Prisma I v33 PZC Zaterdag 10 maart 2007 Altijd al eens willen deltavliegen, maar liefst wel een beetje veilig? Het kan, in het Oostenrijkse Fiss. Daar kan iedereen, van kind tot krasse knar, de kick van zo'n scheervlucht met een megavlieger ervaren. door Hans van Alebeek foto's GPD ji-'J OOSTENRIJK H. De Fisser Flieger is te vinden in het funpark Fiss, met de gon del (Möseralmbahn) vanuit het dorp eenvoudig te bereiken. Volwassenen betalen zes euro voor een vlucht, kinderen (mini mumleeftijd 10 jaar) vijf euro. Hou, zeker in de zomer, reke ning met een flinke wachttijd. Bij slecht weer is de Fisser Flie ger gesloten. Behalve de Fisser Flieger biedt het funpark ook nog een lange rodelbaan tot in het stadje Fiss (de 2,2 km lange Fisser Flitzer), een speeltuin en een grote ban denglijbaan. Er is ook een res taurant en er zijn diverse pick- nickplekken en ligstoelen. www.serfaus-fiss-ladis.at In het naburige Serfaus bevindt zich een vergelijkbaar parkje op de berg. Pronkstuk daar is het splinternieuwe Murmliwas- ser, een natuurlijke ontdek hoek rond een riviertje vol ap paraten met zand en water. Algemene informatie over Oos tenrijk is verkrijgbaar via het Oostenrijks verkeersbureau: www.austria.info Nog meer pret in Fiss: de 2,2 km lange Fisser Flitzer rodelbaan. deze deltavlieger er toch knap hoog en eng uit. Maar omdraaien kan niet meer, de luchtdoop is on herroepelijk. Onder de vlieger is plek voor maxi maal vier personen. Die krijgen eerst een veiligheidspak aan met een imposant buizenframe op de rug. Daarmee worden de passa giers aan het apparaat gehangen en vastgeklikt, alsof je een regenjas aan de kapstok hangt. Handen en voeten in de beugels en het kwartet hangt als vanzelf in horizontale positie, met de neus omlaag. Daarna gaat het snel. Met een vaartje van pak 'm beet 40 km per uur wordt de vlieger achter waarts naar het startpunt getrok ken. Zo snel dat iedereen al gauw een ijskoude kont heeft, ondanks het stralende zonnetje dat de vlucht bijlicht. Aangekomen bij het eindpunt gaat het pas 'richtig los'. Even klinkt er een klein klik je, dan zeilt de vlieger met een noodvaart aan de kabel naar bene den. Iedereen schreeuwt en joelt van de pret, tranen van de wind (of is het geluk?) vliegen om de oren. Wat een kick. En beneden, afhankelijk van de plek tussen de 8 en 47 meter lager, gaapt het pu bliek naar die gekken boven. Alles bij elkaar is de kabel zo'n 700 meter lang, maar de vlucht lijkt in een paar tellen voorbij. Zo hard gaat het, een kilometer of 80 per uur naar het schijnt. Vanaf de zij kant een fatsoenlijke foto maken lukt dan ook amper, zeker met die trage digicameraatjes van tegen woordig. Gelukkig worden alle dur fals vlak na de start, breed han gend en veelal vrolijk grijnzend, op de kiek gezet. Zo heb je voor drie euro het bewijs in handen: vliegen als een vogeltje, wij heb ben het gedaan. Vliegen als een vogeltje, wie wil dat niet? De wind in je haren en motorloos door de lucht zoeven. Parachu tespringers en deltavliegers ken nen het gevoel maar ja, niet ieder een is zo dapper om zich uit een vliegtuig of van een berg te stor ten in de hoop en verwachting dat de wind verder zijn werk doet. Dat euvel, noem het angst, hebben ze in het Oostenrijkse Fiss, in Ti- rol, op een slimme manier opge lost. Sinds vorige zomer suist daar, hoog op een groene Alpentop, een vierpersoons deltavlieger aan een kabel naar beneden. Het is een enorm succes. Een helm is niet nodig, zelfs de bril mag opblijven. Dat geeft de burger weer wat moed voordat hij zich overgeeft aan de Fisser Flieger zoals de plaatselijke bedenkers het apparaat hebben gedoopt. Want, het moet gezegd, van dichtbij ziet In het naburige Serfaus ligt boven op de berg Murmliwasser, een natuurlij ke ontdekhoek met veel zand en water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 99