J jjjjf SP 0 499»" 545»" BOLDERMAN v31 PZC Zaterdag 10 maart 2007 Beechey Island, alwaar de Frank- lin-expeditie overwinterde alvo rens spoorloos te verdwijnen. Re solute is wel het belangrijkste logis tieke knooppunt van Arctisch Ca nada. Wie het plaatsje landin waarts verlaat, komt op een ande re planeet: een schijnbaar onbetre den maanlandschap dat meer weg heeft van een kluizenaarswalhalla dan van een zomerse reisbestem- ming. Ondanks de hoge reis- en verblijfskosten voelt menigeen zich tot deze uithoek aangetrok ken. Wetenschappers en expedi ties, doorgewinterde buitenspor ters en ook nog wel eens een Cana dese politicus die de Canadese soe vereiniteit ter plaatse kracht komt bijzetten. Toeristen zijn er zeldza mer dan de schaarse lokale flora en fauna. Resolute is ook de uitvalsbasis voor een bezoek aan de magneti sche- of geografische Noordpool. De eerste, het punt waar de lijnen van het aardmagnetisch veld sa menkomen, ligt op het land en is een gewild onderzoeksobject om dat ze constant van positie veran dert. De andere, het noordelijkste punt op aarde, is een denkbeeldig puntje op de poolijskap, waarvan het bereiken ervan ooit moed, uit houdingsvermogen en soms zelfs slachtoffers vergde. Nu zijn heel veel geld en goed weer voldoende: per twin otter vlieg je in ruim een werkdag heen en weer, inclusief tien minuten verblijf op de pool. uithoek nog wel eens lastig zijn. Eenmaal gearriveerd helpen outfitters je met lokale contacten, kennis van de omgeving of verhuur van mate rieel en uitrusting, een bootje, een slede of een geweer. De luchtmassa boven het noord- poolijs heeft grote invloed op het Noord-Amerikaanse weerbeeld. Een zestal Canadese, zogenoemde hoog-arctische weerstations (HAWS) meet dan ook perma nent het gedrag van de polaire at mosfeer. Na dagenlang manoeuvre ren door smalle, met ijs bezaaide fjorden arriveren we op tachtig gra den noorderbreedte in de Slidre Fi ord op Ellesmere eiland. Temid den van adembenemend land schap ligt hier op elfhonderd kilo meter van de Noordpool het HAWS Eureka. Terwijl het schip vaten kerosine lost, vernemen we van stationsma nager Brian Howe de dagelijkse gang van zaken. „We werken met acht man: vier weerkundigen, de kok, een monteur, een shovelma chinist en ikzelf. Vier maanden op, twee maanden af." Koud wordt het er ook. „Het record voor Eureka staat op min 55,3 graden Celsius", vertelt Howe niet zonder enig ontzag. Het station bestaat uit enkele met elkaar verbonden hou ten barakken. Het is er zelfs gezel lig. Kleine kamertjes, volgepropt met computers en elektronica, een postkantoortje en een televisieka mer met een videotheekwaardige collectie films. De knusse woonka mer, met aan de muur een ijsbe- renvel, blijkt toepasselijk de bear- room te heten. En voor tweehon derd dollar per nacht logeer je (vol- pension) in een van de acht piep kleine logeerkamertjes die Eureka rijk is. In de tijd dat men een verre van compleet wereldbeeld had, werd driftig gespeculeerd over gunstiger handelsroutes naar 'de Oost'. De eerste expeditie op zoek naar een mogelijke passage ten noorden van het Amerikaanse continent vond al plaats in 1490, twee jaar voordat Columbus Ame rika ontdekte. In de eeuwen daar na zouden velen volgen. Uiteinde lijk maakte de Noorse poolheld Roald Amundsen in 1906 de eerste volledige doorkruising. Totdat in 1969 het eerste koopvaardijschip aan de horizon verscheen. Door het smeltende zeeijs is de noordpassage de laatste jaren in de zomer steeds vrijer bevaarbaar. Wanneer de route ooit een alterna tief voor het Panamakanaal wordt, zou het wel eens gedaan kunnen zijn met de rust. En dit baart Cana da zorgen, vanwege de kwetsbare natuur en het ontbreken van voor zieningen in geval van scheepscala- miteiten. Het schip gaat voor anker nabij Re solute, op Cornwallis Eiland. Er is weinig te doen. Het enige uitje van betekenis is een bezoekje aan Het stadje Nanisivik met de witte dome. -- -i-CS? --$i| H> De noordpassage is door het smeltende ijs steeds beter toegankelijk. 10 DAGEN KLOPEINERSEE/NAUDERS P slechts v.a. Eti&gBÊSÊÈÊt&^ïi 1 10 DAGEN LAGO MAGGIORE/LUGANO slechts v.a. 10 DAGEN RONDREIS POLEN 8U DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Zuid-Duitsland o.b.v. halfpension 7 nachten in een 4- sterren hotel Dagelijks uitgebreid ontbijtbuffet en 3-gangen diner Excursies met touringcar (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting J DE PRIJS JN8EGREPEN 2 nachten in Zuid-Duitsland 7 nachten in een goed middenklasse hotel, in een comfortabele 2p. kamer Dagelijks ontbijtbuffet en 3-gangendiner Excursies met bus (excl. entreegelden) Comfortclass touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Toeristenbelasting BU DE PRUS INBEGREPEN 1 nacht op heen- en terugreis in Zuid-Duitsland 1 nachten in een 3-sterren hotel in Wroclaw 3 nachten in een 3-sterren hotel in Krakau 2 nachten in een 3-sterren hotel in Warschau 1 nacht in een 3-sterren hotel in Poznan Excursies met touringcar (excl. entreegelden) Dagelijks ontbijt en 3-gangen diner Luxe comfort touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Diveise vertrekdata v.a. 14 mei I Bü DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Zuid-Duitsland o.b.v. halfpension 7 overnachtingen in een middenklas hotel in een comfortabele kamer Dagelijks ontbijtbuffet en een 3-gangen diner Excursies zoals omschreven (excl. entreegelden) jv Comfortclass touringcar met chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting Voor brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Industrielaan 8 3903 AB VEENENDAAL Telefoon 0318-580958

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 97