels bekladden, etc. Ik ga er ook vanuit dat de WD on der aanvoering van Sjoerd Heij ning zijn verantwoording alsnog oppakt; zoniet laat dan de vervui lers de rekening maar betalen. Dick Moelker Brederodestraat 42, Kloetinge Z ondagrust Volgens meneer Antonisse en de PZC van 9 maart is een meerder heid van de bevolking voor stren gere handhaving van de zondags rust, nl. 44%. Dit onderzoek is vast gesteld door studenten van de Roosevelt Academy tijdens de sta tenverkiezingen in Middelburg. Hoewel het epistel niet precies de plaats van handeling meldt ga ik ervan uit dat het onderzoek ergens in het centrum van Middelburg is gehouden. Hier werden 740 Mid delburgers gevraagd hoe zij dach ten over o.a. de zondagsrust. In totaal 325 bewoners vertegen woordigen hiermee dus het meren deel van de bevolking. Stel dat op de Roosevelt Academy ook het vak wiskunde en statistiek wordt onderwezen dan zouden de stu denten kunnen uitrekenen dat het hier gaat om 0,02% van alle Zeeuw en. Dat noemen ze nu een repre sentatief onderzoek, volwaardig ge noeg om in de PZC de uitkomst met dikke letters te melden aan het lezersvolk. lammer, dat de Zeeuwse nuchter heid in dit verhaal ontbreekt. La ten we hetzelfde onderzoek eens op een zondagmiddag in Sluis hou den. Wie weet heeft de meerder heid van de bevolking dan ineens een andere mening. Adri Moggé Boulevard Bankert 576 Vlissingen Parkeeronthaalkamers Bezoekers van het strand of de boulevard van Cadzand willen best tien minuten wandelen vanaf een parkeerplaats (PZC 08-03). Men baseert zich hierbij op de uit komsten van een éénmalige mon delinge enquête, uitgevoerd door een stagiair, onder 145 bezoekers op vier zonnige en bewolkte da gen. Stagiair van Opdurp (de enquête ur) en beleidsambtenaar recreatie T. Maenhout achten de enquête re presentatief Feiten: het toerisme in de gemeen te Sluis is met 24% teruggelopen en de parkeerinkomsten met 52%. Vakantiegangers willen hun auto zo dicht mogelijk bij het strand parkeren. Bestaande parkeerplaat sen zijn slechts een paar dagen in het jaar volledig bezet. Het blik d.m.v. inheems groen aan het oog onttrekken werkt diefstal en van dalisme in de hand. De financieel op de rand van de af grond balancerende gemeente Sluis negeert deze feiten en gaat parkeeronthaalkamers aanleggen voor een bedrag van €826.000,-- exclusief onderhoudskosten. Francois Babijn Bakkersstraat 59, Oostburg Goedkoper Volgens de PZC (8-7-2007) zijn de Zeeuwen goedkoper uit met pro vinciebestuur, omdat er minder statenleden komen Wie geloofd dit sprookje Die €250.000,- die er wordt bespaart op die ene minde re Statenlid en die €94.000,- i.v.m. de vermindering van het aantal ze tels totaal €344000,- per jaarzal best wel besteed worden maar dit zal nooit naar de Zeeuwen verre kend worden. Alleen dit idee al Maar waar is die regel op geba seerd dat minder statenfracties meer geld voor de overige fracties inhoudt? Als dit normaal is dan is het jammer dat er niet bv maar 3 fracties in de Staten zijn gekozen dan hadden ze per fractie ca; €606.0667 te vergeven Ben be nieuwd of er nu een fractie is die dit aan durft te kgarten.dat djt; naar de Zeeuwen toe absoluut niet klopt, het ruikt zelfs enigszins naar een lichtevorm van oplich ting. W.S.M. Fakkeldij Marktplein 1a, Biezelinge Senior Games In zijn column van 8 maart neemt Willem van Dam stelling tegen de in Zeeland te organiseren Senior Games. Natuurlijk is het zijn goed recht, net als van ieder ander, om daar voor of tegen te zijn. Alleen de wij ze waarop Van Dam meent daar uitdrukking aan te moeten geven is misselijkmakend en denigre rend. Alleen de kop al ('Opa Drab- be gaat voor goud'). Maar hele maal bont maakt hij het met 'Spe len voor Ouden van Dagen, Opa Drabbe favoriet voor 500 meter rol- latorrun en Weduwe van Belzen wint bejaardenbingo'. Van Dam mag zichzelf met z'n 55 jaar dan oud vinden, daardoor hoeft: hij zich nog niet zo seniel te gedra gen! Hij sport echter zelf ook nog: 'ik kan glaasjes tillen als geen ander'. Misschien zijn Senior Ga mes voor drankorgels iets voor hem? Maar er is wellicht op korte ter mijn iets beters voor hem te doen: Op zaterdag 14 maart vindt er in de bieb in Vlissingen een work shop plaats door Monique Rijven, zelf columnist. Onderwerp: een co lumn schrijven, maar dan ook nog één die leuk is!! Paul Diepstraten voorm. Secretaris Zeeuwse Sportraad Nadorstweg 32 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9